Деякі мають в’юнкі стебла та потребують опори в процесі росту та розвитку. Одним з яскравих прикладів таких культур є виноград, яблуні та кущі малини. Вони потроху розростаються та чіпляються гілками за предмети, які є поблизу. Якщо їх немає, то в процесі формування стебел, а згодом – плодів виникають проблеми.
Щоб уникнути їх, потрібно використовувати шпалери під виноград або інші садові рослини відповідної форми та розміру. Проте, підібрати їх не так просто, адже існує багато видів конструкцій, які виконують цю функцію. В статті пропонуємо дізнатися детальніше про їхні види, та зрозуміти, які між ними є відмінності.
Навіщо потрібна шпалера?
В звичайних умовах, на ділянках біля будинку рослина зазвичай в’ється по стінах, опорах, альтанках, а також огорожі. Проте, такий варіант не підходить для вирощування культури в промислових масштабах та на ділянках фермерських господарств. В цьому випадку потрібен професійний підхід, який забезпечить багатий урожай та високу якість плодів винограду, малини, чорниці та інших культур.
Такий результат можливий у випадку використання надійних та міцних шпалер. Якщо підібрати конструкції з правильним розміром та формою, то можна забезпечити оптимальні умови для зростання рослини та формування плодів. Результатом є отримання низки переваг:
- Високий рівень світлопроникності. Коли стебла рівномірно розподіляються по конструкції, тоді сонячне світло проникає до кожного з них. Відповідно покращується ріст та розвиток культури.
- Підвищення врожайності. Шпалера забезпечує необхідні умови для формування кущів, що є запорукою отримання багатого урожаю.
- Можливість впроваджувати автоматизований підхід. Якщо рослина розміщується на опорі, тоді поміж рядів може легко пересуватися техніка та різні пристрої.
Крім цього, використання шпалери дозволяє уникати ризиків захворювань. Це забезпечується завдяки нормальній циркуляції повітря.
Основні види шпалер
Щоб підібрати оптимальну конструкцію під конкретні запити, варто розібратися з основними різновидами. Класифікація відбувається на основі критерію форми.
V-подібна шпалера
Це один з різновидів двоплощинних конструкцій. Він відрізняється в стандартної прямої шпалери наявністю V-подібної верхньої частини. Тобто, вона складається з двох елементів, між якими зберігається гострий кут.
Y-подібна стійка
Це різновид двосмугових конструкцій. Вони мають одну міцну опору, яка у верхній частині розгалужується на 2 частини. Між балками зберігається кут 40 градусів. Такі шпалери є достатньо стійкими та забезпечують оптимальні умови для вирощування.
Г-подібна або напіварка
Це один з найпопулярніших видів опор. Форма таких конструкцій відповідає назві. Шпалери складаються з основних опор та верхніх балок, які кріпляться до основи, як навіс. Вони є універсальними та підходять для різних видів винограду (в тому числі дикого), малини, чорниці та інших рослин. Аграрії використовують такі шпалери для однорядного вирощування стебел.
T-подібна конструкція
Шпалери такого типу також широко використовуються в садівництві та вирощуванні в промислових масштабах. Вони мають дві рівні балки, які відходять в різні сторони від основної опори. Таким чином до пагонів постійно проникає світло та повітря.
Аркова підпора
Це складна конструкція, яка найчастіше використовується аграріями для вирощування видів культури, які є стійкими до морозу та понижених температур. Аркова підпора має поперечні балки, які з’єднують кілька опор. Таким чином утворюється одразу декілька прольотів, які формують велику площу для вирощування винограду, яблук та інших рослин.
В яких розмірах представлені шпалери для винограду та інших культур?
Необхідні параметри потрібно визначати в кожному випадку індивідуально. Потрібно враховувати запит, площу ділянки, види рослини, бюджет та багато інших факторів. Якщо розглядати загальні параметри, то варто звернути увагу на рекомендації фахівців. Вони вказують, що оптимальна висота складає 2,2 м, а діаметр труб може варіюватися в межах 32-57 см. Крім цього, обираючи шпалери на виноград та інші культури, покупці цікавляться відстанню між стовпами. Вона повинна складати приблизно 4-6 м.
Як зробити шпалеру для винограду та інших садових рослин?
Це складний багатоетапний процес, під час якого потрібні спеціальні матеріали та інструменти. Зокрема, потрібно підібрати опори (стовпи відповідного діаметру), дріт та піщано-цементну суміш. Потім підготувати лопату, цвяхи та інші інструменти. Процес включає декілька етапів: вимірювання, розмітка, встановлення стовпів та закріплення дроту.
“Джерело: sadfix.com.ua”
Партнерський матеріал