ВЕЛИКА СХИЗМА

 

16 липня 1054 року в імперській столиці Константинополі, під часЛітургії в Храм Святої Софії ввійшло троє священників і направилися до вівтаря.

Це були легати папи Римського кардинал Гумберт, архиєпископ Петро та дикон Фридріх.

На престол вони поклали грамоту в якій предавався анафемі вселенській Патріарх та всі його послідовники.

Так відбулася найдраматичніша подія в історії Церкви – Велика Схизма.

 

 

Захід та Схід розходилися поступово і розкол відбувся не в одинь день. Хоча існували обрядові, догматичні, етичні та естетичні розбіжності, причиною непорозумінь, безумовно, були питання еклезіологічного характеру – різного розуміння Церкви, як євхаристійної спільноти, об'єднаної навколо єпископа.

 

Історичними передумовами було декілька ключових моментів, які відіграли важливу роль в житті Церкви. Якщо на Сході Церква співправила ойкуменою разом з Імператором, то на Заході все відбувалося по іншому. В 410 році впав Рим, в 476 році впала західна частина імперії.Влада Імператора була суто номінальною, почали утворюватися молоді варварські королівства, які приймали християнство з рук римського єпископа. Нарешті в 800 році в Римі Папа коронував Карла Великого Імператором, на політичну і військову силу якого він міг розраховувати.

 

Особливого загострення ситуація набрала силу в 1053 році, коли Вселенський Патріарх Михайло Керуларій зачинив в Константнополі всі храми з латинським обрядом.

 

Для полагодження конфлікту Папа Римський Лев ІХ направив своїх легатів. Але знайти шляхи до примирення не вдалося і 16 липня 1054 року римські легати відлучили від Церкви Вселенського Патріарха та предали анафемі всіх його послідовників.

 

 

Звинувачення Михайла Керуларія полягали в:

-         Невизнанні ним Римської кафедри як першої апостольської, якій належить право опікуватися всіма Церквами;

-         Що він не є законним Патріархом;

-         Що він продає дари Божі;

-         Оскоплє єпископів;

-         Перехрещує вірних латинського обряду;

-         Стверджує, що існує лишеодна Церква - східного обряду;

-         Дозволяє одружуватися священникам;

-         Злословить Закон Моісея;

-         Не визнає філіокве;

-         Хліби для причастя готує на квасному хлібі;

-         Дітей хрестить не раніше 8 дня, вимагає від жінок очищення.

 

Відлученню та анафемі підлягали також всі, хто не відступить від Михайла Керуларія та не зречеться вищезазначених звинувачень.

 

Але легати складаючи грамоту від свого імені не знали, що Папа Римський помер ще в квітні і вони автоматично втратили всі повноваження.

 

20 липня в Константинополі був скликаний Собор, який за негідну поведінкупід час літургії, порушення церковної дисципліни (складання грамоти без відповідних повноважень) відлучив трьох бувших папських легатів від Церкви. Догматичні питання навіть не розглядалися.

 

На тому все і закінчилося. Це була не перша і, як думали не остання свара між Римом та Константинополем.

 

Але через декілька десятків років ця звичайна для Церкви подія набула надзвичайної актуальності. Римським папою Григорієм VІІ став колишній клюнійський монах Гільдебранд з своєю програмою папської теократії – верховної влади, як у світських, такі церковних справах. Це було викладено в його тезах під назвою «Папський диктат». Ось тоді і пригадали відлучення Вселенського патріарха від Церкви, а також тих, хто лишився під його опікою.

 

Це  не дивно, оскільки найближчим радником Папи був той же кардинал Гумберт.

 

І хоча в 1964 році в Єрусалимі і відбулася зустріч Вселенського Патріарха Афінагора та Папи ПавлаVІ, результаті якої в грудні 1965 року взаємно були зняті всі анафеми 1054 року все це не принесло жодного результату, оскільки Римо-Католицька Церква лишила в сила анафеми на всіх тих, хто не визнає Папу Римського за намісника Христового на землі та не вірить у його непомильність.

 

Сергій Чаплигін


14.07.2011 Сергій Чаплигін 13697 1
Коментарі (1)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

861 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

794
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1612
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2240
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4216 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3217

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

219

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

447

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

387

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

859
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

629
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

672
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

960
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1073
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

673
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6256
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1749
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31764 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1544
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

757 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

721