
Здавна винахідники роздумували про те, як можна використати фізичну силу людини, наслідуючи форми та рухи комах і птахів. Так з’явився літальний пристрій – м’язоліт, або мускулоліт, який може рухатися за допомогою мускульної сили пілота.
Інший же, махоліт, або орнітоптер, – найповніше нагадує мах крил пташки. Власне, виготовленням власного махоліта зайнявся винахідник Володимир Яковенко з села Ільці, що на Верховинщині.
Його можна сміло назвати послідовником великого науковця Леонардо да Вінчі, який віддав літальним пристроям 40 років свого життя. Прикарпатець же займається літальною справою понад 30 років, йдеться на сайті проекту "Ukraїner".
Цікава ідея зародилася ще в дитячі роки: вже тоді малий Володя вимальовував чітку межу між машинами та махолітами, мовляв бензин завжди може закінчитися, а махоліту для довгих подорожей палива не треба.
Довгий час винахідник вишукував теорію у всіх можливих місцях: годинами сидів у франківській бібліотеці, вивчав радянські журнали «Техніка молоді» і «Крила Батьківщини». Цікаво, що всі етапи роботи і навіть розрахунки він проводив самостійно – покладаючись логіку. 5–6 років тому Володимир проводив перші тестування махоліта, а декілька років тому завершив етап моделювання своєї літаючої конструкції.
Винахідник розповідає, що крила його пристрою мають по 10 кг кожне, і він вільно махає ними, зовсім не витрачаючи енергію. Тут вага відіграє значну роль. Крилами слід не подавлювати повітря, а впиратися в нього.
Зараз Володимир випробовує та поліпшує свій пристрій. Як тільки завершить – продасть, аби мати кошти на будову цеху та вдосконалення махоліту.
Ось так «Верховинський Ікар» успішно йде до своєї мети, і може зовсім скоро кожен охочий зможе насолодитися природнім польотом: