Вечір пам'яти до роковин смерти Шухевича за участі його зв'язкової Ольги Ільків провели у Івано-Франківську

 

/data/blog/101303/2b5b9aa9998c342c964fa4618fdaceb1.jpeg

 

5 березня 1950 року у бою із загоном радянських спецслужб загинув командир УПА Роман Шухевич.

 

Вечір пам'яти "Зі щитом або на щиті", організований до роковин смерти легендарного борця за українську незалежність Всеукраїнським об'єднанням українок "Яворина", провели в Івано-Франківську, передає кореспеднент Фіртки.

 

Протягом заходу лунали патріотичні пісні у виконанні солістів Львівської опери, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери Ярослав Коретчук розповів про цікаві факти із біографіі Романа Шухевича, голова громадської організації "Об'єднання українок "Яворина" Ірина Сех оголосила про створення осередку ГО в Івано-Франківську. Окрім того, відбулась презентація книги зв'язкової Романа Шухевича Ольги Ільків "У тененах двох закриток".

 

Багаторічний політв'язень радянських тюрем, зв'язкова головнокомандувача УПА Романа Шухевича, працівниця жіночої мережі ОУН, поетеса Ольга Ільків, незважаючи на свій поважний вік та проблеми зі здоров'ям, приїхала до Івано-Франківська з Львівщини, щоб поділись спогадами про Шухевича, розповісти про власні поневіряння по тюрмах та охарактеризувати секрет своєї незламности.

 

Ольгу Ільків зал зустрічав стоячи.

 

Власний виступ на сцені легендарна зв'язкова Романа Шухевича розпочала зі слів "Слава нації!". Пояснила, що не бачить, тож мусіла почути, чи знаходиться серед своїх. А оскільки зал дружно відповів "Смерть ворогам!", то почала свою розповідь.

 

"Мусіла таки вийти на сцену, хоч мені й пропонували подати мікрофон до крісла. Але хочу, аби ви побачили мою вишиванку, яку вишила собі у тюрмі зі списаного простирадла. Ми ніколи не маємо здаватись і забувати хто ми є. Ми сьогодні, як велика сім'я, і в цю важку хвилину кожен мусить щось зробити для України. Я пам'ятаю всіх, хто загинув за українську незалежність і молюся за них. Я не можу їх забути і до смерті пам'ятатиму. Вони в моєму серці. Молюся навіть за добрих кагебістів, які йшли нам назустріч. То були українці, які не до кінця втратили душу. І проявляли людяність у неочікуваних моментах", - зауважила Ольга Ільків зі сльозами на очах.

 

За словами Ольги Ільків, вона пережила багато страшних днів у комуністських катівнях, але не здавалась і не зрікалась України.

 

"Ми і зараз не маємо здаватись. Ваш "Різун" (ред., - полковник УПА з Прикарпаття Василь Андрусяк), як був поранений і комуністи казали здаватись, командував з саней військом і не здавався. І ми не маємо здаватись. Мусимо молитися, боротись і не здаватись. Бо нам треба втримати державу для наших дітей. Колись мені кагебісти казали, що я ніколи більше не побачу своїх дітей. Але були й серед них люди. Один мені сказав, що моїм дітям дали інше прізвище і відправили в такий то дитбудинок. Я тоді йому не повірила, але то виявилось правдою. Після смерти Сталіна політв'язні могли отримати амністію, але треба було покаятися. Я того не могла зробити. Як просити пробачення в людей, які мене катували? Тоді підійшов до мене полковник КДБ Володимир Шевченко. Каже: "Я росіянин, але маю громкую украінскую фамілію. Хочу вам помогти. Вам не треба тут сидіти, у вас - діти. Просіть помилування". Я задумалася, бо що буде з моїми дітьми, які вже закінчували інтернат? І тоді написала в тій покаяльній: "Я родилася на такім куску землі, який горів, і я повинна була горіти разом із ним". Інакше не могла. І Бог поміг. Я вийшла на волю і знайшла своїх дітей", - згадує Ольга Ільків.

 

Розповіла Ольга Ільків і про сучасну Україну.

 

"Ми маємо розраховувати тільки на себе, бо Европа дивиться лиш, аби вберегтись від Росії. Вона не розуміє, який це підступний ворог. І диктує нам неприйнятні умови. Але це ми европейці і маємо самостійно впливати та формувати велику політику. Аби так і було, мусимо обирати до влади тих, в кого дійсно болить душа за Україну", - впевнена легендарна зв'язкова.

 

Наостанок легендарна зв'язкова Шухевича зауважила, що готує до друку ще одну книжку під назвою "Спокуса".


09.03.2016 716 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1047
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2776
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

962
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1025
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1029 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

877

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

767

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1081
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

130
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2328
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1138
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7373
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

805
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

647
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101