Вчителі і вікна

 

 

 

Кінець серпня. Проходячи повз школи можна спостерігати як вчителі організовують учнів на миття вікон. Частіше – миють самі. Це такий «священний» постканікулярний ритуал, що зберігся від радянських часів. В ньому є щось сентиментальне. Спільна праця, набуття прозорості, свіжі враження від літа й свіжі плітки. Колись радянські художники полюбляли такі сюжети. Багато світла, повітря, засмаглих оголених рук і ніг.

А тло для всього цього – серпнева спека, стомлена рослинність, передчуття осені кліматичної та осені навчальної. Ніколи циклічність року не виявляється так зримо, як у ці дні поміж літом та осінню. Не дарма древні слов’яни святкували настання нового року у перші дні вересня. Себто надавали господарському циклу першість перед астрономічним.

Навчальна циклічність відноситься до довгих процесів світу сього. Минають десятиліття, століття, а все повторюється: перед осіннім рівноденням школярі і студенти починають отримувати регулярні щоденні порції корисного, доброго, вічного. Навчальний рік приходить у красивій обгортці Свята Знань. Він не підкрадається як злодій і не маскується під ситуативну гру. Він відвертий і фронтальний, як шерега свіжовимитих вікон на шкільному фасаді. Він загорнений у похолодання та у відчуття довгого аудиторного марафону. І для тих, хто викладає і для розслаблених літом об’єктів навчання.

Миття вікон для вчителів та викладачів співпадає з іншим щорічним ритуалом: діленням годин учбового навантаження. Саме в останні дні серпня визначається розміри грошової винагороди, яку протягом року отримуватимуть працівники освітньої сфери. Щоправда, не всі. Освітянські чиновники та адміністратори знаходяться в позиції «над ритуалом». Саме у серпні вони відчувають себе Жерцями Таблиць. Тих таблиць з розкладами уроків, занять, семінарів, лекцій, на яких розкреслюються регулярні проблеми і радощі. Заробітки і втрати. Навчальні години і «вікна». Знову вікна.

Сучасний українській міській фольклор, як і народна творчість всіх часів та народів, наповнений злими (й часто-густо несправедливими) анекдотами про педагогів. В одному з них міністр освіти дивується, що дівчата з панелі його впізнали. Виявляється, що основним місцем праці дівчат є освітній заклад. «А чому ви не на основному робочому місці?» - суворішає міністр. «А у нас «вікно»!» - знаходяться дівчата.

Слава Богу, що це лише анекдот.

Вчителі, як подейкують стихійні школознавці, діляться на дві категорії. Перша любить міжурочні «вікна», друга намагається звести їх кількість до мінімуму. «Перша категорія» – флегматична та повільна. Школа для цих вчителів є справжнім рідним домом. Вони не поспішають до родини, влаштовують на робочому місці чайні церемонії з вічними розмовами про складність життя. Вони філософи, соціальні невдахи і «ментальні ветерани». Саме на них, немов на трьох слонах, стоїть недофінансована і недолюблена українська школа. Саме вони зберігають її консервативні традиції і невмирущий дух дощано-крейдяного догматизму. Вчителі «першої категорії» складають золотий педагогічний фонд суспільства. Якби не вони, все б давно вже розвалилося на освітньо-комерційні клапті.

«Друга категорія» намагається якнайшвидше залишити пропахлі хлоркою та людською присутністю стіни навчального закладу. Вчителі другої категорії вважаються «прогресивними», що іноді є синонімом несерйозності. Якщо вчителів першої категорії більше люблять учні молодших класів, то старшокласники віддають перевагу харизматичній і мобільній «другій категорії». Саме її представники приносять до школи свіжі ідеї та настрої. Проте, зазвичай, ці модні віяння проносяться над вітчизняною школою без особливих наслідків. Мода приходить і згасає, її змінює інша, а реальні справи школи здійснюються у «вікнах» за чашкою чаю або філіжанкою кави.

