«Владу громадам!» – реальність чи просте гасло?

 

 

Українська політична традиція звертати увагу на електорат лише в передвиборчий період видозмінила ставлення пересічних громадян до їхніх прав впливати на владу, обрану ними ж.

 

Члени коаліції «Прозорі ради» вирішили проаналізувати статути міст Галича, Долини, Івано-Франківська, Калуша, Коломиї, Косова та Яремче в частині права представників відповідних територіальних громад вносити проекти рішень на розгляд міських рад.

 

В рамках проекту «Здійснення адвокасі кампанії з імплементації нового антикорупційного законодавства органами місцевого самоврядування», аудитори в Івано-Франківській області аналізували нормативно-правові акти органів місцевого самоврядування з метою визначення рівня відповідності чинному законодавству. Зокрема, дізнатись чи територіальні громади можуть впливати на проблеми місцевого значення.

 

Як громада може реалізовувати своє право публічної влади?

Чинний Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає право територіальної громади впливати на процеси, які відбуваються в їхніх населених пунктах. Відтак, мешканці громад можуть створювати громадські комітети, проводити збори та, навіть, міські референдуми. Найбільш ефективними є громадські слухання та місцеві ініціативи.

 

Для прикладу, громада одного міста може ініціювати розгляд у раді будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування (в порядку місцевої ініціативи). Це право дозволяє з одного боку впливати на процес прийняття рішень, а з іншого – дає можливість швидко і ефективно вирішувати проблеми громади.

 

Ще одне право, про яке варто не забувати – право на проведення громадських слухань, коли члени громади можуть порушувати проблеми та вносити пропозиції місцевого значення на зустрічах з депутатами і головами місцевих рад.

 

Відповідні процедури мають визначатися та деталізуватися в статутах територіальних громад. Громадські монітори проаналізували статути міст Прикарпаття, визначених в рамках проекту та сам порядок ініціювання громадських слухань і проведення місцевих ініціатив, визначили чи справді громада може реалізувати своє право впливу.

 

Отже, для того, щоб зареєструвати таку ініціативу, потрібно зібрати певну кількість підписів членів громади.

 

Чи реально зібрати стільки підписів?

Закон не визначає порядку реалізації цього права, проте законотворці передбачили визначення відповідних процедур саме в статутах територіальних громад або ж в окремих положеннях місцевих рад. Тому, міські ради по-різному встанолюють такий порядок.

 

Згідно інфографіки у кожному місті значно завищена необхідна кількість підписів. На разі лідирує м. Долина, проте спілкуючись з керівництвом долинської міської ради, секретар ради погодився з тим, що це число необхідно зменшити до допустимого рівня. Зокрема, секретар міської ради Гошик Віктор Іванович пообіцяв, що на наступному пленарному засіданні ради дане питання буде доопрацьовуватись.

 

«Адже, кількість підписів має бути реалістичною, щоб не перешкоджати праву громадян ініціювати розгляд питань у раді та, водночас, не перетворити інструмент місцевої ініціативи на інструмент політичного тиску або розгляду незначних проблем» – коментує секретар Долинської міської ради.

 

Місцеві ініціативи – це можливість бути почутими, можливість донести проблему до депутатів місцевої ради та показати громаді, яку позицію займає місцева влада щодо порушеної проблеми.

 

Даний проект реалізовується в рамках п’ятирічного проекту “Об’єднюймося заради реформ” (UNITER), що фінансується Агенцією з міжнародного розвитку США (USAID) та виконується міжнародною організаією Pact, Inc. в Україні.

 

Над матеріалом працювали регіональні координатори та члени коаліції “Прозорі Ради” Кицюк Максим та Зелінська Христина.


06.08.2015 953 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

367
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10882 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1808
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1702
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2714
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4562

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

290

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1014

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1421

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1300
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1678
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1482
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1198
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

565
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

642
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1839
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1997 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20338
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

313
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

667 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

704
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1050