Весняні ігрища в осінньому саду

 

Осінь 2013-го видалася не лише аномальною в метеорологічному плані. Це, здається, перша осінь, коли опозиція не намагалася виводити своїх прибічників на акції протесту. Основну протестну енергію було випущено "у свисток" під час весняних акцій "Вставай, Україно!" Сьогодні ж на політичні хороводи з активними приписками щодо кількості учасників спонсори грошей не дають, вимагаючи демонстрації активності та ефективності іншого роду.

До того ж можна сміливо говорити про завершення "романтичного" етапу у стосунках між трома політичними силами, коли про людське око демонструвалися єдність та злагодженість. Спершу "Батьківщина" продемонструвала відсутність порядку всередині своєї політичної сили та практичну відсутність лідерських якостей у Арсенія Яценюка (який не лише не зміг забезпечити якісний об'єднавчий процес "Батьківщини" та "Фронту змін", а й не зміг уникнути процесу "тушкування"). Потім "Свобода" заявила про стоврення власного – паралельного з Опозиційним "урядом" імені Сергія Соболєва – Опозиційного "уряду" імені Олександра Сича. Далі, у відповідь на недружній випад депутатів "Батьківщини", які провели через парламент норму, що ускладнює або унеможливлює висунення кандидатурі Володимира Кличка на пост Президента України, сам Кличко робить заяву про намір йти на президентські вибори. Його логіка та аргументація мають під собою основу: він не мусів радитися з іншими членами опозиційної трійки – так само як Арсеній Яценюк навесні не радився, одноосібно висуваючи кандидатуру Кличка в мери Києва.

Збулася мрія Юлії Тимошенко: у першому турі президентських виборів опозиція не виставить спільного кандидата. Кожна політична сила йтиме поодинці. Ніф-Ніф, Нуф-Нуф та Наф-Наф української політики розійшлися кожен по своїх зимових квартирах. І вже сьогодні видно, як між цими силами розгорнулася серйозна політична боротьба – насамперед за ресурси, які і так є обмеженими.

Арсеній Яценюк, схоже, вирішив пошукати кошти на кампанію не лише у традиційних донорів, а й намагається освоїти нові напрямки. Зокрема через наближеного до себе депутата, колишнього юриста Павла Петренка, що очолив Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради з розслідування ситуації у Міністерстві охорони здоров'я, яценюківці тролять Раїсу Богатирьову – рідко який день обходиться без словесного пінг-понгу, коли Петренко висуває претензії до Міністерства, а воно дає відповіді (до слова, обґрунтовані і аргументовані) про безпідставність цих самих претензій. У багатьох випадках складається враження, що наполегливість пана Петренка межує з ледве замаскованим лобізмом. Особливо враховуючи той факт, що сукупні бюджети фармацевтичних фірм, ображених бізнесменів та тих, хто програли в ході тендерних конкурсів, становлять мільярди гривень, а ціна питання – десятки мільярдів, частина з яких за сприятоивих умов можуть перекочувати у партійні фонди і на приватні рахунки. Чим не додатковий ресурс для виборчої кампанії?

Цей же ресурс не меншою мірою цікавить і партію "Свобода", деякі представники керівництва якої також не є чужими для ринку фармації. Те, що заступником пана Петренка є свободівець Олег Гелевей, – пояснює чимало моментів, які стосуються активності окремих членів ТСК (особливо на фоні останніх публікацій львівського "Експресу").

Кажуть, що даний процес боротьби за фармакологічні ресурси відбувається не без підтримки з боку деяких провладних політиків. До речі, ці ж політики використовують опозицію для вирішення ще однієї проблеми: акцизного наступу на виробників пива та слабоалкогольних напоїв в інтересах продуцентів міцних алкогольних продуктів (відомо, що зменшення продажів пива автоматично обертається збільшенням продажів горілчаних виборів – і навпаки). Тобто, доплюсовується ще один ресурс.

Не менші активності розгорнулися у соціальній сфері – найбільш благодатній з точки зору банального піару.

Спершу в засобах масової інформації минулого тижня з'являються матеріали з критикою Міністерства праці і особисто міністра, підписані відомим політологом, що співпрацює з "Батьківщиною". Далі на цьому полі розпочинається відверта конкурентна інформаційна боротьба між екс-міністром Людмилою Денісовою (яку свого часу активно критикували практично за ті ж гріхи, що нині й Королевську – причому пам'ятаю, як гроші за критику на її адресу пропонували журналістам її ж однопартійці) та її колишнім заступником Павлом Розенком. Сьогодні пані Денісова представляє табір "Батьківщини", пан Розенко – УДАР. Але об'єкт критики – один. Чомусь мені видається, що і суб'єкт критики – також один, і він ховається у політичній тіні. Всі решта – інструменти впливу.

