Вдивляючись у кришталеву кулю

 

/data/blog/62335/f4d14136cf55612aaaf32db9b7e76b7f.jpg

 

Темніє рано, наближається Самхейн – похмурі сутінки дві тисячі чотирнадцятого року. Виборні феєрверки гаснуть, і сувора буденність заглядає в щойно утеплені вікна галицьких пейзан. Навколо тихо бурчить невдоволене суще, що складається з невдоволених людей.

 

Але поки картонні декорації не розібрані, поки клоуни не змили гриму, а політтехнологи не протверезіли у барлогах своїх наложниць, я фіксую черговий надлам епохи. Чергові розбиті коліна архаїчного суспільства, що вперто не впізнає свого відображення у наглянцьованих чоботях новітнього пана.

 

Зліва від мене – кришталева куля. В її надрах клубочиться сірий туман. Крізь нього проглядають контури держави, що вступила на шлях системного переформатування. Злі язики підказують: не на шлях, а на граблі. Я, між тим, намагаюсь не впадати у песимізм. Все одно від змін нікуди не подітись. Двадцять три роки соціальної шизофренії вичерпали всі можливі варіанти "стабільності". Останній варіант під назвою "повний стабілізець" врізав дуба під час 134-ї трансляції рекламного кліпу з Тігіпком.

 

При тому великою неправдою буде стверджувати, що переформатування чекає на мільйони "маленьких українців". Не чекає. Вони так само, як і сьогодні, дивитимуться у зомбоящик, так само поливатимуть сметаною вареники з картоплею, одягатимуться на секондах, питимуть хімічну горілку, порошкове пиво й пліткуватимуть про сусідів. Й змерзнути остаточно їм також не дадуть. Так само, як не дадуть розбагатіти і поїхати у майбутнє на пристойній автівці.

 

Переформатування чекає на частину з тих тридцяти тисяч родин і кланів, які володіють 93% національного багатства України, які мають усю повноту влади в центрі і в провінції і яким реально є що втрачати. Власне ці тридцять тисяч родин і є "Україною" для світових владних еліт. Саме з цими тридцятьма тисячами розмовляють речники міжнародних фондів, саме для них формують меседжі керманичі поточного світопорядку. Решта населення сприймає політичну реальність крізь фільтри політтехнологій. Й сприйматиме надалі.

 

Чому я кажу – "на частину родин і кланів". Тому що в певних анклавах взагалі нічого не змінитьсяй після десятків гіперреформ з мегалюстраціями. Скажімо, легендарний клан Балоги невразливий навіть для світового фінансово-політичного апокаліпсису. Зрештою, що нам несе цей апокаліпсис? Суспільство, в якому феодальна організація роздрібненого соціуму переплететься з постіндустріальними технологіями контролю і комунікації. Спроектуйте цю перспективу на теперішнє Закарпаття і можете сміятись.

 

Але більшості правлячих кланів доведеться трошки змінити конфігурацію своєї "прибуткової платформи". Прийдеться більше ділитись, працювати у відкритішому режимі й більше поважати оточуюче середовище. Можливо, фіскальна сфера набуде більшої раціональності і сплата податків перетвориться з "лохівської турботи" на соціальну регулярність.

 

В Івано-Франківську у найближчі півтора року відбудеться новий (проте, щонайпевніше, не остаточний) переділ міських фінансових потоків поміж вужчою, аніж сьогодні, групою кланів. Звуження правлячої групи відбудеться з наступних причин:

  1. Зменшиться кількість погано контрольованих грошей, які можна вульгарно й без прикладання інтелекту "дерибанити";
  2. Cтрогішими й конкурентнішими стануть тендери;
  3. Населення стане біднішим, що, в першу чергу, відіб’ється на кланах, які живуть з дрібного бізнесу, негенералізованої забудови, оренд та послуг;
  4. До Франківська зайдуть гроші олігархів з сильним менеджментом, які витіснять значну частину кланово-родинних бізнесів з найбільш прибуткових тем;
  5. В "тіньовій сфері" збільшиться доля немісцевого кримінального бізнесу, що зробить низку прибуткових тем критично небезпечними для тих кланів, які не готові витрачати гроші на силове прикриття;
  6. Відбудеться "битва за базари", після якої право розподілу базарних грошових потоків, радше за все, перейде до центрів впливу поза межами міста;
  7. Аграрні і туристичні монополії не розглядатимуть Івано-Франківськ як пріоритетну для себе локацію;
  8. Впаде рівень компетентності та кваліфікації міської професійної молоді.

 

В цих умовах для міської громади є два шляхи. Перший умовно можна назвати "львівським". Його популярність є одним із джерел електорального успіху "Самопомочі" в Івано-Франківську. Його сутність полягає у перетворенні Франківська у "сухопутний порто-франко". Це шлях межової відкритості для світу, розвитку туризму, свободи моралі. Цей шлях йде врозріз із сільською архаїкою, яка закоренилась у місті в останні два десятиліття. Щоправда, у згаданої архаїки немає жодних грошей і сил для системного спротиву комерційній потребі. Архаїка в нас, як відомо, захланна й продається за кілька долярів усякому охочому.

 

Другий шлях (більш приємний для місцевих кланів) – дорога до феодальної автаркії та перетворення Франківська на велике і закрите для світових вітрів село, де півсотні знаних родин правитимуть під благословення попів і патріархальні святкові співи. Адепти другого шляху галасливі і велемовні, але (дякувати Богові!) не можуть оформити свої рустикальні мрії у системний проект. В них для цього просто відсутні певні мозкові функції.

 

Політичні партії, які змогли б стати основою для автаркічного шляху, на виборах не досягли успіху. Радше за все, Франківськ (під плачі любителів села) піде першим шляхом.

 

Тому місцевий формат надламу призведе до кланового перетасування. Вже в найближчі місяці запрацюють соціальні ліфти для молодих кар’єристів. А інтелект зросте в ціні.

 

На цій мажорній ноті моя кришталева куля меркне. А щось розумне шепоче мені: не будь таким наївним. І я відкладаю письмо заради менш ризикованої практики читання.

 

Володимир Єшкілєв, Курс


Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2862
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21012
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1945
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1326 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2342
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4024

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

653

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2119

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

798

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1389
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

94
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

446
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

981
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

103
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

728
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

724
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

666
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8180
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

756 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

859
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2140 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

802