У вівторок ООН висловила стурбованість у зв'язку з масовим зменшенням кількості бджолиних сімей під впливом натиску численних шкідників і забруднення навколишнього середовища, що вимагає невідкладних зусиль міжнародного співтовариства з метою збереження життєво необхідних для продовольчих культур запилювачів.
Відповідно до звіту органу ООН у сфері екології, велика частина скорочення чисельності, яка доходила в деяких місцях до 85 відсотків, має місце в промислово розвиненій північній півкулі внаслідок більш ніж десятка факторів.
Ці чинники включають в себе пестициди, забруднення атмосфери, смертельні для бджіл паразити, що вражають тільки бджолині породи північної півкулі, неправильне ведення господарства в сільській місцевості, зникнення квітучих рослин і зменшення кількості бджолярів у Європі.
«Те, наскільки людство дбайливо або безгосподарно буде управляти своїми природними капіталами, включаючи запилювачів рослин, визначає наше спільне майбутнє в 21 столітті» - говорить виконавчий директор ЮНЕП (Програми ООН з навколишнього середовища; прим. Mixednews) Ахім Штайнер.
«Справа в тому, що з 100 сільськогосподарських культур, які забезпечують 90 відсотків продовольства в світі, більше 70 запилюються бджолами» - додав він.
Скорочення колоній медоносної бджоли за останні роки досягла від 10 до 30 відсотків у Європі, 30 відсотків у Сполучених Штатах, аж до 85 відсотків на Близькому і Середньому Сході, заявив вчений Пітер Нойман, один з авторів перших доповідей ООН з цієї проблеми.
У той же час у Південній Америці, Африці та Австралії повідомлень про великі зникненнях не відзначалося.
«Це дуже складне питання. Існує безліч взаємопов'язаних причин і, безсумнівним є одне - держава сама по собі не в змозі вирішити цю проблему. Нам потрібна міжнародна мережа, глобальні підходи»- додав Нойман зі швейцарського урядового Центру досліджень бджіл...
Деякі механізми в основі тенденцій скорочення популяції бджіл останніх чотирьох десятиліть, які здаються ще більш посилилися в кінці 1990-х, не з'ясовані. ЮНЕП попередила, що в дане питання залучено широке коло проблем управління на селі та охорони навколишнього середовища.
«Втім, до певної міри вони є показними більш широкі зміни, які відбуваються не тільки в сільській місцевості, але також і в урбанізованому середовищі в світлі того, чи зможе природа перед обличчям різких змін навколишнього середовища продовжити надання нам своїх благ, як вона це робила протягом тисячоліть і мільйонів років »- додав він.
Британці також б'ють на сполох, твердячи, що у найближчі 10 років ми можемо залишитися без медоносних бджіл, у випадку якщо не будуть вжиті заходи для захисту цих корисних комах.
Вже кілька років бджоли масово гинуть у всій Європі. Тривогу б'ють не тільки бджолярі з Великобританії, в розпачі також Німеччина, Іспанія, Греція, Італія, Португалія, Польща і Україна.
У Європі в загибелі бджіл звинувачують кліщів Вароа, які забравшись у вулик вражають бджіл та їх потомство. Коли бджоляр помічає кліща, робити що-небудь вже пізно.
Знищити кліща допомагають інсектициди, але мед після такої обробки не підлягає продажу. Біологи з Німеччини пропонують використовувати щавлеву кислоту, яка, якщо її застосовувати за розробленою ними методикою, знищує до 95% кліщів.
Однак, на жаль, кліщ - не єдиний ворог бджіл, у трудівниць є інший ворог - сучасне сільське господарство. Американські вчені, у свою чергу, вважають, що бджіл вбивають радіосигнали мереж стільникового зв'язку. До такого ж висновку недавно прийшли і вчені з Німеччини.
Про загибель бджіл та джмелів навіть була написана спеціальна доповідь президентові США Б. Обамі. Загибель бджіл несе, за оцінками фахівців, ще одну велику небезпеку - різке та катоастрофічне зниження врожайності в сільському господарстві через зменшення прирордніх опилювачів рослин, яким саме і є бджоли.
Джерело: mixednews.ru
11