Вітрина хаосу

 

 

Ще на початку міленіуму один з класиків американської фінансової науки (одночасно - один із вчителів «великого та жахливого» Алена Грінспена), вдивляючись зі смертного одра в обрії майбутнього, сказав: «Світ змінився. Великим грошам більше не потрібна тиша». Ця фраза вартувала багатьох пророцтв про ХХІ століття. Тоді ж іще один класик – Збігнев Бжезинський – зауважив, що «звільнені від стримуючого впливу традиційних ліберальних цінностей, еліти майбутнього не вагатимуться щодо засобів досягнення мети».

 

Власне лише з цих двох прогностичних зауважень, базованих на великому знанні та унікальному досвіді їхніх авторів, вже можна було вивести генеральну формулу великої політики ХХІ століття – формулу керованого хаосу. Тепер, наслідуючи Маркса, ми можемо резонувати: «Хаос бродить по планеті, хаос практичного постмодернізму».

 

Практика керованого хаосу універсальна. Вона не залежить від регіону, історичної підкладки, культури, мови, традиційних настанов та рівня корупції. Її можна застосувати усюди, де відбулась зустріч місцевої і глобальної цивілізацій. Як у Таїланді, так і в Єгипті, і в Болгарії, і в Киргизії, і в Україні.

 

В основі такої універсальності лежать наступні засади:

 

1) Великим грошам стало комфортно в ситуації хаосу. Великі гроші тепер можуть забезпечувати прибуток на капітал в умовах руйнування місцевої цивілізації більш ефективно, аніж в умовах її відносної стабільності;

 

2) Кожна місцева цивілізація поставлена під сумнів ситуацією постмодернізму. Ця ситуація припиняє актуальність традиційних ієрархій типу «високе-низьке», «своє-чуже». Відповідно, зникає поняття «освяченого авторитету». Всі авторитети і всяка авторитетність перебуває в ситуації ревізії (а значить, деконструкції);

 

3) Історія перестає бути актуальною як «тяглість цінностної спадковості» навіть у ліберально-демократичному контексті. Історія тотально і безжально переписується (а потім знову переписується й ще переписується і так до безкінечності) під потреби забезпечення комфорту великим грошам.

 

Сценами або вітринами хаосу виступають ті дрібнобуржуазні середовища, де великі гроші воюють з напівзгнилими традиціями, авторитетами та ієрархіями. Як демонструє нам історія, дрібні буржуа в ситуації вибору між великими грошима і старосвітською традицією, між великими грошима і патріотизмом, між великими грошима та історичною гордістю завжди схиляються до великих грошей.

 

Вітрина хаосу давно вже примандрувала в дрібнобуржуазну (не так за статками, як за пануючими настроями) Україну. Вітчизняна архаїка, сплетена з сільського «язичництва», постхристиянського безвір’я та унилого совкового колективізму ще у 90-их дозріла до постмодерної деконструкції. Завдання полягало в тому, щоби один різновид української архаїки знищив інший.

 

Тепер ми це бачимо на екранах телевізорів. Та частина архаїчної України, яка співає «старые песни о главном» сховалась за кордонами «беркутів». Інша очолює атакуючих. А тим часом падають акції українських промислових та аграрних брендів, відкриваючи шлях стадам «швидких» інвесторів і зграям рейдерів. Йде консолідована масова скупка України. Точніше – скупка залишків України та перекупівля того, що раніше, завдяки архаїчним «мажорським» схемам розподілу та блату, опинилось в руках «неправильних» та «лінивих» бенефіціаріїв.

 

Зрештою, всі подібні «дарвінівські» процеси у підсумку є позитивними. Недарма революції називають «локомотивами історії». Неефективних власників хаос, наче той віник, змітає з вітрини, а на їхнє місце приходять більш ефективні. Більш жорстокі, більш прагматичні та далекоглядні. Та всюдисуща і безлика економічна влада, для якої всі імена, назви, гасла і прапори лише камуфляж, швидко переформатує тутешній простір під свої потреби. Для великих грошей держава-банкрот така сама легка та бажана здобич, як поранений олень для зграї вовків.

 

Ті, хто вважає, що цій економічній владі потрібне повернення до ситуації відносної політичної стабільності, помиляється. Безкінечний керований хаос дозволяє вирішити такі проблеми, котрі стають тупіковими за доби стабільності. Скажімо, в хаосі громадянського протистояння ніхто не зауважить (до речі, й на момент написання цієї статті не зауважує) рейдерських мегазахоплень цілих галузей економіки. Також на революцію можна списати згортання соціальних програм та відміну пострадянських соцгарантій.

 

Що стосується загроз для самого великого бізнесу та його інвестицій, то ці загрози можна легко мінімалізувати за допомогою охоронних агентств (у перспективі - приватних армій), колючого дроту, парканів та додатково мотивованих правоохоронних органів і судів.

 

Для великих грошей, за гамбурзьким рахунком, неважливо, яка саме «кровосіся» в кінці кінців опиниться у владному кріслі й під яким прапором буде здійснюватись остаточна «зачистка» кісток загризеного оленя.

 

У підсумку (через багато років) всі різновиди вітчизняної архаїки (від неопоганської до кримінальної) будуть відсторонені від принципових фінансових потоків на маргінес економічного життя. Що, власне, і є основою для надій на хоч якийсь соціальний прогрес між Сяном і Доном. І нехай цей прогрес відбуватиметься в окремих кластерах і на виділених територіях, він все одно буде кроком уперед.

 

В тому плані нашим аналітикам варто придивитись до найновітнішого досвіду лівійського міста-порту Місурати, яке за якихось двадцять місяців подужало перетворитись на оазу спокою і процвітання посеред охопленої міжплемінними війнами та збанкрутілої  посткаддафіївської країни. Можливо, в майбутньому Одеса або ж (чого лише не буває) Франківськ стануть квітучими українськими «місуратами».

 

«Хаотизований» світ буде, безперечно, більш жорстоким і змагальним, проте в чомусь й більш справедливим.

 

А потім прийдуть китайці.

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки


Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7349 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1108
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

617
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5633
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1521
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1385

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

460

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1279

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1103

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1008
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

346
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

401
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1345
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

421
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

691
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5729
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

437
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

303
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

643 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1088
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

944