Велика п’ятниця. Страсті Христові


Ніч на п’ятницю Христос провів на допиті у первосвящеників. Купа питань, образ, рукоприкладство та проплачені свідки. Христос свідчень не давав. І не підписував протоколи. З Нього так і не витягли жодного слова. Довелося судити за свідченнями «очевидців». Стаття більше, ніж дивна: загроза наруги над культовими спорудами. Колись Він казав, що зруйнує Храм і відбудує його за три дні. Говорив про храм Свого Тіла. Звісно, ніхто не зрозумів. Але слова запам’ятали. І стратили - не за дію, але за слова.

 

З того часу нічого не змінилося. Сучасники теж допитують переважно вночі. Тими ж методами. Наслідуючи свого Господа, Християни теж не дають свідчень. І судять нас не за те, що зробили – бо насправді ми ще нічого не зробили, - а за наміри. Щось відчувають, тварини…

 

Стратити людину без дозволу римлян іудеї не могли. Вранці повели Христа до прокуратора (теж слово хороше) Пілата. Головного римського начальника в Іудеї. Йому нікого страчувати не хотілося. Тим паче, жінка причепилася: не треба, не треба. Я бачила сон, що це - великий пророк. Дізнавшися, що Ісусу інкримінують релігійні статті, в яких римлянин не розбирався і розбиратися не хтів, та ще й те, що Христос – галілеянин, Пілат послав Його до Ірода – формального єврейського правителя цієї частини Юдеї.

 

Іроду теж не хотілося займатись подібними справами. Проте він зрадів, побачивши Христа. Багато чув про Нього, давно хотів побачити. Просив показати яке-небудь чудо. Господь мовчав. Його чудеса – не циркові вистави для царів. Ірод образився. Але не настільки, щоб підписати смертний вирок. Христа відіслали назад до Пілата. Зійшовшись на невиновності Ісуса, правителі стали більш лояльними один до одного. Хоча раніш ворогували.

 

Наближалося свято єврейської Пасхи. За традицією, на честь цього дня Пілат відпускав одного з засуджених. Він запропонував звільнити Ісуса. Підбурений первосвящениками народ вимагав страти. У результаті відпустили Варраву. Той підняв бунт у місті, було вбито декількох римських солдат. Звісно, шанована людина. Але ж…

 

Знов ми бачимо: ніщо в цьому світі не змінюється. Сьогодні, як і тоді, перемагає той, хто опанує громадську думку. Заплатить. Організує натовп. Розкаже, чого саме вимагати.

 

Розп'яття на хресті - було найбільш ганебною стратою, найбільш болючою та найжорстокішою. Такою смертю страчували тільки розбійників, убивць, заколотників та злочинців-рабів. За єврейським законом, повішений на дереві вважався проклятим. Юдейське начальство бажало навіки зганьбити Христа, засудивши Його до такої смерті.

 

Муки розіп'ятої людини неможливо описати. Смерть була настільки повільною, що багато хто мучився на хрестах по декілька днів. Інколи, щоб розіп'яті більше мучилися та швидше помирали, їхні руки й ноги не прив'язували до хреста, а прибивали цвяхами. Навіть виконавці страти не могли холоднокровно дивитись на це. Вони готували питво, яким намагалися або вгамувати нестерпну спрагу розіп’ятих, або ж - домішкою різних речовин тимчасово затьмарити свідомість і полегшити страждання. Коли Христа привели на Голгофу, воїни подали Йому подібну суміш. Господь відмовився.

 

Христа розіп’яли близько опівдня, по-єврейськи о 6-й годині дня. Він молився, говорячи: "Отче! Прости їм, бо не знають вони, що роблять".

 

Поруч із Ісусом Христом розіп'яли двох розбійників. Одного праворуч, іншого ліворуч від Нього. За наказом Пілата, до хреста було прибито напис, що вказував на Його провину. Єврейською, грецькою та римською: "Ісус Назорей Цар Іудейський". Багато хто це читав. Це не подобалося первосвященикам. Вони просили Пілата змінити напис: "не пиши: Цар Іудейський, але напиши, що Він говорив: я Цар Іудейський". Але Пілат відповів: "що я написав, те написав".

 

Воїни розділили між собою Його одежу.

 

Народ поводився, як і завжди поводиться народ. Беручи приклад із первосвящеників, книжників та фарисеїв, насміхалися. "Інших рятував, а Самого Себе не може врятувати". І т.д. Те саме говорили воїни-язичники та один із розбійників. Другий розбійник вгамовував свого товариша і просив Господа згадати його в Царстві Божому. Спаситель пообіцяв, що сьогодні ж той буде з Ним у раю.

