Великий піст. Дієтологиня розповіла, що важливо споживати при кожному прийомі їжі

Великий піст є найсуворішим постом як для православних християн, так і для католиків. Він завжди триває сім тижнів, закінчуючись напередодні Великодня.

У 2023 році Великий піст почався 27 лютого для православних християн і триватиме до 15 квітня, а для католиків він розпочався 22 лютого і закінчиться 6 квітня. Святкування Великодня у православних християн припадає на 16 квітня, а у католиків - на 9 квітня у 2023 році.

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

У цей період необхідно дотримуватися обмежень в їжі, а також  займатися духовними практиками, наприклад, читанням молитов, зосередитися на духовному очищенні, проявляючи любов до ближнього, прощаючись з образами, уникаючи конфліктів.

Журналістка Фіртки поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.

За словами фахівчині, під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Залишаються лише крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.

Тобто основу меню будуть складати жири, вуглеводи та клітковина. Якщо людина виключає лише м’ясо, то їй легше скласти повноцінне меню, а натомість тій, яка тримає строгий піст, необхідно бути більш уважною та відповідальною.

Адже тваринні продукти – найбільші постачальники білків, тому необхідно контролювати процес надходження цього елементу з інших харчів і в той самий час не зловживати вуглеводами.

«Наприклад, людина виключила лише м'ясо, але попри те споживає рибу, яйця та молочні продукти. Тобто, під час посту для неї лише дещо звузився перелік страв.  

У такому випадку для того, щоб отримати потрібну кількість тваринного білка, необхідно їсти двічі на день їжу, яка його містить.

Наприклад, на вечерю шматок риби, приготований в будь-якому вигляді крім смаженого, а на сніданок домашній сир з фруктами або овочами.

Пообідати в цей день можна крупами чи бобовими. Ці продукти містять в собі необхідну кількість цього елементу, і голоду не виникатиме».

При кожному прийомі їжі важливо споживати овочі, в будь-якому вигляді. Тоді й білки краще засвоюються, й легше виводяться з організму недопрацьовані речовини, шлаки.

«Натомість тим, хто не вживає усю їжу, яка не дозволена під час посту, необхідно «подружитися» із калоризатором, бо тоді чітко бачитимемо, яких складових достатньо, а чого бракує. Важливо – вкласти в меню відповідну кількість рослинних білків, і не перебрати по вуглеводах і жирах.

Якщо протягом посту церква дозволяє на Вербну неділю вживати рибу, то це необхідно зробити. Тому що понад 30 днів людина харчується повністю рослинною їжею, організм відвикає від тваринної.

А рибні страви на Вербну неділю "нагадають" травній системі про ці продукти, тому на Великдень перетравити м'ясо буде простіше».

Більше читайте у матеріалі: Без стресу та шкоди для здоров'я: як змінити своє харчування на 40 днів під час посту


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

Не переїдати та тримати себе в тонусі: як харчуватись під час та після свят, щоб не нашкодити здоров’ю

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації


07.04.2023 5365
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19543
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740