Вчора буде війна…

 

 

Звичайно, що історія, тривання не знає такого поняття, як порожнє місце, нічогість. З тривання неможливо вилучити жодного фрагмента, навіть дуже болючого чи ганебного. І врешті-решт ці паскудні фрагменти теж включаються у хроніку безперервної історії як позитивний, бо безцінний досвід.

 

Так було, скажімо, з нацистською Німеччиною. З цим химерним затуманеним проектом, який буцімто розділив історію Німеччини на дві частини. Вважається, що та Німеччина, яка організувалася після Гітлера, не була спадкоємицею чи продовженням гітлерівського періоду. Потрібний довгий час, щоби визнати, що насправді історія не переривалася.

 

Щось подібне маємо тепер з Україною. Цими днями стало остаточно зрозуміло, що тої України, в якій ми жили, вже нема. Вона, зрештою, може формально ще трохи поіснувати, але її вже нема. Сьогодні відбувся розрив, який вдасться осмислити через багато років.

 

Сьогодні почалася пустка у тому сенсі, що Українська держава перестала існувати.

 

Адже держава – це консенсус, це домовленість, в якій відбувається свідомий перерозподіл втрат і набутків. Коли неможливим стає консенсус, втрачає свій сенс і держава. Що ми тепер і отримали.

 

У сьогоднішній Україні вже нема президента, нема уряду, нема правових інституцій. Бо відсоток громадян – хоч вони вже тепер і ніякі не громадяни, бо ж суспільний договір не діє – котрі не мають довіри до будь-яких абстрактних інституцій, надто великий. Треба також визнати, що нації наразі теж нема.

 

Практика тиранії (а ми опинилися саме у такій ситуації) не потребує більшості тих мотивацій, до яких звикли люди, зорієнтовані хоч на якісь суспільні чи особисті цінності. Навіть найпримітивніші. Навіть на такі, які обмежуються найегоїстичнішим прагматизмом.

 

Бо наша ситуація вже вийшла за межі будь-якого раціоналізму. Не спрацьовують навіть базові інстинкти самозбереження.

 

Нашу ситуацію неможливо ні зрозуміти, ні прорахувати, ні підправити. Ми перестали жити у державі.

 

Ми живемо у країні, в якій остаточно запанувала психопатія.

 

Зі всіх можливих вирішень психопати привели до найгіршого – перебуваючи у безперспективній війні з навколишнім світом, вони підштовхнули усіх до стану перебування у бойових умовах.

 

Бойові умови, стан битви – це те, що ми отримали, куди нас втягнули. А умови бою є такими, що в них тим більше не спрацьовує хоч щось раціональне і моральне крім того, як краще перемогти і як краще зорієнтуватися, хто є чий.

 

Від сьогодні ми починаємо жити в країні без нічого. Залишається тільки войовництво, тільки поділ на своїх і чужих, тільки перемога будь-якою ціною. Тільки те, що сором’язливо називають знешкодженням.

 

Мабуть, інакше бути не могло. Надто довго чоловіки притлумлювали себе саморуйнацією.

 

За дуже короткий час щось проясниться. Проясниться, хто сьогодні сильніший. Варіантів може бути дуже небагато. Або повстанці брутально заламають тих, хто гнітив. Або ті, хто гнітив, брутально заламають повстанців. Або у битву вв’яжеться ще хтось, хто брутально заломить і одних, і других.

 

Але вже тепер ясно, що ніякий чин, жодна акція не зломить войовничого духу обох сторін. І так народжуються життєздатні міфи для  співіснування у майбутній Другій Українській Республіці, яка – як у Німеччині – колись сформується на цій землі. А через кілька десятиліть вже ніхто й не буде сумніватися у неперервності нашої історії, нашого тривання.

 

Тарас Прохасько, Галицький кореспондент


19.02.2014 Тарас Прохасько 1034 3
Коментарі (3)

Курівчак 2014.02.19, 20:23
Цікава паралель
прохаськові 2014.02.20, 08:24
Молча сам с собой веду беседу не о чем
Rita 2014.02.23, 20:55
Просто тихий псих
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2508
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1597 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1694
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2090

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

894
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

487
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

780
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2476 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

519
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

886
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4927
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

746
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

667
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

600
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

408
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

898 2