«Владу громадам!» – реальність чи просте гасло?

 

 

Українська політична традиція звертати увагу на електорат лише в передвиборчий період видозмінила ставлення пересічних громадян до їхніх прав впливати на владу, обрану ними ж.

 

Члени коаліції «Прозорі ради» вирішили проаналізувати статути міст Галича, Долини, Івано-Франківська, Калуша, Коломиї, Косова та Яремче в частині права представників відповідних територіальних громад вносити проекти рішень на розгляд міських рад.

 

В рамках проекту «Здійснення адвокасі кампанії з імплементації нового антикорупційного законодавства органами місцевого самоврядування», аудитори в Івано-Франківській області аналізували нормативно-правові акти органів місцевого самоврядування з метою визначення рівня відповідності чинному законодавству. Зокрема, дізнатись чи територіальні громади можуть впливати на проблеми місцевого значення.

 

Як громада може реалізовувати своє право публічної влади?

Чинний Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає право територіальної громади впливати на процеси, які відбуваються в їхніх населених пунктах. Відтак, мешканці громад можуть створювати громадські комітети, проводити збори та, навіть, міські референдуми. Найбільш ефективними є громадські слухання та місцеві ініціативи.

 

Для прикладу, громада одного міста може ініціювати розгляд у раді будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування (в порядку місцевої ініціативи). Це право дозволяє з одного боку впливати на процес прийняття рішень, а з іншого – дає можливість швидко і ефективно вирішувати проблеми громади.

 

Ще одне право, про яке варто не забувати – право на проведення громадських слухань, коли члени громади можуть порушувати проблеми та вносити пропозиції місцевого значення на зустрічах з депутатами і головами місцевих рад.

 

Відповідні процедури мають визначатися та деталізуватися в статутах територіальних громад. Громадські монітори проаналізували статути міст Прикарпаття, визначених в рамках проекту та сам порядок ініціювання громадських слухань і проведення місцевих ініціатив, визначили чи справді громада може реалізувати своє право впливу.

 

Отже, для того, щоб зареєструвати таку ініціативу, потрібно зібрати певну кількість підписів членів громади.

 

Чи реально зібрати стільки підписів?

Закон не визначає порядку реалізації цього права, проте законотворці передбачили визначення відповідних процедур саме в статутах територіальних громад або ж в окремих положеннях місцевих рад. Тому, міські ради по-різному встанолюють такий порядок.

 

Згідно інфографіки у кожному місті значно завищена необхідна кількість підписів. На разі лідирує м. Долина, проте спілкуючись з керівництвом долинської міської ради, секретар ради погодився з тим, що це число необхідно зменшити до допустимого рівня. Зокрема, секретар міської ради Гошик Віктор Іванович пообіцяв, що на наступному пленарному засіданні ради дане питання буде доопрацьовуватись.

 

«Адже, кількість підписів має бути реалістичною, щоб не перешкоджати праву громадян ініціювати розгляд питань у раді та, водночас, не перетворити інструмент місцевої ініціативи на інструмент політичного тиску або розгляду незначних проблем» – коментує секретар Долинської міської ради.

 

Місцеві ініціативи – це можливість бути почутими, можливість донести проблему до депутатів місцевої ради та показати громаді, яку позицію займає місцева влада щодо порушеної проблеми.

 

Даний проект реалізовується в рамках п’ятирічного проекту “Об’єднюймося заради реформ” (UNITER), що фінансується Агенцією з міжнародного розвитку США (USAID) та виконується міжнародною організаією Pact, Inc. в Україні.

 

Над матеріалом працювали регіональні координатори та члени коаліції “Прозорі Ради” Кицюк Максим та Зелінська Христина.


06.08.2015 1108 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2072

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

189

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2