Вчителі і вікна

 

 

 

Кінець серпня. Проходячи повз школи можна спостерігати як вчителі організовують учнів на миття вікон. Частіше – миють самі. Це такий «священний» постканікулярний ритуал, що зберігся від радянських часів. В ньому є щось сентиментальне. Спільна праця, набуття прозорості, свіжі враження від літа й свіжі плітки. Колись радянські художники полюбляли такі сюжети. Багато світла, повітря, засмаглих оголених рук і ніг.

А тло для всього цього – серпнева спека, стомлена рослинність, передчуття осені кліматичної та осені навчальної. Ніколи циклічність року не виявляється так зримо, як у ці дні поміж літом та осінню. Не дарма древні слов’яни святкували настання нового року у перші дні вересня. Себто надавали господарському циклу першість перед астрономічним.

Навчальна циклічність відноситься до довгих процесів світу сього. Минають десятиліття, століття, а все повторюється: перед осіннім рівноденням школярі і студенти починають отримувати регулярні щоденні порції корисного, доброго, вічного. Навчальний рік приходить у красивій обгортці Свята Знань. Він не підкрадається як злодій і не маскується під ситуативну гру. Він відвертий і фронтальний, як шерега свіжовимитих вікон на шкільному фасаді. Він загорнений у похолодання та у відчуття довгого аудиторного марафону. І для тих, хто викладає і для розслаблених літом об’єктів навчання.

Миття вікон для вчителів та викладачів співпадає з іншим щорічним ритуалом: діленням годин учбового навантаження. Саме в останні дні серпня визначається розміри грошової винагороди, яку протягом року отримуватимуть працівники освітньої сфери. Щоправда, не всі. Освітянські чиновники та адміністратори знаходяться в позиції «над ритуалом». Саме у серпні вони відчувають себе Жерцями Таблиць. Тих таблиць з розкладами уроків, занять, семінарів, лекцій, на яких розкреслюються регулярні проблеми і радощі. Заробітки і втрати. Навчальні години і «вікна». Знову вікна.

Сучасний українській міській фольклор, як і народна творчість всіх часів та народів, наповнений злими (й часто-густо несправедливими) анекдотами про педагогів. В одному з них міністр освіти дивується, що дівчата з панелі його впізнали. Виявляється, що основним місцем праці дівчат є освітній заклад. «А чому ви не на основному робочому місці?» - суворішає міністр. «А у нас «вікно»!» - знаходяться дівчата.

Слава Богу, що це лише анекдот.

Вчителі, як подейкують стихійні школознавці, діляться на дві категорії. Перша любить міжурочні «вікна», друга намагається звести їх кількість до мінімуму. «Перша категорія» – флегматична та повільна. Школа для цих вчителів є справжнім рідним домом. Вони не поспішають до родини, влаштовують на робочому місці чайні церемонії з вічними розмовами про складність життя. Вони філософи, соціальні невдахи і «ментальні ветерани». Саме на них, немов на трьох слонах, стоїть недофінансована і недолюблена українська школа. Саме вони зберігають її консервативні традиції і невмирущий дух дощано-крейдяного догматизму. Вчителі «першої категорії» складають золотий педагогічний фонд суспільства. Якби не вони, все б давно вже розвалилося на освітньо-комерційні клапті.

«Друга категорія» намагається якнайшвидше залишити пропахлі хлоркою та людською присутністю стіни навчального закладу. Вчителі другої категорії вважаються «прогресивними», що іноді є синонімом несерйозності. Якщо вчителів першої категорії більше люблять учні молодших класів, то старшокласники віддають перевагу харизматичній і мобільній «другій категорії». Саме її представники приносять до школи свіжі ідеї та настрої. Проте, зазвичай, ці модні віяння проносяться над вітчизняною школою без особливих наслідків. Мода приходить і згасає, її змінює інша, а реальні справи школи здійснюються у «вікнах» за чашкою чаю або філіжанкою кави.

Напевно, це правильно. Адже у суспільства має бути десь якір. Важкий, непорушний, вкритий моховинням. І чисті вікна тут зовсім не головне.

