«Вільна країна — вільне НАБУ»: сотні іванофранківців протестують проти скандального закону №12414 (ФОТО/ВІДЕО)

Увечері 23 липня мешканці Івано-Франківська вийшли на мирну акцію протесту проти підписаного президентом законопроєкту №12414.

Про це з місця події повідомляє журналістка Фіртки

В Івано-Франківську акція відбувається поблизу обласної військової адміністрації. Сотні людей зібралися у середмісті та вигукують: «НАБУ та САП поверніть назад», «Вільна країна — вільне НАБУ» та «Нахіба мені система, що працює проти мене».

Одна з мітингувальниць, Вероніка, зазначила, що військові віддають життя зовсім не за таку державу:

«Скажімо так, не за те, щоб влада узаконювала корупцію, а всі на це заплющували очі.

Я вважаю, що люди повинні встати, об’єднатися й відстоювати свої права, бо це — фактично згода на те, щоб корупція стала законною.

Особливо обурює те, що вони прикриваються долею безвісти зниклих військових.

Закон, який мав стати підтримкою для родин зниклих безвісти, у результаті підпорядковує САП і НАБУ генпрокурору. І що найбільш абсурдне — сам генеральний прокурор навіть не знав, що цей закон уже ухвалили.

Як таке взагалі можливе у демократичній, вільній країні?».

Зазначимо, що учора, 22 липня, 263 депутати Верховної Ради підтримали законопроєкт №12414. Його критикують і в Україні, і за кордоном.

За словами активістів, документ може поставити під сумнів здобуту роками незалежність НАБУ та САП — інституцій, які ведуть боротьбу з топкорупцією.

Законопроєкт №12414, ухвалений 22 липня 2025 року, підпорядкував НАБУ і САП Генпрокурору, обмеживши їхню незалежність. Представлений як засіб «очищення» від російського впливу, він викликав протести в Україні.

Своєю чергою Генеральний прокурор Руслан Кравченко зазначив, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) після ухвалення законопроєкту 12414 працюватиме разом з іншими прокурорами як «одна сім’я». Прокурор запевнив, що не забиратиме справу ексміністра Олексія Чернишова, яку веде САП, і розслідування продовжиться без змін.

Кравченко також зазначив, що його право підписувати підозри топпосадовцям є частиною правової системи, адже його кандидатуру затвердила Верховна Рада, обрана народом.


Зміни щодо НАБУ, САП і БЕБ

Законопроєкт №12414 суттєво впливає на роботу НАБУ, САП та БЕБ (Бюро економічної безпеки), роблячи їх залежними від Генерального прокурора. Ось ключові зміни:

  • Посилення контролю Генпрокурора над САП:
    • Генпрокурор одноосібно визначає, які прокурори, включно з керівником САП чи його заступниками, працюватимуть в конкретних справах. Це позбавляє керівника САП права самостійно входити до груп прокурорів.
    • Прокурорами вищого рівня для САП є лише Генпрокурор, керівник САП чи його заступники. Раніше Генпрокурор до цього списку не відносився.
    • Адміністративні рішення щодо САП Генпрокурор може приймати без узгодження з керівником відомства.
    • Якщо прокурор припиняє кримінальне провадження щодо високопосадовця (наприклад, міністра, нардепа, судді чи керівника держпідприємства), це не означає завершення справи. Навіть якщо підозрюваного звільнили від відповідальності, розслідування може тривати, зокрема, шукатимуть інших співучасників або нові докази. Однак ключовий момент: потерпілі чи слідчі мають право оскаржити рішення прокурора безпосередньо в Генпрокурора. Той проведе перевірку на предмет тиску чи корупції і може або залишити справу закритою, або наказати поновити розслідування.
  • Обмеження незалежності НАБУ:
    • Генпрокурор може давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ щодо розслідувань (ст. 36 КПК).
    • Генпрокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ та може делегувати цей доступ іншим прокурорам, визначеним ним.
    • Скасовано заборону на передачу справ НАБУ іншим органам. Генпрокурор може передавати провадження НАБУ до інших правоохоронних органів, якщо вважає розслідування «неефективним» або за наявності «об’єктивних обставин» (ст. 216 КПК).
    • Генпрокурор самостійно підписує підозри топпосадовцям, включаючи працівників НАБУ, та вирішує спори про підслідність (ст. 481, 216 КПК).
  • Розширення підслідності НАБУ:
    • НАБУ може розслідувати злочини за статтями 369 (надання неправомірної вигоди) та частиною першою статті 369-2 (зловживання впливом) КК, якщо вони вчинені щодо високопосадовців (ч. 4 ст. 18 КК) або спричинили тяжкі наслідки, наприклад, шкоду суверенітету чи правам трьох і більше осіб.
    • Генпрокурор може передавати до НАБУ справи, які належать до підслідності інших органів, якщо вони мають тяжкі наслідки.
  • Внутрішній контроль в НАБУ:
    • Підрозділ внутрішнього контролю НАБУ отримує повноваження розслідувати злочини, вчинені працівниками Бюро (окрім директора та його заступників), за статтями 354, 364-370 КК (зловживання владою, хабарництво тощо).
  • Зміни щодо БЕБ:
    • Генпрокурор отримує право вирішувати спори про підслідність між БЕБ, НАБУ та іншими органами (ст. 216 КПК), що посилює його контроль над розслідуваннями економічних злочинів.

Попри те, що НАБУ, САП, а також БЕБ продовжують функціонувати, законопроєкт №12414 робить їх значно залежними від Генерального прокурора.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада підтримала законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП

«Руки геть від НАБУ»: в Івано-Франківську та інших містах України протестують проти скандального законопроєкту

Президент підписав законопроєкт, який фактично ліквідовує незалежність НАБУ та САП

Фотогалерея


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

553
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3124
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21227
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2064
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1559 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2432

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

287

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

218

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

818

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2228
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

244
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

517
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1069
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

234
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

849
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

811
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

736
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8299
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

367
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1054 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2239 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

942