Вчителі і вікна

 

 

 

Кінець серпня. Проходячи повз школи можна спостерігати як вчителі організовують учнів на миття вікон. Частіше – миють самі. Це такий «священний» постканікулярний ритуал, що зберігся від радянських часів. В ньому є щось сентиментальне. Спільна праця, набуття прозорості, свіжі враження від літа й свіжі плітки. Колись радянські художники полюбляли такі сюжети. Багато світла, повітря, засмаглих оголених рук і ніг.

А тло для всього цього – серпнева спека, стомлена рослинність, передчуття осені кліматичної та осені навчальної. Ніколи циклічність року не виявляється так зримо, як у ці дні поміж літом та осінню. Не дарма древні слов’яни святкували настання нового року у перші дні вересня. Себто надавали господарському циклу першість перед астрономічним.

Навчальна циклічність відноситься до довгих процесів світу сього. Минають десятиліття, століття, а все повторюється: перед осіннім рівноденням школярі і студенти починають отримувати регулярні щоденні порції корисного, доброго, вічного. Навчальний рік приходить у красивій обгортці Свята Знань. Він не підкрадається як злодій і не маскується під ситуативну гру. Він відвертий і фронтальний, як шерега свіжовимитих вікон на шкільному фасаді. Він загорнений у похолодання та у відчуття довгого аудиторного марафону. І для тих, хто викладає і для розслаблених літом об’єктів навчання.

Миття вікон для вчителів та викладачів співпадає з іншим щорічним ритуалом: діленням годин учбового навантаження. Саме в останні дні серпня визначається розміри грошової винагороди, яку протягом року отримуватимуть працівники освітньої сфери. Щоправда, не всі. Освітянські чиновники та адміністратори знаходяться в позиції «над ритуалом». Саме у серпні вони відчувають себе Жерцями Таблиць. Тих таблиць з розкладами уроків, занять, семінарів, лекцій, на яких розкреслюються регулярні проблеми і радощі. Заробітки і втрати. Навчальні години і «вікна». Знову вікна.

Сучасний українській міській фольклор, як і народна творчість всіх часів та народів, наповнений злими (й часто-густо несправедливими) анекдотами про педагогів. В одному з них міністр освіти дивується, що дівчата з панелі його впізнали. Виявляється, що основним місцем праці дівчат є освітній заклад. «А чому ви не на основному робочому місці?» - суворішає міністр. «А у нас «вікно»!» - знаходяться дівчата.

Слава Богу, що це лише анекдот.

Вчителі, як подейкують стихійні школознавці, діляться на дві категорії. Перша любить міжурочні «вікна», друга намагається звести їх кількість до мінімуму. «Перша категорія» – флегматична та повільна. Школа для цих вчителів є справжнім рідним домом. Вони не поспішають до родини, влаштовують на робочому місці чайні церемонії з вічними розмовами про складність життя. Вони філософи, соціальні невдахи і «ментальні ветерани». Саме на них, немов на трьох слонах, стоїть недофінансована і недолюблена українська школа. Саме вони зберігають її консервативні традиції і невмирущий дух дощано-крейдяного догматизму. Вчителі «першої категорії» складають золотий педагогічний фонд суспільства. Якби не вони, все б давно вже розвалилося на освітньо-комерційні клапті.

«Друга категорія» намагається якнайшвидше залишити пропахлі хлоркою та людською присутністю стіни навчального закладу. Вчителі другої категорії вважаються «прогресивними», що іноді є синонімом несерйозності. Якщо вчителів першої категорії більше люблять учні молодших класів, то старшокласники віддають перевагу харизматичній і мобільній «другій категорії». Саме її представники приносять до школи свіжі ідеї та настрої. Проте, зазвичай, ці модні віяння проносяться над вітчизняною школою без особливих наслідків. Мода приходить і згасає, її змінює інша, а реальні справи школи здійснюються у «вікнах» за чашкою чаю або філіжанкою кави.

Напевно, це правильно. Адже у суспільства має бути десь якір. Важкий, непорушний, вкритий моховинням. І чисті вікна тут зовсім не головне.