 

Володимир Єшкілєв,

Фото: novostiua


Коментарі (14)

hermes 2014.02.25, 08:24
Whether Shoulder somekeyword Bag bag, or satchel hermes http://www.leonanaess.org/hermesoutlet/
Анонімус 2013.08.24, 21:54
Неочікувано для себе доведеться подякувати Єшкілєву за текст.
НИК 2013.08.24, 23:45
А ВІН ВЖЕ ДАВНО ТАКИЙ: ТО ЛІБЕРАСТ, ТО КОНСЕРВАТОР, ЩЕЙ ІДЕАЛІСТ. ОБДАРОВАНИЙ. ЯК СПІВАК, ЩО ТЯГНЕ У ДВОХ ОКТАВАХ. АЛЕ СПІВАК ТЯГНЕ 1 ПІСНЮ, А МАЙСТЕР =2.
Учень 2013.08.25, 09:54
Справді майстерний текст!
учень 2013.08.25, 21:30
Як колишній учень п.Єшкілєва (так Володимир Львович викладав у школі та інституті) зазначу, що автор явно відносився до другої категорії просвітителів, і не можу сказати, що це нам не подобалося. За винятком хіба тих слухачів, які полюбляли першу категорію і не розуміли його метафізичні погляди і досить дивні фрази.
сільський блогер 2013.08.25, 22:06
Мєльчаєш, Володзю..
НИК-УЧНЮ 2013.08.26, 00:54
ДЄКУЮ. ТЕПЕР І Я ЗНАЮ, ШО В ЮНАЦТВІ ЄШКІЛЄВ БУВ ЛІБЕРАЛОМ. А СИЛУ ТРАДИЦІЙ ЗРОЗУМІВ ТЕПЕР.
Светлана 2013.08.26, 23:33
Автор пропонує вчителям покласти своє життя на алтар освіти, а те що це звичайні люди , які мають сім'ї, дітей і заробляють не так як Київські освітяни і їм ще є для чого жити, крім школи, то це гріх і сором. Та держава зробила все щоб праця педагогів стала непереносима і прирівнювалася самій непрестижній низькооплачуваній праці.Так що немає чого вимагати самовідданості.
Старший вчитель (2 категорі 2013.08.27, 17:46
СвЕтлана, автор нічого не пропонує. Автор констатує. Досить влучно.
стєкольщик 2013.08.27, 19:19
Автор завів тему про вікна, але забув нагадати що навіть ті вікна (металопластикові) куплені за гроші батьків !
хвалаааааа 2013.08.28, 16:36
прочитав дописувачів і ледь не плачу.від того дебілізму і роздумів великих мислителів із-за яких ми і нині сидимо в ?................ці.дві октави тягне,одну пісню,а майстер аж дві,та ліпше б ви писаки воза тягнули і не п....ли х....................ню,бо так вже набридло,то болото,що корчить із себе НІБИ єнтєлегенцію,а само ходить як панталака.БІДА,ой біда,бо аж тепер нам очі відкривають про ВІКНА!та і вікна і двері і виходки ВСЕ оплачують батьки і не бз .............................ть і не пишіть маразм(тай ще хвалять за допис)сморчки і сраколизи...............
фізрук 2013.08.28, 22:09
з коментарів я зрозумів, що тут є майстри по прикладному виду спорту "викід гімна на вентилятор" )))
фізруку 2013.08.28, 22:48
тому ти такий заляпаний,що постійно стоїш біля вікна,а краще б було ,якби ти трохи із дітьми займався на стадіоні,а заодно і траву покосив,бо по коліна...тоже мені ще один спіртсмен........фізрак!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
халва 2013.08.29, 07:56
Не подобається Єшкілєв - не читайте. Читайте собі пушиків, якщо у вас планка збита
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

550
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11054 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1848
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1751
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2748
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4604

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

349

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1048

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1460

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1332
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1709
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1520
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1234
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

604
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

679
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1874
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2115 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20374
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

350
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

702 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

737
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1082