ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР

На п’ятий день після входу Господнього в Єрусалим, учні спитали, де приготувати Пасху. Господь послав Петра та Івана шукати людину з глеком води. Той покаже потрібну кімнату. Так і сталося.

 

Ввечері Христос із учнями прийшов у приготоване місце. Зняв із себе одежу, налив у миску води, і почав омивати ноги учням. Вони обурювалися та відмовлялися. Господь, закінчивши справу, сказав: «Ви називаєте Мене Учителем та Господом, правильно називаєте. Отож, якщо Я, Господь та Учитель ваш, помив вам ноги, то і ви так само маєте чинити поміж собою…» Смирення. Не вважати за приниження служити брату, навіть нижчому за себе.

 

Центральною подією вечора стало встановлення таїнства Святого Причастя. Тому і вечеря зветься «Таємною».

 

Після вечері, вітхозавітної єврейської Пасхи, Ісус Христос взяв хліб, благословив його, розділив на частини, і роздав учням зі словами: «Прийміть, споживайте, це є Тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів». Потім взяв чашу з виноградним вином, благословив, і теж дав учням: «Пийте з неї всі, це є Кров Моя Нового Заповіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів».

 

Тепер ці слова ми повторюємо на Літургії щонеділі. Вони означають, що під виглядом хліба та вина Господь дав нам те саме Тіло і ту саму Кров, які наступного дня віддав за наші гріхи. Як хліб і вино стали Тілом і Кров'ю Господа – таємниця, незбагненна навіть для ангелів. Тому і зветься таїнством. Христос наказав апостолам причащатися. Інакше неможливо мати життя вічне. Адже Господь єдиний, хто має Життя. Ми можемо до нього долучитися лише в тому випадку, якщо найтіснішим чином з"єднаємося із Христом. Що і відбувається у таїнстві Причастя.

 

На вечері Спаситель повідомив апостолам, що один із них зрадить Його. Всі зі страхом питали: чи не я? Спитав і Юда. Господь тихо сказав йому: “ти”. Але ніхто цього не чув. Іван, улюблений учень Христа, пошепки спитав, хто це буде. Ісус так само пошепки відповів: той, кому Я подам хліба. Посоливши хліб, подав його Юді. Зі словами: що маєш робити, роби швидше. Ніхто з учнів, можливо, крім Івана, не зрозумів значення цих слів. Юда тієї ж хвилини вийшов.

 

Продовжуючи розмовляти з учнями, Христос дав їм нову заповідь: любити один одного. Сказав, що немає любові більшої, ніж та, коли хтось віддасть життя своє за ближніх своїх. Сказав ще, що всі розбіжаться, полишать Його самого. Петро довго запевняв, що він-то точно не «розбіжиться». Спаситель відповів, що Петро це зробить тричі.

 

Його слова засмутили апостолів. Тоді Христос пообіцяв послати замість Себе Духа Святого. Який перебуватиме з ними постійно. Всьому навчить і нагадає все, про що говорив Він. Це стосується не лише апостолів, але й усіх, хто вірить у Христа.

 

А ще Він сказав, що за нашу віру нас переслідуватимуть. «У світі матимете скорботу. Але будьте мужніми. Бо Я світ переміг». Ми теж переможемо Світ. Якщо будемо вірити по-справжньому.

 

Бесіду Христос завершив молитвою за Своїх учнів, щоб ті завжди перебували в єдності. Разом із учнями Він залишив місце вечері, і пішов на Елеонську гору, в Гетсиманський сад. Там попросив усіх, окрім Петра, Якова та Івана, почекати біля входу. З цими трьома пішов у глибину саду. Сказав, що Йому дуже погано на душі. Попросив побути з Ним. Трохи відійшовши, став на коліна і молився. Про те, аби Його минули страждання. Якщо можливо.

 

Учні заснули. Тричі будив їх Ісус, і тричі вони засинали знову. Нарешті до саду прийшов Юда із загоном воїнів та служби первосвящеників. Останні в обличчя Христа не знали. Тому Юда повідомив, що поцілує Того, кого потрібно взяти. Що і зробив зі словами: «Радій, Учителю!» Христос вийшов до натовпу. Спитав, кого вони шукають. Ісуса Назорея? Це Я. Воїни та слуги, збентежені, відступили назад. Коли ж трохи оговтались, почали хапати учнів Христа. Спаситель знову спитав, кого вони шукають. Ісуса? Я сказав, що це Я. Залиште їх (учнів), нехай ідуть.

 

Воїни обступили Христа. Учні спробували захистити Його. Петро мечем вдарив слугу первосвященика. Але Христос не підтримав цього благого починання. Адже було необхідно, щоб Його взяли. Зцілив слугу. Воїни зв’язали Спасителя і повели на допит до ради первосвящеників. Апостоли, злякавшись, розбіглися. Лише двоє, Петро та Іван, пішли за Христом, тримаючись подалі…

 

Братство


21.04.2011 833 0
Коментарі (0)

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

222
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5590 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2317 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1738
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2226
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4148

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

305

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

358

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

434

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

820
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

177
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

307
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

475
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

217
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

331 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

652
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

937
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5488
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

224
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

245
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

357
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

540