 

Володимир Єшкілєв,

Фото: novostiua


Коментарі (14)

hermes 2014.02.25, 08:24
Whether Shoulder somekeyword Bag bag, or satchel hermes http://www.leonanaess.org/hermesoutlet/
Анонімус 2013.08.24, 21:54
Неочікувано для себе доведеться подякувати Єшкілєву за текст.
НИК 2013.08.24, 23:45
А ВІН ВЖЕ ДАВНО ТАКИЙ: ТО ЛІБЕРАСТ, ТО КОНСЕРВАТОР, ЩЕЙ ІДЕАЛІСТ. ОБДАРОВАНИЙ. ЯК СПІВАК, ЩО ТЯГНЕ У ДВОХ ОКТАВАХ. АЛЕ СПІВАК ТЯГНЕ 1 ПІСНЮ, А МАЙСТЕР =2.
Учень 2013.08.25, 09:54
Справді майстерний текст!
учень 2013.08.25, 21:30
Як колишній учень п.Єшкілєва (так Володимир Львович викладав у школі та інституті) зазначу, що автор явно відносився до другої категорії просвітителів, і не можу сказати, що це нам не подобалося. За винятком хіба тих слухачів, які полюбляли першу категорію і не розуміли його метафізичні погляди і досить дивні фрази.
сільський блогер 2013.08.25, 22:06
Мєльчаєш, Володзю..
НИК-УЧНЮ 2013.08.26, 00:54
ДЄКУЮ. ТЕПЕР І Я ЗНАЮ, ШО В ЮНАЦТВІ ЄШКІЛЄВ БУВ ЛІБЕРАЛОМ. А СИЛУ ТРАДИЦІЙ ЗРОЗУМІВ ТЕПЕР.
Светлана 2013.08.26, 23:33
Автор пропонує вчителям покласти своє життя на алтар освіти, а те що це звичайні люди , які мають сім'ї, дітей і заробляють не так як Київські освітяни і їм ще є для чого жити, крім школи, то це гріх і сором. Та держава зробила все щоб праця педагогів стала непереносима і прирівнювалася самій непрестижній низькооплачуваній праці.Так що немає чого вимагати самовідданості.
Старший вчитель (2 категорі 2013.08.27, 17:46
СвЕтлана, автор нічого не пропонує. Автор констатує. Досить влучно.
стєкольщик 2013.08.27, 19:19
Автор завів тему про вікна, але забув нагадати що навіть ті вікна (металопластикові) куплені за гроші батьків !
хвалаааааа 2013.08.28, 16:36
прочитав дописувачів і ледь не плачу.від того дебілізму і роздумів великих мислителів із-за яких ми і нині сидимо в ?................ці.дві октави тягне,одну пісню,а майстер аж дві,та ліпше б ви писаки воза тягнули і не п....ли х....................ню,бо так вже набридло,то болото,що корчить із себе НІБИ єнтєлегенцію,а само ходить як панталака.БІДА,ой біда,бо аж тепер нам очі відкривають про ВІКНА!та і вікна і двері і виходки ВСЕ оплачують батьки і не бз .............................ть і не пишіть маразм(тай ще хвалять за допис)сморчки і сраколизи...............
фізрук 2013.08.28, 22:09
з коментарів я зрозумів, що тут є майстри по прикладному виду спорту "викід гімна на вентилятор" )))
фізруку 2013.08.28, 22:48
тому ти такий заляпаний,що постійно стоїш біля вікна,а краще б було ,якби ти трохи із дітьми займався на стадіоні,а заодно і траву покосив,бо по коліна...тоже мені ще один спіртсмен........фізрак!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
халва 2013.08.29, 07:56
Не подобається Єшкілєв - не читайте. Читайте собі пушиків, якщо у вас планка збита
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1755
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1100
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1355 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3884 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33944
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2941

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

400

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

821

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1790

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1138
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1160
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

694
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

569
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2051
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12261
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1563
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1350
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

627
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

322
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

392
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

437
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1328