Вітрина хаосу

 

 

Ще на початку міленіуму один з класиків американської фінансової науки (одночасно - один із вчителів «великого та жахливого» Алена Грінспена), вдивляючись зі смертного одра в обрії майбутнього, сказав: «Світ змінився. Великим грошам більше не потрібна тиша». Ця фраза вартувала багатьох пророцтв про ХХІ століття. Тоді ж іще один класик – Збігнев Бжезинський – зауважив, що «звільнені від стримуючого впливу традиційних ліберальних цінностей, еліти майбутнього не вагатимуться щодо засобів досягнення мети».

 

Власне лише з цих двох прогностичних зауважень, базованих на великому знанні та унікальному досвіді їхніх авторів, вже можна було вивести генеральну формулу великої політики ХХІ століття – формулу керованого хаосу. Тепер, наслідуючи Маркса, ми можемо резонувати: «Хаос бродить по планеті, хаос практичного постмодернізму».

 

Практика керованого хаосу універсальна. Вона не залежить від регіону, історичної підкладки, культури, мови, традиційних настанов та рівня корупції. Її можна застосувати усюди, де відбулась зустріч місцевої і глобальної цивілізацій. Як у Таїланді, так і в Єгипті, і в Болгарії, і в Киргизії, і в Україні.

 

В основі такої універсальності лежать наступні засади:

 

1) Великим грошам стало комфортно в ситуації хаосу. Великі гроші тепер можуть забезпечувати прибуток на капітал в умовах руйнування місцевої цивілізації більш ефективно, аніж в умовах її відносної стабільності;

 

2) Кожна місцева цивілізація поставлена під сумнів ситуацією постмодернізму. Ця ситуація припиняє актуальність традиційних ієрархій типу «високе-низьке», «своє-чуже». Відповідно, зникає поняття «освяченого авторитету». Всі авторитети і всяка авторитетність перебуває в ситуації ревізії (а значить, деконструкції);

 

3) Історія перестає бути актуальною як «тяглість цінностної спадковості» навіть у ліберально-демократичному контексті. Історія тотально і безжально переписується (а потім знову переписується й ще переписується і так до безкінечності) під потреби забезпечення комфорту великим грошам.

 

Сценами або вітринами хаосу виступають ті дрібнобуржуазні середовища, де великі гроші воюють з напівзгнилими традиціями, авторитетами та ієрархіями. Як демонструє нам історія, дрібні буржуа в ситуації вибору між великими грошима і старосвітською традицією, між великими грошима і патріотизмом, між великими грошима та історичною гордістю завжди схиляються до великих грошей.

 

Вітрина хаосу давно вже примандрувала в дрібнобуржуазну (не так за статками, як за пануючими настроями) Україну. Вітчизняна архаїка, сплетена з сільського «язичництва», постхристиянського безвір’я та унилого совкового колективізму ще у 90-их дозріла до постмодерної деконструкції. Завдання полягало в тому, щоби один різновид української архаїки знищив інший.

 

Тепер ми це бачимо на екранах телевізорів. Та частина архаїчної України, яка співає «старые песни о главном» сховалась за кордонами «беркутів». Інша очолює атакуючих. А тим часом падають акції українських промислових та аграрних брендів, відкриваючи шлях стадам «швидких» інвесторів і зграям рейдерів. Йде консолідована масова скупка України. Точніше – скупка залишків України та перекупівля того, що раніше, завдяки архаїчним «мажорським» схемам розподілу та блату, опинилось в руках «неправильних» та «лінивих» бенефіціаріїв.

 

Зрештою, всі подібні «дарвінівські» процеси у підсумку є позитивними. Недарма революції називають «локомотивами історії». Неефективних власників хаос, наче той віник, змітає з вітрини, а на їхнє місце приходять більш ефективні. Більш жорстокі, більш прагматичні та далекоглядні. Та всюдисуща і безлика економічна влада, для якої всі імена, назви, гасла і прапори лише камуфляж, швидко переформатує тутешній простір під свої потреби. Для великих грошей держава-банкрот така сама легка та бажана здобич, як поранений олень для зграї вовків.

 

Ті, хто вважає, що цій економічній владі потрібне повернення до ситуації відносної політичної стабільності, помиляється. Безкінечний керований хаос дозволяє вирішити такі проблеми, котрі стають тупіковими за доби стабільності. Скажімо, в хаосі громадянського протистояння ніхто не зауважить (до речі, й на момент написання цієї статті не зауважує) рейдерських мегазахоплень цілих галузей економіки. Також на революцію можна списати згортання соціальних програм та відміну пострадянських соцгарантій.

 

Що стосується загроз для самого великого бізнесу та його інвестицій, то ці загрози можна легко мінімалізувати за допомогою охоронних агентств (у перспективі - приватних армій), колючого дроту, парканів та додатково мотивованих правоохоронних органів і судів.

 

Для великих грошей, за гамбурзьким рахунком, неважливо, яка саме «кровосіся» в кінці кінців опиниться у владному кріслі й під яким прапором буде здійснюватись остаточна «зачистка» кісток загризеного оленя.

 

У підсумку (через багато років) всі різновиди вітчизняної архаїки (від неопоганської до кримінальної) будуть відсторонені від принципових фінансових потоків на маргінес економічного життя. Що, власне, і є основою для надій на хоч якийсь соціальний прогрес між Сяном і Доном. І нехай цей прогрес відбуватиметься в окремих кластерах і на виділених територіях, він все одно буде кроком уперед.

 

В тому плані нашим аналітикам варто придивитись до найновітнішого досвіду лівійського міста-порту Місурати, яке за якихось двадцять місяців подужало перетворитись на оазу спокою і процвітання посеред охопленої міжплемінними війнами та збанкрутілої  посткаддафіївської країни. Можливо, в майбутньому Одеса або ж (чого лише не буває) Франківськ стануть квітучими українськими «місуратами».

 

«Хаотизований» світ буде, безперечно, більш жорстоким і змагальним, проте в чомусь й більш справедливим.

 

А потім прийдуть китайці.

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки


Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1749
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1099
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1353 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3881 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33942
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2938

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

400

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

816

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1788

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1137
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1157
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

693
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

568
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2050
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12260
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1562
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1349
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

625
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

321
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

391
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

436
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1327