Напередодні виборів критика соціальної політики будь-якої влади – найбільш вдячна справа. Вона зачіпає інтереси широких верств населення – переважно найдисциплінованішої частини електорату, тих, хто ходять голосувати і часто визначаються майже на виборчій дільниці. Критика соціальних програм уряду – це робота з перетворення електорату на протестний електорат. Той, хто має в своїх руках подібний механізм, стає надзвичайно цінним кадром у виборчій кампанії будь-якого опозиційного кандидита. Боротьба миж "Батьківщиною" та УДАРом на соціальному поприщі – це ще й боротьба за мобілізаційні можливості напередодні президентської кампанії.

Відверте змагання Розенка та Денісової за неформальний пост "опозиційного міністра соціальної політики" очевидне. До речі, у цьому конкурентному протистоянні я особисто більше симпатизую Розенку – через його освіченість та світогляд, знання процесів зсередини. Він – один з найкращих експертів з питань соціальної політики. Проте і він не втримується від ризикованих прогнозів – скажімо, щодо "гучної відставки Королевської". Для подібного прогнозу політик Розенко мав би брати до уваги не лише вузькопрофільні оцінки (як писав Іван Франко, "ти взяв лише один з мого життя момент"), а й характеристику політичної ситуації, філософії кадрової політики Президента тощо.

Говорити про відставку Королевської сьогодні можна з тією ж імовірністю, що й про обрання Розенка на пост Президента. Можливо, якщо він стане Президентом України, Королевська піде у відставку – голосно. Я, уявляючи основні принципи кадрових призначень та не надмірну схильність Віктора Януковича до відставок чиновників високого рангу, не був би таким категоричним – особливо враховуючи те, як часто у нас люблять "відправляти у відставку" міністрів експерти і як рідко їх прогнози збуваються. Прогнозувати кадрові відставки чи перестановки в часи Януковича – найневдячніша справа, оскільки немає єдиної логіки та єдиного "почерку" в даному процесі.

Це стосується й інших прогнозів щодо відставок – міністрів, губернаторів, чиновників. Я постійно говорю в ході численних лекцій: "Якщо хтось вам говорить, що володіє точною інформацією про те, що Президент готує відставку тієї чи іншої посадової особи, не вірте. Бо точною інформацією володіє лише Президент. Всі інші намагаються або лобіювати відставки, або використовувати подібну дезу у інформаційних війнах".

Не менш активно опозиціонери – за наявними даними – готуються до інформаційних війн на аграрному, енергетичному та екологічному напрямках, а також на напрямку освітньому. Ці галузі є не лише вигідними й благодатними з точки зору піару – вони ще й дозволяють залучити кошти зацікавлених лобістів – як всередині України, так і з-поза її меж.

Саме тому не варто шукати великих спонсорів майбутніх президентських баталій. Два тижні тому у Німечині вибухнув скандал – Ангелу Меркель та її партію звинуватили у тому, що вони отримали "пожертву" від концерну BMW у розмірі 690 тисяч євро (по 230 тисяч від кожного з трьох основних акціонерів – Йоганни Квандт та її дітей Сузанни Клаттен і Штефана Квандта). Переказ коштів дивним чином співпав з відтермінуванням у ЄС нормативів з викиду СО2, чого добилася саме Німеччина. Розгорівся скандал...

Шукаючи спонсорів майбутніх виборчих перегонів, політики все частіше звертаються до тих, хто прямо зацікавлений у лобіюванні – політиків. Тим більше, що надмірна заадміністрованість окремих галузей створює потребу у розширенні конкуренції. Опозиціонери розуміють, що у їх силах сьогодні – створити шумовий ефект на користь замовників, не більше. Але цього шумового ефекту часто буває досить, аби бодай частково вирішити проблему.

Осінь – пора запасатися "капустою". Зима буде довгою. Це добре усвідомили наші політики. І готують запаси, розуміючи, що наступний політичний сезон потребуватиме особливої віддачі сил та енергії. Особливо в повільному очікуванні весни 2015-го...

 

Кость Бондаренко,

УП


Коментарі (3)

Іванович 2013.10.30, 18:06
Кость Бондаренко завжди (не тільки восени)піарить тих, що йому платить. Правда жодного позитивного результату під час виборів різного рівня ті, кого він консультує, ні разу не досягли. Це просто великий розвод і кидалово.І просто примітивний олень.
11 2013.10.31, 12:36
Ті, кого він консультує, в принципі не можуть досягти якогось результу.
Дендя 2013.11.01, 10:19
А де поділася та дуже "Сильна Україна", не останнім чоловіком в якій він був? Чого ж він в осени не запасся " капустою" і не привів Тігіпка до омріяної вершини? Як кажуть - лікарю, зціли найперше себе.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7240
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1102
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

614
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5631
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1518
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1382

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

458

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1277

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1101

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1006
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

344
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

397
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1341
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

419
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

689
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5727
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

435
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

300
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

641 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1086
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

942