Військові з Криму: Найважчою була невизначеність

 

/data/blog/51035/1bc2d0a9e1b2c7f39f02a3b088472971.jpg

 

Військові, які тепер служитимуть на Прикарпатті, розповіли «Дню» про те, як відбувалася окупація Криму.
 

Пройшовши Крим, декотрі військові, які там служили, передислокувалися на Захід країни, до Івано-Франківська. Проте, за їхніми словами, повернулися б назад, якби була  можливість і далі служити в Криму під українськими прапорами. Анексія цієї території країни вибила землю у них із-під ніг, та, щоб не порушувати присягу на вірність державі, не зраджувати собі та власним цінностям, змушені були залишити все.

 

Денис Войтулевич, солдат взводу охорони роти матеріального забезпечення 40-ї кримської радіотехнічної бригади у Севастополі, пригадує, що в частині служило приблизно 1000 солдатів. Близько 60 відсотків залишилися в Криму, решта повернулися на Україну.

 

«Нині мене часто розпитують: як там було? Відповідаю, що було страшно, і якщо особисто там не був, то й не зрозумієш усього, що пережили люди. Найважчою була невизначеність, адже застосовувати зброю команди не давали. Якщо на тебе нападуть, а тобі не можна застосовувати зброю, — ти не зупиниш супротивника, котрий зі свого боку виконує команду захопити в полон чи вбити. Це морально тиснуло. Ми опинилися в ситуації невизначеності та безпорадності. Якщо б була команда стріляли — ми б мали можливість дати відсіч, а так із Києва командували лише «обороняйтеся» чи «тримайтеся». За словами військового, з території, де він служив, після захоплення частини росіяни вивезли чотири тонни зброї.

 

Стрілець взводу охорони роти матеріального забезпечення 40-ї кримської радіотехнічної бригади в Севастополі Олександр Коваль розповідає, що службу в Криму розпочав за контрактом у травні минулого року. Як згадує військовий, служити йому подобалося, гарним було і ставлення людей.

 

Ніяких поділів на бандерівців, згадок, що він родом із Західної України, не було. Вже пізніше в місті, де він служив,  почали з’являтися антиукраїнські плакати, транспаранти з провокаційними зображеннями. Тоді вже це почало хвилювати і насторожувати.

 

«Телебачення дуже швидко стало російським, йшла жорстока російська пропаганда, — розповідає військовий. — Я спілкувався з родичами, тож міг порівняти, як все кардинально відрізнялося, спотворювалося. В останній час було страшно вийти з частини, адже самооборона півострова могла зупинити та перевірити документи. В мене була прописка Івано-Франківська, тому могли бути неприємності».

 

Повернутися на територію Україну після анексії Росією території Криму військовослужбовець вирішив відразу ж.

 

«Я давав присягу на вірність Україні й не міг її порушити. Крім того, я патріот своєї держави, люблю Україну, маю її захищати, тому не міг інакше. Бачив перед тим, що відбувалося на майдані, переживав, спостерігав смерті людей. Але й спілкуватися про це не було змоги, адже погляди людей в частині часто відрізнялися від моїх».

 

Військовослужбовці в один голос констатують бездіяльність влади в той час, коли біля воріт стояв озброєний ворог.

 

«Коли було дуже важко, влада не приймала ніяких кардинальних рішень, не давала вказівок, — коментує Олександр Коваль. — Нам тоді було вдвічі складніше. Не знали, що робити — командування частини самостійно керувало, приймало рішення. Пізніше було важко вибратися з Криму. Самі збирали необхідні документи. Декому не вистачало грошей на квиток, адже банкомати вже не працювали. Політика Російської федерації є надто агресивною, і це було дійсно сплановане захоплення».

 

«У тій ситуації ми залишилися фактично сам на сам із тими загарбниками, адже ніяких вказівок згори не було, — коментує капітан Андрій Москалець. — Ми вирішували самі всі питання щодо оборони. Захищали свої об’єкти, за які відповідали, за склад озброєння. Все відбувалося зі зброєю в руках. Відчувалася агресія з боку Росії, моральний тиск на особовий склад. Можна лише здогадуватися, що відбулося під час референдуму — всі ті фальсифікації. Багато людей і досі не хочуть жити на території Росії. Керівництво країни має переживати за таких людей, створити їм можливість жити в Україні. Особисто я дуже боляче пережив розлучення з людьми, з якими служив стільки років пліч-о-пліч, адже залишилося там більше половини особового складу. Для мене це неприпустимо, і офіцер, який дав присягу, не може її порушити».

 

Нині військовослужбовці з Криму служать у 114-й бригаді тактичної авіації в Івано-Франківську. Військові зізнаються, що, маючи досвід кримських подій, готові захищати Україну, якщо до цього дійде. Хоча, на їхню думку, вирішити все необхідно мирно, за столом переговорів. Але ж якщо  ворог піде далі — то  до війни наші військові готові, й зроблять усе, що від них залежить, щоб не допустити кримський сценарій розвитку подій на східних землях.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Прикарпатці створюють військовим святковий настрій (фото)


19.04.2014 555 2
Коментарі (2)

досвід 2014.04.19, 08:49
шо за досвід кримських подій-здавати зброю і техніку?
Досвіду 2014.04.19, 11:26
Ну то бери зброю і йди воюй
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

343
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13893 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6160
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13700
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2