Міжнародної організації з міграції (МОМ) провела в Івано-Франківській області низку тренінгів із протидії торгівлі людьми для учнівської молоді з 6 навчальних закладів інтернатного типу.
За даними МОМ, саме молоді люди найчастіше є уразливими до злочинів торгівлі людьми як в Україні та за її межами. А підлітки-сироти, з багатодітних, малозабезпечених родин та позбавлені батьківського піклування є однією з найвразливіших груп.
Протягом квітня – травня учасниками різноманітних превентивних заходів з застосуванням АРТ - технологій стали 188 дівчат та 136 юнаків – учнів 9-10 класів Долинської гімназії-інтернату, Калуського інтернату для глухонімих дітей, ЗОШ –інтернату № 1 м. Івано-Франківськ, Угорницької школи–інтернату, ліцею–інтернату для обдарованих дітей з сільської місцевості, Міжрегіонального центру соціально-психологічної реабілітації дітей в Івано-Франківській області (с. Мединя Галицького району).
Про те, як вберегтися від торгівлі людьми дітям розповідали соціальні педагоги, шкільні психологи, вихователі, які цілодобово проводять час з ними. Вони перейняли у працівників Карітасу досвід проведення превентивних заходів у сфері протидії торгівлі людьми з використанням сучасних форм соціальної роботи та навчають дітей адаптуватися до сучасних реалій українського життя.
«Вихованців шкіл –інтернатів, особливо випускники, життя ставить перед вибором - продовження навчання чи працевлаштування. Кожен з них прагне покращити соціальну – економічну ситуацію, в якій перебуває, зокрема бажає швидкого та великого заробітку. Через ці причини вони стають уразливими до впливу людей, які можуть брехливими обіцянками втягувати їх до ситуацій, пов’язаних з торгівлею людьми. Наше завдання сьогодні попередити молодь про небезпеки та ризики, які можуть їх очікувати» - каже виконавчий директор БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» Наталія Козакевич.
Учасники тренінгів, інформаційних акцій, квестів, брейн-рингів відкрили для себе багато важливої та нової інформації. Деякі з них були переконані в тому, що торгівля людьми– це сексуальна експлуатація і що вони не можуть постраждати від торгівлі людьми: мовляв, експлуататорів цікавлять тільки молоді дівчата та діти. Тільки 66 респондентів знали, перевірити легальність фірми, яка пропонує послуги з працевлаштування за кордоном можна у місцевих чи Державному центрах зайнятості, інші вважали це можна зробити відділках МВС, інтернеті, ЗМІ, турагентстві. Аналіз первинного опитування учасників превентивних заходів показав, що 267 молодих людей знає, що для поїздки за кордон потрібна віза, але третина опитуваних взагалі не володіє інформацією та не знає, де її можна отримати. Тільки 45 дітей зазначили, що для отримання візи до посольства необхідно подати закордонний паспорт. Після превентивних заходів їхня думка змінилася. Всі погодились, що до будь-якої поїздки за кордон треба ретельно та уважно готуватися, збирати якомога більше інформації про майбутнє місце працевлаштування, відпочинку чи навчання.
З 2000 по 2011 рік представництво МОМ в Україні надало допомогу півтисячі неповнолітніх постраждалих від торгівлі людьми. З 2010 року стрімко зросла кількість виявлених постраждалих хлопців. Минулого року таких було 33 особи, в той час, як дівчат – 37.
Проект «Ми маємо право знати більше» здійснюється в рамках Програми протидії торгівлі людьми Представництва МОМ в Україні, за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).