«Вітаємо! Ви — власник автомобіля…»

Шахраї закидають мобільні гачки

 

З двадцятих чисел травня абоненти мобільної мережі отримують вітальні повідомлення про виграш машини. Як приманку шахраї використовують авто Opel Corsa. Довірливі розплачуються за радісну звістку кругленькими сумами.

 

 

На мобільний телефон МТС приходить смс-повідомлення з номерів «Джинс» чи «Білайн». Текст латинкою: «Згідно з акцією «Подарунки за поповнення рахунку», ви стали власником авто Opel Corsa від «УкрАвто». Інформація за тел.: 0919145461. Київ, вул. Артема, 55». Цифри контактного телефону та номер будинку, де нібито розміщений автосалон корпорації «УкрАвто», можуть бути інші. Та суті справи це не міняє. Якщо автомобіль - жадана мрія, хочеться вірити, що написане - правда. Бодай на мить відчути себе автовласником. Ейфорії ковтнули? Вмикаємо голову.

 

Перед тим, як хапати трубку і набирати 091..., варто перевірити смс-дані. Це нескладно. Пробиваємо київський автосалон на Артема. Дивимося Google-map, електронну карту столиці, список автосалонів. Передзвонюємо в офіс «УкрАвто». Телефонуємо на прямий номер оператору мобільного зв'язку. Заходимо на сайт МТС в розділ «Акції».

 

Через п'ять хвилин від радості не лишилося й сліду. Вулиця Артема, 55 у Києві - триповерхова аварійна «сталінка». Ремонтують її останніх десять років, відколи, власне, і почалися мобільні шахрайства з автомобілями. В «УкрАвто» про таку акцію з МТС нічого не знають. На сайті МТС також нічого. Оператор повідомив, що такої програми не проводилося. А якщо й була би, то про її результати в жодному разі не повідомляють смс-ками. Можуть зателефонувати і запросити зайти у місцеве представництво, де особисто з'ясують обставини. Під час дзвінка не випитують особисту інформацію, не пропонують заплатити чи переказати гроші, придбати поповнення рахунку тощо.

 

Залишаємо в МТС заяву-скаргу. Впродовж місяця чекаємо офіційної відповіді про розслідування нашого випадку. Дізнаємося, що він не поодинокий. Щоби поставити крапку, набираємо номер, за яким мають надати інформацію про машину. Жіночий голос представляється менеджером МТС, ще раз вітає з автомобілем, просить назватися, продиктувати адресу. Пропонує заплатити на рахунок автосалону 7 тис. грн. податку, мовляв, після цього авто повезуть з Києва до Франківська. Продиктований рахунок виявляється дуже схожим на номер мобільного гаманця. На прохання дати контакти автосалону голос у слухавці замовкає. Просить хвилину зачекати і зникає. Остаточно. Більше на дзвінки ніхто не відповідає. А з рахунку нашого мобільного зникають 30 грн. Легко відбулися!

 

Є кілька типових шахрайських схем, у яких як принаду використовують автомобілі. У наведеному випадку оббирають кожного, хто береться з'ясовувати будь-що про авто, та довірливих, які готові платити на вимогу. На форумах можна знайти десятки розпачливих і гнівних дописів обманутих з інших міст України. Таким чином «куплялися» на Kia Rio, Toyota Corolla, Lada Kalina, Chevrolet Aveo, Ford Fiesta упродовж 2006-2010 років.

 

Інші варіанти. «Вам повідомляють, що ви один з кількох переможців. Треба купити картку поповнення на 500-800 грн. і продиктувати частину номера. В кінці кінців «розкручують» на весь код, і гроші зникають у невідомому напрямку, - розповідає юрист Олег Головацький. - Або: ви телефонуєте на вказаний номер і слухаєте записану на автовідповідачі технічну характеристику машини. Хвилин зо двадцять. А за якийсь час приходить тризначний рахунок за дзвінок на платний номер. Юридичне покарання за такий вид шахрайства не передбачено, тому варто бути дуже обережним із дзвінками на незнайомі номери».

 

Задля правдоподібності шахраї використовують мережі, які практикують акції для заохочення абонентів. Добирають при цьому справжні назви, дійсні факти. Так, акція «Подарунки за поповнення рахунку» проводилася в МТС з 1-го червня минулого року. А корпорація «УкрАвто» з березня цього року має акцію для покупців Opel Corsa - ті отримують безкоштовну периферію в салон.

 

Шахраї є добрими психологами: враховують паузи, зміни тону, частоту дихання співрозмовника тощо. Більше про те, як їх розпізнати і протидіяти, - на сайті МТС. «Ким би не представлялися невідомі - працівниками МТС чи радіостанцій, правоохоронцями, чиновниками, друзями друзів чи навіть вашими родичами, перш, ніж втілювати їх інструкції, переконайтеся у достовірності інформації. Не поспішайте переходити за посиланнями, набирати код, відправляти смс чи ммс, переводити гроші, повідомляти особисті дані, - застерігає оператор. - Якщо ж усе-таки потерпіли чи стали мішенню, звертайтеся на гарячу лінію МТС - на безплатний номер 1911». Шахраїв обіцяють знайти і зупинити. Та краще не ковтати гачок.

 

Наталія КУШНІРЕНКО

ГК


04.06.2011 2525 2
Коментарі (2)

Каддафi 2011.09.24, 12:28
A де ж нашi правозахисники? Невже всi студентiв разгоняють?
ТОХА 2011.10.10, 14:51
дякую. одразу подумав про шахрайство та вирішив подивитися в інтернеті інформацію. прийшла така точно смс.
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. З якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

217
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1561
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

968
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1351 7
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2690
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2040

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

373

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

475

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1407

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1389
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

246
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18155
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1115
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3466
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

825
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10585
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6320
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

977
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

258
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

483
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3084
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

802