Напевно, це правильно. Адже у суспільства має бути десь якір. Важкий, непорушний, вкритий моховинням. І чисті вікна тут зовсім не головне.

 

Володимир Єшкілєв,

Фото: novostiua


Коментарі (14)

hermes 2014.02.25, 08:24
Whether Shoulder somekeyword Bag bag, or satchel hermes http://www.leonanaess.org/hermesoutlet/
Анонімус 2013.08.24, 21:54
Неочікувано для себе доведеться подякувати Єшкілєву за текст.
НИК 2013.08.24, 23:45
А ВІН ВЖЕ ДАВНО ТАКИЙ: ТО ЛІБЕРАСТ, ТО КОНСЕРВАТОР, ЩЕЙ ІДЕАЛІСТ. ОБДАРОВАНИЙ. ЯК СПІВАК, ЩО ТЯГНЕ У ДВОХ ОКТАВАХ. АЛЕ СПІВАК ТЯГНЕ 1 ПІСНЮ, А МАЙСТЕР =2.
Учень 2013.08.25, 09:54
Справді майстерний текст!
учень 2013.08.25, 21:30
Як колишній учень п.Єшкілєва (так Володимир Львович викладав у школі та інституті) зазначу, що автор явно відносився до другої категорії просвітителів, і не можу сказати, що це нам не подобалося. За винятком хіба тих слухачів, які полюбляли першу категорію і не розуміли його метафізичні погляди і досить дивні фрази.
сільський блогер 2013.08.25, 22:06
Мєльчаєш, Володзю..
НИК-УЧНЮ 2013.08.26, 00:54
ДЄКУЮ. ТЕПЕР І Я ЗНАЮ, ШО В ЮНАЦТВІ ЄШКІЛЄВ БУВ ЛІБЕРАЛОМ. А СИЛУ ТРАДИЦІЙ ЗРОЗУМІВ ТЕПЕР.
Светлана 2013.08.26, 23:33
Автор пропонує вчителям покласти своє життя на алтар освіти, а те що це звичайні люди , які мають сім'ї, дітей і заробляють не так як Київські освітяни і їм ще є для чого жити, крім школи, то це гріх і сором. Та держава зробила все щоб праця педагогів стала непереносима і прирівнювалася самій непрестижній низькооплачуваній праці.Так що немає чого вимагати самовідданості.
Старший вчитель (2 категорі 2013.08.27, 17:46
СвЕтлана, автор нічого не пропонує. Автор констатує. Досить влучно.
стєкольщик 2013.08.27, 19:19
Автор завів тему про вікна, але забув нагадати що навіть ті вікна (металопластикові) куплені за гроші батьків !
хвалаааааа 2013.08.28, 16:36
прочитав дописувачів і ледь не плачу.від того дебілізму і роздумів великих мислителів із-за яких ми і нині сидимо в ?................ці.дві октави тягне,одну пісню,а майстер аж дві,та ліпше б ви писаки воза тягнули і не п....ли х....................ню,бо так вже набридло,то болото,що корчить із себе НІБИ єнтєлегенцію,а само ходить як панталака.БІДА,ой біда,бо аж тепер нам очі відкривають про ВІКНА!та і вікна і двері і виходки ВСЕ оплачують батьки і не бз .............................ть і не пишіть маразм(тай ще хвалять за допис)сморчки і сраколизи...............
фізрук 2013.08.28, 22:09
з коментарів я зрозумів, що тут є майстри по прикладному виду спорту "викід гімна на вентилятор" )))
фізруку 2013.08.28, 22:48
тому ти такий заляпаний,що постійно стоїш біля вікна,а краще б було ,якби ти трохи із дітьми займався на стадіоні,а заодно і траву покосив,бо по коліна...тоже мені ще один спіртсмен........фізрак!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
халва 2013.08.29, 07:56
Не подобається Єшкілєв - не читайте. Читайте собі пушиків, якщо у вас планка збита
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

788
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

760
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1256
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2626
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1425
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2136 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

755

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1696
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1093
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10815
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

474
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

360
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

540
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

725