Військові з Криму: Найважчою була невизначеність

 

/data/blog/51035/1bc2d0a9e1b2c7f39f02a3b088472971.jpg

 

Військові, які тепер служитимуть на Прикарпатті, розповіли «Дню» про те, як відбувалася окупація Криму.
 

Пройшовши Крим, декотрі військові, які там служили, передислокувалися на Захід країни, до Івано-Франківська. Проте, за їхніми словами, повернулися б назад, якби була  можливість і далі служити в Криму під українськими прапорами. Анексія цієї території країни вибила землю у них із-під ніг, та, щоб не порушувати присягу на вірність державі, не зраджувати собі та власним цінностям, змушені були залишити все.

 

Денис Войтулевич, солдат взводу охорони роти матеріального забезпечення 40-ї кримської радіотехнічної бригади у Севастополі, пригадує, що в частині служило приблизно 1000 солдатів. Близько 60 відсотків залишилися в Криму, решта повернулися на Україну.

 

«Нині мене часто розпитують: як там було? Відповідаю, що було страшно, і якщо особисто там не був, то й не зрозумієш усього, що пережили люди. Найважчою була невизначеність, адже застосовувати зброю команди не давали. Якщо на тебе нападуть, а тобі не можна застосовувати зброю, — ти не зупиниш супротивника, котрий зі свого боку виконує команду захопити в полон чи вбити. Це морально тиснуло. Ми опинилися в ситуації невизначеності та безпорадності. Якщо б була команда стріляли — ми б мали можливість дати відсіч, а так із Києва командували лише «обороняйтеся» чи «тримайтеся». За словами військового, з території, де він служив, після захоплення частини росіяни вивезли чотири тонни зброї.

 

Стрілець взводу охорони роти матеріального забезпечення 40-ї кримської радіотехнічної бригади в Севастополі Олександр Коваль розповідає, що службу в Криму розпочав за контрактом у травні минулого року. Як згадує військовий, служити йому подобалося, гарним було і ставлення людей.

 

Ніяких поділів на бандерівців, згадок, що він родом із Західної України, не було. Вже пізніше в місті, де він служив,  почали з’являтися антиукраїнські плакати, транспаранти з провокаційними зображеннями. Тоді вже це почало хвилювати і насторожувати.

 

«Телебачення дуже швидко стало російським, йшла жорстока російська пропаганда, — розповідає військовий. — Я спілкувався з родичами, тож міг порівняти, як все кардинально відрізнялося, спотворювалося. В останній час було страшно вийти з частини, адже самооборона півострова могла зупинити та перевірити документи. В мене була прописка Івано-Франківська, тому могли бути неприємності».

 

Повернутися на територію Україну після анексії Росією території Криму військовослужбовець вирішив відразу ж.

 

«Я давав присягу на вірність Україні й не міг її порушити. Крім того, я патріот своєї держави, люблю Україну, маю її захищати, тому не міг інакше. Бачив перед тим, що відбувалося на майдані, переживав, спостерігав смерті людей. Але й спілкуватися про це не було змоги, адже погляди людей в частині часто відрізнялися від моїх».

 

Військовослужбовці в один голос констатують бездіяльність влади в той час, коли біля воріт стояв озброєний ворог.

 

«Коли було дуже важко, влада не приймала ніяких кардинальних рішень, не давала вказівок, — коментує Олександр Коваль. — Нам тоді було вдвічі складніше. Не знали, що робити — командування частини самостійно керувало, приймало рішення. Пізніше було важко вибратися з Криму. Самі збирали необхідні документи. Декому не вистачало грошей на квиток, адже банкомати вже не працювали. Політика Російської федерації є надто агресивною, і це було дійсно сплановане захоплення».

 

«У тій ситуації ми залишилися фактично сам на сам із тими загарбниками, адже ніяких вказівок згори не було, — коментує капітан Андрій Москалець. — Ми вирішували самі всі питання щодо оборони. Захищали свої об’єкти, за які відповідали, за склад озброєння. Все відбувалося зі зброєю в руках. Відчувалася агресія з боку Росії, моральний тиск на особовий склад. Можна лише здогадуватися, що відбулося під час референдуму — всі ті фальсифікації. Багато людей і досі не хочуть жити на території Росії. Керівництво країни має переживати за таких людей, створити їм можливість жити в Україні. Особисто я дуже боляче пережив розлучення з людьми, з якими служив стільки років пліч-о-пліч, адже залишилося там більше половини особового складу. Для мене це неприпустимо, і офіцер, який дав присягу, не може її порушити».

 

Нині військовослужбовці з Криму служать у 114-й бригаді тактичної авіації в Івано-Франківську. Військові зізнаються, що, маючи досвід кримських подій, готові захищати Україну, якщо до цього дійде. Хоча, на їхню думку, вирішити все необхідно мирно, за столом переговорів. Але ж якщо  ворог піде далі — то  до війни наші військові готові, й зроблять усе, що від них залежить, щоб не допустити кримський сценарій розвитку подій на східних землях.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Прикарпатці створюють військовим святковий настрій (фото)


19.04.2014 578 2
Коментарі (2)

досвід 2014.04.19, 08:49
шо за досвід кримських подій-здавати зброю і техніку?
Досвіду 2014.04.19, 11:26
Ну то бери зброю і йди воюй
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1144
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2834
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

995
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1055
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1064 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3143 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

920

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

789

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1100
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

165
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2360
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1159
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

461
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15080
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7393
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

826
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

389
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

299
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

385
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

672
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1120