В Івано-Франківську відбулася презентація резонансних видання на історичну тему національно-визвольного руху ОУН-УПА.
«Генерал Павло Шандрук і антигітлерівська військова опозиція 1944-1945 рр.» Ярослава Середницького та «Українська дивізія «Галичина» Вольфа-Дітріха Гайке вийшли у видавництв і "Мандрівець" і входять у серію "Невідома Україна мілітарна".
Третє видання - "Бойове мистецтво гуцулів". Його автором є наш земляк історик Євген Луців.
Видавництво книг відбулося за сприяння відомого українського фінансиста, мецената і кандидата у нардепи від Івано-Франківська Віктора Вінтоняка.
Книга «Генерал Павло Шандрук і антигітлерівська військова опозиція 1944-1945 рр.» Ярослава Середницького, як розповідає директор видавництва Богдан Фенюк, це спроба подивитися на історію України україноцентрично, з точки зору українця, а не ворога.
"Тематика серії на часі, як ніколи. Завжди нашу історію розглядали з точки зору ворога. Зараз же настав час це переосмислити. Головна ідея цих видань - ми маємо розглядати історію україноцентрично", - наголосив Фенюк і додав, що прочитанян цих книг дасть багато відповідей на питання, які були до цього часу не відомими широкому загалу.
Цікавою є книга Українська дивізія «Галичина» Вольфа-Дітріха Гайке, у якій автор - німець за походженням, описує українців з точки зору їхнього військового мистецтва. Як розповідає бренд-менеджер видавництва "Мандрівець" Ігор Аркуша, це твір-спогад про українських вояків, їхнє місце і роль у Другій світовій війні.
"Автор описує українців як військовиків, передає їхню етнічну складову, як військових. Примітно, що дуже не багато таких видань є", - наголосив Аркуша.
Щодо книги "Бойове мистецтво гуцулів", то її автор на підставі вивчених численних історичних джерел, аналізу народної творчості етнічної групи намагається передати незвичні вміння гуцулів, які свого часу стали творцями опришківського руху. Також він простежує історію участі гуцулів у різних військових формуваннях від княжих часів до Першої і Другої світових воєн.
"Гуцули - найбільш загадкова, войовнича і волелюбна етнічна група українців, яка завжди залишалася вірною Україні - стверджує Євген Луців. Їхнє бойове мистецтво лягло в основу опришківського руху, а згодом і УПА. Їхнє життя і побут мало досліджені".
У свою чергу меценат Віктор Вінтоняк стверджує, що не випадково звернув увагу саме на ці видання. Їхня головна мета, за його словами, - популяризувати і привчити молодь до вивчення історії України.
"Об'єктивно, ми не розуміємо і не знаємо нашої історії, особливо це стосується часів боротьби за незалежність, бо вся наша історія в архівах СБУ і КГБ. Останнім часом, завдяки тиску громадськості, вони стають доступнішими. У нас би напевно не було таких ситуацій, які маємо зараз на Сході, якщо б загальний кульутрний рівень керівників був вищим. Незнання історії, ті інформаційні війни Росії - це все наслідок інформаційного вакууму, який маємо нині. Ці книжки дозволять знайти багато цікавих документів, знайти відповіді на багато питань", - наголосив Вінтоняк.
За його словами, ці видання будуть розповсюджені по бібліотеках і школах Прикарпаття, щоб якомога більша кількість людей змогла долучитися до їхнього прочитання.
"Книговидання, як один із способів виховання особистості, має в Україні занедбаний стан" - у цьому переконаний відомий фінансист, меценат і кандидат у нардепи від Івано-Франківська Віктор Вінтоняк.
На його переконання, за роки незалежності в Україні не надавалося належної підтримки культурі і книговиданню, як її складовій. І як результат - відсутність наповнених бібліотечних фондів, якісного українського продукту книговидавництва, відсутінсть перекладів іноземних видань та програш в інформаційній війні.
"У нас мало перекладають книжок. У порівнянні із Польщею в 10 разів менше. У нас є проблема поновлення бібілотечних фондів. У нас у 5 разів менше виділяється коштів на поновлення цих фондів. Більшість книжок продаються в мережевих сітках російських крамниць. Люди перестали читати. Вони не розуміють, що читання - це не тільки розвага, але й можливість отримати знання. В конкурентному світі без знань ми втрачаємо можливість реалізувати себе", - вважає меценат.
Дивною, на його думку є і позиція Національної комісії з питань етики та моралі, яка встановлює обмеження щодо випуску книжок. На думку Віктора Вінтоняка, - це не приупстимо. Відповідальність повинен нести сам книговидавець, а не державний орган.
Тому меценат, який вже не перший рік працює над популяризацією української книги, має намір і у ВРУ продовжувати цю роботу. Зокрема, говрить, що добиватиметься скасування усіх податків, що пов'язані із книговиданням і книгорозповсюдженням.
"По-перше, нам потрібно перестати брехати. Якщо у нас є зареєстровано більше 2000 тисяч видавництв, а активними з них є 500-600, то, в першу чергу, тут треба навести порядок. Подивимося, хто що і як видає. По-друге, нам потрібно визначитися, що таке вітчизняна книга. Скасувати всі податки на ввіз паперу, обладнання, щодо розповсюдження, скасувати податки з дистрибюторів, які розповсюджують книги. Визначити місце комітету ВРУ з етики і моралі у цьому питанні", - говорить Вінтоняк.
Книга, на його переконання, - це та річ, на якій виховується підпростаюче покоління. Саме тому свого часу на Міжнародному фестивалі "Карпатська Мантикора", куратором якого є Віктор Вінтоняк, і було створено можливість для молодих письменників показати свої роботи, адже вони знають чим живуть сьогодні діти, і знають як цікаво написати для них.
"Вірю в те, що книга ніколи не втратить своєї актуальності, навіть в епоху електронної книги. Бо електронна книга не передає тієї енергетики, яку ми отримуємо, коли беремо книгу в руки. Це велика річ", - резюмував меценат.
Директор видання "Мандрівець" Богдан Фенюк: Відрадно, що є такі люди як Віктор Вінтоняк, які хочуть долучитися до того, щоб інформаційний простір України був заповнений українським продуктом
Віктор Вінтоняк: Ідея перевидання цієї книги виникла у мене, коли я побачив її німецькомовний варіант
Євген Луців: гуцули завжди були вірними Україні
Автор працював над цією книгою 6 років. Каже, що попереду написання історії про козаків-характерників
А в Ярослава Середницького на часі робота над книгою про сина відомого українсього фізика Івана Пулюя, який також був військовим та служив в військовому спецпідрозділі "Пума"...
Читайте також:
На ковальський фестиваль до Івано-Франківська приїхали росіяни, «щоб підтримати друзів- українців»
Віктор Вінтоняк: Не бачу конкурентів
Місто, в якому ми живемо, - теж наш дім
Івано-Франківськ та Арлінгтон (США) стали побратимами (фото)
Національна Бібліотека Білорусі отримала в дарунок книгу від Прикарпаття
Конфлікт. Дрібні "жуліки" і негідники у владі vs юні спортсмени здатні на Вчинок (відео, документи)
Веслувальники везуть на Прикарпаття дві "бронзи" з Канади
Тринадцять нагород завоювали прикарпатські веслувальники на чемпіонаті України