 

Учні як розбіглися при арешті Христа, так і не поверталися. Під хрестом стояли тільки Мати Божа, апостол Іван, Марія Магдалина та ще декілька жінок. Побачивши їх, Ісус доручив Івану піклуватися про Його Матір.

 

Під час страждань Спасителя на Голгофі відбулося велике знамення. З тої години, як Він був розіп'ятий, сонце померкло й наступила пітьма по всій землі. Тривала до самої смерті Спасителя. Ця надзвичайна, всесвітня темрява була відзначена язичницькими письменниками-істориками: римським астрономом Флегонтом, Фаллом і Юнієм Африканом. Знаменитий філософ з Афін, Діонісій Ареопагіт був у цей час у Єгипті, у місті Геліополі. Спостерігаючи раптову пітьму, сказав: "Або Творець страждає, або світ руйнується". Згодом він прийняв християнство і став першим афінським єпископом.

 

Близько 9-ї години (о 15-й по-нашому) Ісус Христос голосно вигукнув: "Боже Мій, Боже мій! Для чого Ти Мене залишив?" Люди подумали, що Він кличе Ілію. Цікавилися, чи прийде Ілія Його врятувати. Господь же сказав: "Спрагну". Один із воїнів, взявши губку, вмочив її оцтом, надяг на тростину й підніс до вуст Христа.

 

Випивши, Спаситель мовив: "Звершилося". Здійснилася Божа обітниця: Бог віддав Своє життя за людей. Зі словами: "Отче! У руки Твої віддаю дух Мій!", - Він помер.

 

Здійнялася буря, і стався великий землетрус по всій Іудейській землі. Стіна Єрусалимського храму тріснула. Завіса в храмі, що закривала Святеє Святих, роздерлася надвоє - від верхнього краю до нижнього. Віднині Бог став відкритий для всіх.

 

Римляни, які стерегли розіп’ятих, у жаху сказали: "Істинно Він був Сином Божим".

 

Наступив вечір п'ятниці. Належало вкушати Пасху. Юдеям не хотілося лишати на хрестах тіла розіп'ятих. Вони просили в Пілата дозволу перебити гомілки розп'ятим, щоб вони скоріше вмерли, і їх можна було зняти з хрестів. Пілат дозволив. Воїни перебили гомілки розбійникам. Коли вони підійшли до Ісуса Христа, то побачили, що Він уже вмер. Один із воїнів, щоб не лишалося жодного сумніву в Його смерті, пробив списом Йому серце (цей воїн - сотник Лонгін, пізніше прийняв християнство, і сам загинув мученицькою смертю). З рани вийшла кров і вода.

 

Того ж вечора до Пілата прийшов член Синедріону - Йосип Арімафейський. Він був таємним учнем Христа. Таємним - зі страху перед юдеями. Він просив у Пілата дозволу зняти тіло Господа з хреста й поховати. Той дозволив.

 

Купивши плащаницю (полотно для поховання), Йосип прийшов на Голгофу. Прийшов також й інший таємний учень Ісуса Христа та член синедріону - Нікодим. Він приніс із собою для поховання дорогоцінну запашну мазь.

 

Вони зняли тіло Спасителя, намастили Його пахощами, оповили плащаницею й поклали в новому гробі, у саду поблизу Голгофи. Печеру Йосип висік у скелі для свого поховання, і в ній ще нікого не ховали. Вихід закрили великим каменем. За похованням спостерігали Марія Магдалина, Божа Мати та інші жінки…

 

 

 

Братство


22.04.2011 1515 0
Коментарі (0)

21.01.2022
Тетяна Дармограй

Івано-Франківська область з 24 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. Останні дні тут фіксують рекордну за весь час пандемії кількість хворих.

2806
08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

2618 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

3643 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

4719 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

3695 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

4132 2

Організація Українських Націоналістів та Українська Народна Самооборона - окреме вітання Івано-Франківську Другій Столиці ЗУНР від легендарного нашого побратима, політв'язня московії, очільника УНСО Миколи Карп'юка та нашого 95 річного ветерана ОУН і УПА, Почесного Голову ОУН Іллі Сливінського!  

365

Конференція по створенню Івано-Франківської обласної організації Української Народної Самооборони відбулась днями в Івано-Франківську.

565

Журналісти розповіли про те, як можна оцінювати та порівнювати фінансову спроможність громад, перевіряти справжній стан справ у них та не дати офіційним статистичним даним ввести себе в оману. 

473

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

1785
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8773 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

14443
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

23147
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3984
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

4610 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5815
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

7231 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1968
21.01.2022

Печерський суд міста Києва ухвалив рішення щодо запобіжного заходу Петру Порошенку.

457
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

1597
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

2205
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

2315 1