ВЕЛИКА СХИЗМА

 

16 липня 1054 року в імперській столиці Константинополі, під часЛітургії в Храм Святої Софії ввійшло троє священників і направилися до вівтаря.

Це були легати папи Римського кардинал Гумберт, архиєпископ Петро та дикон Фридріх.

На престол вони поклали грамоту в якій предавався анафемі вселенській Патріарх та всі його послідовники.

Так відбулася найдраматичніша подія в історії Церкви – Велика Схизма.

 

 

Захід та Схід розходилися поступово і розкол відбувся не в одинь день. Хоча існували обрядові, догматичні, етичні та естетичні розбіжності, причиною непорозумінь, безумовно, були питання еклезіологічного характеру – різного розуміння Церкви, як євхаристійної спільноти, об'єднаної навколо єпископа.

 

Історичними передумовами було декілька ключових моментів, які відіграли важливу роль в житті Церкви. Якщо на Сході Церква співправила ойкуменою разом з Імператором, то на Заході все відбувалося по іншому. В 410 році впав Рим, в 476 році впала західна частина імперії.Влада Імператора була суто номінальною, почали утворюватися молоді варварські королівства, які приймали християнство з рук римського єпископа. Нарешті в 800 році в Римі Папа коронував Карла Великого Імператором, на політичну і військову силу якого він міг розраховувати.

 

Особливого загострення ситуація набрала силу в 1053 році, коли Вселенський Патріарх Михайло Керуларій зачинив в Константнополі всі храми з латинським обрядом.

 

Для полагодження конфлікту Папа Римський Лев ІХ направив своїх легатів. Але знайти шляхи до примирення не вдалося і 16 липня 1054 року римські легати відлучили від Церкви Вселенського Патріарха та предали анафемі всіх його послідовників.

 

 

Звинувачення Михайла Керуларія полягали в:

-         Невизнанні ним Римської кафедри як першої апостольської, якій належить право опікуватися всіма Церквами;

-         Що він не є законним Патріархом;

-         Що він продає дари Божі;

-         Оскоплє єпископів;

-         Перехрещує вірних латинського обряду;

-         Стверджує, що існує лишеодна Церква - східного обряду;

-         Дозволяє одружуватися священникам;

-         Злословить Закон Моісея;

-         Не визнає філіокве;

-         Хліби для причастя готує на квасному хлібі;

-         Дітей хрестить не раніше 8 дня, вимагає від жінок очищення.

 

Відлученню та анафемі підлягали також всі, хто не відступить від Михайла Керуларія та не зречеться вищезазначених звинувачень.

 

Але легати складаючи грамоту від свого імені не знали, що Папа Римський помер ще в квітні і вони автоматично втратили всі повноваження.

 

20 липня в Константинополі був скликаний Собор, який за негідну поведінкупід час літургії, порушення церковної дисципліни (складання грамоти без відповідних повноважень) відлучив трьох бувших папських легатів від Церкви. Догматичні питання навіть не розглядалися.

 

На тому все і закінчилося. Це була не перша і, як думали не остання свара між Римом та Константинополем.

 

Але через декілька десятків років ця звичайна для Церкви подія набула надзвичайної актуальності. Римським папою Григорієм VІІ став колишній клюнійський монах Гільдебранд з своєю програмою папської теократії – верховної влади, як у світських, такі церковних справах. Це було викладено в його тезах під назвою «Папський диктат». Ось тоді і пригадали відлучення Вселенського патріарха від Церкви, а також тих, хто лишився під його опікою.

 

Це  не дивно, оскільки найближчим радником Папи був той же кардинал Гумберт.

 

І хоча в 1964 році в Єрусалимі і відбулася зустріч Вселенського Патріарха Афінагора та Папи ПавлаVІ, результаті якої в грудні 1965 року взаємно були зняті всі анафеми 1054 року все це не принесло жодного результату, оскільки Римо-Католицька Церква лишила в сила анафеми на всіх тих, хто не визнає Папу Римського за намісника Христового на землі та не вірить у його непомильність.

 

Сергій Чаплигін


14.07.2011 Сергій Чаплигін 12766 1
Коментарі (1)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

667
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1926 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1131 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

553
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6902 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11394 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

333

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1081

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1115

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1109
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

54
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

282
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1082
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

656
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

753
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2948
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4441
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18440
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

55
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

322
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

352
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

663