ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР

На п’ятий день після входу Господнього в Єрусалим, учні спитали, де приготувати Пасху. Господь послав Петра та Івана шукати людину з глеком води. Той покаже потрібну кімнату. Так і сталося.

 

Ввечері Христос із учнями прийшов у приготоване місце. Зняв із себе одежу, налив у миску води, і почав омивати ноги учням. Вони обурювалися та відмовлялися. Господь, закінчивши справу, сказав: «Ви називаєте Мене Учителем та Господом, правильно називаєте. Отож, якщо Я, Господь та Учитель ваш, помив вам ноги, то і ви так само маєте чинити поміж собою…» Смирення. Не вважати за приниження служити брату, навіть нижчому за себе.

 

Центральною подією вечора стало встановлення таїнства Святого Причастя. Тому і вечеря зветься «Таємною».

 

Після вечері, вітхозавітної єврейської Пасхи, Ісус Христос взяв хліб, благословив його, розділив на частини, і роздав учням зі словами: «Прийміть, споживайте, це є Тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів». Потім взяв чашу з виноградним вином, благословив, і теж дав учням: «Пийте з неї всі, це є Кров Моя Нового Заповіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів».

 

Тепер ці слова ми повторюємо на Літургії щонеділі. Вони означають, що під виглядом хліба та вина Господь дав нам те саме Тіло і ту саму Кров, які наступного дня віддав за наші гріхи. Як хліб і вино стали Тілом і Кров'ю Господа – таємниця, незбагненна навіть для ангелів. Тому і зветься таїнством. Христос наказав апостолам причащатися. Інакше неможливо мати життя вічне. Адже Господь єдиний, хто має Життя. Ми можемо до нього долучитися лише в тому випадку, якщо найтіснішим чином з"єднаємося із Христом. Що і відбувається у таїнстві Причастя.

 

На вечері Спаситель повідомив апостолам, що один із них зрадить Його. Всі зі страхом питали: чи не я? Спитав і Юда. Господь тихо сказав йому: “ти”. Але ніхто цього не чув. Іван, улюблений учень Христа, пошепки спитав, хто це буде. Ісус так само пошепки відповів: той, кому Я подам хліба. Посоливши хліб, подав його Юді. Зі словами: що маєш робити, роби швидше. Ніхто з учнів, можливо, крім Івана, не зрозумів значення цих слів. Юда тієї ж хвилини вийшов.

 

Продовжуючи розмовляти з учнями, Христос дав їм нову заповідь: любити один одного. Сказав, що немає любові більшої, ніж та, коли хтось віддасть життя своє за ближніх своїх. Сказав ще, що всі розбіжаться, полишать Його самого. Петро довго запевняв, що він-то точно не «розбіжиться». Спаситель відповів, що Петро це зробить тричі.

 

Його слова засмутили апостолів. Тоді Христос пообіцяв послати замість Себе Духа Святого. Який перебуватиме з ними постійно. Всьому навчить і нагадає все, про що говорив Він. Це стосується не лише апостолів, але й усіх, хто вірить у Христа.

 

А ще Він сказав, що за нашу віру нас переслідуватимуть. «У світі матимете скорботу. Але будьте мужніми. Бо Я світ переміг». Ми теж переможемо Світ. Якщо будемо вірити по-справжньому.

 

Бесіду Христос завершив молитвою за Своїх учнів, щоб ті завжди перебували в єдності. Разом із учнями Він залишив місце вечері, і пішов на Елеонську гору, в Гетсиманський сад. Там попросив усіх, окрім Петра, Якова та Івана, почекати біля входу. З цими трьома пішов у глибину саду. Сказав, що Йому дуже погано на душі. Попросив побути з Ним. Трохи відійшовши, став на коліна і молився. Про те, аби Його минули страждання. Якщо можливо.

 

Учні заснули. Тричі будив їх Ісус, і тричі вони засинали знову. Нарешті до саду прийшов Юда із загоном воїнів та служби первосвящеників. Останні в обличчя Христа не знали. Тому Юда повідомив, що поцілує Того, кого потрібно взяти. Що і зробив зі словами: «Радій, Учителю!» Христос вийшов до натовпу. Спитав, кого вони шукають. Ісуса Назорея? Це Я. Воїни та слуги, збентежені, відступили назад. Коли ж трохи оговтались, почали хапати учнів Христа. Спаситель знову спитав, кого вони шукають. Ісуса? Я сказав, що це Я. Залиште їх (учнів), нехай ідуть.

 

Воїни обступили Христа. Учні спробували захистити Його. Петро мечем вдарив слугу первосвященика. Але Христос не підтримав цього благого починання. Адже було необхідно, щоб Його взяли. Зцілив слугу. Воїни зв’язали Спасителя і повели на допит до ради первосвящеників. Апостоли, злякавшись, розбіглися. Лише двоє, Петро та Іван, пішли за Христом, тримаючись подалі…

 

Братство


21.04.2011 1006 0
Коментарі (0)

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

550
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

860
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1209 5
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2626
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1975
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2210

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

281

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

416

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1360

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1337
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

181
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18110
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1069
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3419
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

775
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10546
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6273
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

901
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

204
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

432
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3029
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

745