
Увечері 23 липня мешканці Івано-Франківська вийшли на мирну акцію протесту проти підписаного президентом законопроєкту №12414.
Про це з місця події повідомляє журналістка Фіртки.
В Івано-Франківську акція відбувається поблизу обласної військової адміністрації. Сотні людей зібралися у середмісті та вигукують: «НАБУ та САП поверніть назад», «Вільна країна — вільне НАБУ» та «Нахіба мені система, що працює проти мене».
Одна з мітингувальниць, Вероніка, зазначила, що військові віддають життя зовсім не за таку державу:
«Скажімо так, не за те, щоб влада узаконювала корупцію, а всі на це заплющували очі.
Я вважаю, що люди повинні встати, об’єднатися й відстоювати свої права, бо це — фактично згода на те, щоб корупція стала законною.
Особливо обурює те, що вони прикриваються долею безвісти зниклих військових.
Закон, який мав стати підтримкою для родин зниклих безвісти, у результаті підпорядковує САП і НАБУ генпрокурору. І що найбільш абсурдне — сам генеральний прокурор навіть не знав, що цей закон уже ухвалили.
Як таке взагалі можливе у демократичній, вільній країні?».
Зміни щодо НАБУ, САП і БЕБ
Законопроєкт №12414 суттєво впливає на роботу НАБУ, САП та БЕБ (Бюро економічної безпеки), роблячи їх залежними від Генерального прокурора. Ось ключові зміни:
- Посилення контролю Генпрокурора над САП:
- Генпрокурор одноосібно визначає, які прокурори, включно з керівником САП чи його заступниками, працюватимуть в конкретних справах. Це позбавляє керівника САП права самостійно входити до груп прокурорів.
- Прокурорами вищого рівня для САП є лише Генпрокурор, керівник САП чи його заступники. Раніше Генпрокурор до цього списку не відносився.
- Адміністративні рішення щодо САП Генпрокурор може приймати без узгодження з керівником відомства.
- Якщо прокурор припиняє кримінальне провадження щодо високопосадовця (наприклад, міністра, нардепа, судді чи керівника держпідприємства), це не означає завершення справи. Навіть якщо підозрюваного звільнили від відповідальності, розслідування може тривати, зокрема, шукатимуть інших співучасників або нові докази. Однак ключовий момент: потерпілі чи слідчі мають право оскаржити рішення прокурора безпосередньо в Генпрокурора. Той проведе перевірку на предмет тиску чи корупції і може або залишити справу закритою, або наказати поновити розслідування.
- Обмеження незалежності НАБУ:
- Генпрокурор може давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ щодо розслідувань (ст. 36 КПК).
- Генпрокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ та може делегувати цей доступ іншим прокурорам, визначеним ним.
- Скасовано заборону на передачу справ НАБУ іншим органам. Генпрокурор може передавати провадження НАБУ до інших правоохоронних органів, якщо вважає розслідування «неефективним» або за наявності «об’єктивних обставин» (ст. 216 КПК).
- Генпрокурор самостійно підписує підозри топпосадовцям, включаючи працівників НАБУ, та вирішує спори про підслідність (ст. 481, 216 КПК).
- Розширення підслідності НАБУ:
- НАБУ може розслідувати злочини за статтями 369 (надання неправомірної вигоди) та частиною першою статті 369-2 (зловживання впливом) КК, якщо вони вчинені щодо високопосадовців (ч. 4 ст. 18 КК) або спричинили тяжкі наслідки, наприклад, шкоду суверенітету чи правам трьох і більше осіб.
- Генпрокурор може передавати до НАБУ справи, які належать до підслідності інших органів, якщо вони мають тяжкі наслідки.
- Внутрішній контроль в НАБУ:
- Підрозділ внутрішнього контролю НАБУ отримує повноваження розслідувати злочини, вчинені працівниками Бюро (окрім директора та його заступників), за статтями 354, 364-370 КК (зловживання владою, хабарництво тощо).
- Зміни щодо БЕБ:
- Генпрокурор отримує право вирішувати спори про підслідність між БЕБ, НАБУ та іншими органами (ст. 216 КПК), що посилює його контроль над розслідуваннями економічних злочинів.
Попри те, що НАБУ, САП, а також БЕБ продовжують функціонувати, законопроєкт №12414 робить їх значно залежними від Генерального прокурора.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рада підтримала законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП