«Владу громадам!» – реальність чи просте гасло?

 

 

Українська політична традиція звертати увагу на електорат лише в передвиборчий період видозмінила ставлення пересічних громадян до їхніх прав впливати на владу, обрану ними ж.

 

Члени коаліції «Прозорі ради» вирішили проаналізувати статути міст Галича, Долини, Івано-Франківська, Калуша, Коломиї, Косова та Яремче в частині права представників відповідних територіальних громад вносити проекти рішень на розгляд міських рад.

 

В рамках проекту «Здійснення адвокасі кампанії з імплементації нового антикорупційного законодавства органами місцевого самоврядування», аудитори в Івано-Франківській області аналізували нормативно-правові акти органів місцевого самоврядування з метою визначення рівня відповідності чинному законодавству. Зокрема, дізнатись чи територіальні громади можуть впливати на проблеми місцевого значення.

 

Як громада може реалізовувати своє право публічної влади?

Чинний Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає право територіальної громади впливати на процеси, які відбуваються в їхніх населених пунктах. Відтак, мешканці громад можуть створювати громадські комітети, проводити збори та, навіть, міські референдуми. Найбільш ефективними є громадські слухання та місцеві ініціативи.

 

Для прикладу, громада одного міста може ініціювати розгляд у раді будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування (в порядку місцевої ініціативи). Це право дозволяє з одного боку впливати на процес прийняття рішень, а з іншого – дає можливість швидко і ефективно вирішувати проблеми громади.

 

Ще одне право, про яке варто не забувати – право на проведення громадських слухань, коли члени громади можуть порушувати проблеми та вносити пропозиції місцевого значення на зустрічах з депутатами і головами місцевих рад.

 

Відповідні процедури мають визначатися та деталізуватися в статутах територіальних громад. Громадські монітори проаналізували статути міст Прикарпаття, визначених в рамках проекту та сам порядок ініціювання громадських слухань і проведення місцевих ініціатив, визначили чи справді громада може реалізувати своє право впливу.

 

Отже, для того, щоб зареєструвати таку ініціативу, потрібно зібрати певну кількість підписів членів громади.

 

Чи реально зібрати стільки підписів?

Закон не визначає порядку реалізації цього права, проте законотворці передбачили визначення відповідних процедур саме в статутах територіальних громад або ж в окремих положеннях місцевих рад. Тому, міські ради по-різному встанолюють такий порядок.

 

Згідно інфографіки у кожному місті значно завищена необхідна кількість підписів. На разі лідирує м. Долина, проте спілкуючись з керівництвом долинської міської ради, секретар ради погодився з тим, що це число необхідно зменшити до допустимого рівня. Зокрема, секретар міської ради Гошик Віктор Іванович пообіцяв, що на наступному пленарному засіданні ради дане питання буде доопрацьовуватись.

 

«Адже, кількість підписів має бути реалістичною, щоб не перешкоджати праву громадян ініціювати розгляд питань у раді та, водночас, не перетворити інструмент місцевої ініціативи на інструмент політичного тиску або розгляду незначних проблем» – коментує секретар Долинської міської ради.

 

Місцеві ініціативи – це можливість бути почутими, можливість донести проблему до депутатів місцевої ради та показати громаді, яку позицію займає місцева влада щодо порушеної проблеми.

 

Даний проект реалізовується в рамках п’ятирічного проекту “Об’єднюймося заради реформ” (UNITER), що фінансується Агенцією з міжнародного розвитку США (USAID) та виконується міжнародною організаією Pact, Inc. в Україні.

 

Над матеріалом працювали регіональні координатори та члени коаліції “Прозорі Ради” Кицюк Максим та Зелінська Христина.


06.08.2015 1121 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

2243
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

956
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

582
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5545
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1483
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1353

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

420

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1247

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1078

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

988
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

310
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10680
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

386
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

650
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5701
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1470
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

372
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

269
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

617 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1055
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

913