«Вітаємо! Ви — власник автомобіля…»

Шахраї закидають мобільні гачки

 

З двадцятих чисел травня абоненти мобільної мережі отримують вітальні повідомлення про виграш машини. Як приманку шахраї використовують авто Opel Corsa. Довірливі розплачуються за радісну звістку кругленькими сумами.

 

 

На мобільний телефон МТС приходить смс-повідомлення з номерів «Джинс» чи «Білайн». Текст латинкою: «Згідно з акцією «Подарунки за поповнення рахунку», ви стали власником авто Opel Corsa від «УкрАвто». Інформація за тел.: 0919145461. Київ, вул. Артема, 55». Цифри контактного телефону та номер будинку, де нібито розміщений автосалон корпорації «УкрАвто», можуть бути інші. Та суті справи це не міняє. Якщо автомобіль - жадана мрія, хочеться вірити, що написане - правда. Бодай на мить відчути себе автовласником. Ейфорії ковтнули? Вмикаємо голову.

 

Перед тим, як хапати трубку і набирати 091..., варто перевірити смс-дані. Це нескладно. Пробиваємо київський автосалон на Артема. Дивимося Google-map, електронну карту столиці, список автосалонів. Передзвонюємо в офіс «УкрАвто». Телефонуємо на прямий номер оператору мобільного зв'язку. Заходимо на сайт МТС в розділ «Акції».

 

Через п'ять хвилин від радості не лишилося й сліду. Вулиця Артема, 55 у Києві - триповерхова аварійна «сталінка». Ремонтують її останніх десять років, відколи, власне, і почалися мобільні шахрайства з автомобілями. В «УкрАвто» про таку акцію з МТС нічого не знають. На сайті МТС також нічого. Оператор повідомив, що такої програми не проводилося. А якщо й була би, то про її результати в жодному разі не повідомляють смс-ками. Можуть зателефонувати і запросити зайти у місцеве представництво, де особисто з'ясують обставини. Під час дзвінка не випитують особисту інформацію, не пропонують заплатити чи переказати гроші, придбати поповнення рахунку тощо.

 

Залишаємо в МТС заяву-скаргу. Впродовж місяця чекаємо офіційної відповіді про розслідування нашого випадку. Дізнаємося, що він не поодинокий. Щоби поставити крапку, набираємо номер, за яким мають надати інформацію про машину. Жіночий голос представляється менеджером МТС, ще раз вітає з автомобілем, просить назватися, продиктувати адресу. Пропонує заплатити на рахунок автосалону 7 тис. грн. податку, мовляв, після цього авто повезуть з Києва до Франківська. Продиктований рахунок виявляється дуже схожим на номер мобільного гаманця. На прохання дати контакти автосалону голос у слухавці замовкає. Просить хвилину зачекати і зникає. Остаточно. Більше на дзвінки ніхто не відповідає. А з рахунку нашого мобільного зникають 30 грн. Легко відбулися!

 

Є кілька типових шахрайських схем, у яких як принаду використовують автомобілі. У наведеному випадку оббирають кожного, хто береться з'ясовувати будь-що про авто, та довірливих, які готові платити на вимогу. На форумах можна знайти десятки розпачливих і гнівних дописів обманутих з інших міст України. Таким чином «куплялися» на Kia Rio, Toyota Corolla, Lada Kalina, Chevrolet Aveo, Ford Fiesta упродовж 2006-2010 років.

 

Інші варіанти. «Вам повідомляють, що ви один з кількох переможців. Треба купити картку поповнення на 500-800 грн. і продиктувати частину номера. В кінці кінців «розкручують» на весь код, і гроші зникають у невідомому напрямку, - розповідає юрист Олег Головацький. - Або: ви телефонуєте на вказаний номер і слухаєте записану на автовідповідачі технічну характеристику машини. Хвилин зо двадцять. А за якийсь час приходить тризначний рахунок за дзвінок на платний номер. Юридичне покарання за такий вид шахрайства не передбачено, тому варто бути дуже обережним із дзвінками на незнайомі номери».

 

Задля правдоподібності шахраї використовують мережі, які практикують акції для заохочення абонентів. Добирають при цьому справжні назви, дійсні факти. Так, акція «Подарунки за поповнення рахунку» проводилася в МТС з 1-го червня минулого року. А корпорація «УкрАвто» з березня цього року має акцію для покупців Opel Corsa - ті отримують безкоштовну периферію в салон.

 

Шахраї є добрими психологами: враховують паузи, зміни тону, частоту дихання співрозмовника тощо. Більше про те, як їх розпізнати і протидіяти, - на сайті МТС. «Ким би не представлялися невідомі - працівниками МТС чи радіостанцій, правоохоронцями, чиновниками, друзями друзів чи навіть вашими родичами, перш, ніж втілювати їх інструкції, переконайтеся у достовірності інформації. Не поспішайте переходити за посиланнями, набирати код, відправляти смс чи ммс, переводити гроші, повідомляти особисті дані, - застерігає оператор. - Якщо ж усе-таки потерпіли чи стали мішенню, звертайтеся на гарячу лінію МТС - на безплатний номер 1911». Шахраїв обіцяють знайти і зупинити. Та краще не ковтати гачок.

 

Наталія КУШНІРЕНКО

ГК


04.06.2011 2553 2
Коментарі (2)

Каддафi 2011.09.24, 12:28
A де ж нашi правозахисники? Невже всi студентiв разгоняють?
ТОХА 2011.10.10, 14:51
дякую. одразу подумав про шахрайство та вирішив подивитися в інтернеті інформацію. прийшла така точно смс.
05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

674
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1293
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3024 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2437
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3287
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2862

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

186

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

672

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

682

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1263
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3122
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20624
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

853
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

313
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

444
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1012
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5707
08.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31225 1
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3230 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

555 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

890
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1240 2