Василь Германюк з Верховинщини везе на передову дев’яту дерев’яну капличку

З Криворівні Верховинського району, вже 22 раз на схід разом з волонтерами вирушить Василь Германюк. Крім харчів, теплого одягу та інших речей, повезе і невеликий міні-храм.

Це вже буде дев’ята каплиця, яку зробив Германюк. Її поставлять біля шпиталю в Сєвєродонецьку, інформує Репортер.

50-річний Василь Германюк за своє життя побудував вже близько 200 хат. Каже, змалку працює з деревом, бо й дід, і батько були столярами, а він ще й будівельник. Чоловік волонтерив на Майдані, а з 2015 року почав їздити на схід. Тоді возили все – одяг, взуття, харчі.

“Під час третьої поїздки ми повернули у військовий госпіталь в Артемівську, нині місто Бахмут, – розказує пан Василь. – Завезли продукти. Випадково дізналися, що капеланом тут є отець Микола Будзан – наш чоловік, з верховинського села Зелене, а начмедом – Ігор Ільків, ще один наш, гуцул”.

Тоді земляки спитали, чи не міг би Германюк зробити маленьку капличку, мовляв, в палаті посповідатися й відкрити душу може не кожен. По приїзду додому знай­шлися люди, які дали матеріал, а пан Василь взявся до роботи. І так першу капличку поставили біля госпіталю, а далі пішли замовлення й від інших військових з інших міст.

Нині його міні-храми стоять на Донбасі: у Бахмуті, дві у Старобільську, в Мар’янці, в селищах Часів Яр, Мирна Долина, Гірське. Побудував одну для десантників у місті Ананьєві Одеської області, ще одну – для військових у селищі Машівці, на Полтавщині.

“У Мар’їнці особливо просили поставити там, де дитячі заклади, – пригадує майстер. – Їх тоді сильно обстрілювали. І десь зараз обстрілюють, але там, де стоїть капличка, Бог дає, що більш-менш спокійно, що й діти вчаться”.

Пригадує, як ставили перші три, то місцеві не розуміли для чого. Лякали – спалять, згорить… Усі стоять цілі. І ті, що на передовій, – теж.

За словами майстра, він робить їх невеликими – десь 2,5 на 2,5 метри. Пояснює, як бригаду переводять в інше місце, то військові беруть з собою і каплицю. Її можна підняти, прикріпити на тягач і так переїхати на нове місце дислокації.

“Зараз почали робити трохи складніші – з ґанком, – хвалиться Германюк. – Робимо під гуцульський стиль – лише зі смереки, бо то наше дерево. Каплицю вбираємо від А до Я – у вишиті рушники, в образи. Все привозимо з собою”.

За його словами, аби виготовити й встановити каплицю, треба з 10 днів, враховуючи дорогу. Два дні майстер готує дерево вдома, а за чотири дні складає та прикрашає.

“Біля мене завжди є ще два хлопці, які помагають, – каже пан Василь. – Підлогу ставимо, вікна, двері, склимо, малюємо і готову “під ключ” віддаємо капелану чи комбату – най моляться. Поїхати зі мною охочі є завжди – ніхто ніколи не відмовляв”.

Пригадує, як у Мар’їнці будували, то почався обстріл, як ховалися, а як стихало – бралися до роботи. Знову обстріл – знову ховалися.

У Германюка вже замовили й десяту капличку – у Красногорівку. Каже, вже є люди, готові дати матеріал.

“Значить вже з нового року буде готовитися й десята”, – впевнено каже майстер.

Каже пан Василь, що з Верховинського району нині на Донбасі – 28 людей. З них – чотири жінки.

“У Мар’їнці, у госпіталі – одна, ще одна дівчина у Гірському, а одна у Попасній, – перераховує Василь Германюк. – Є ще наші чоловік з жінкою разом у Кримському служать, є з Верховини два рідні брати на передовій. Усіх обдзвонимо та привітаємо гостинцями перед Миколаєм. Того року як приїздили, то тато з сином разом воювали, але вже демобілізувалися”.

За словами пана Василя, перед поїздкою в селі організують толоку. Жінки готуватимуть гуцульські смаколики, а чоловіки все те пакуватимуть у контейнери. Каже, село дуже активне.

“От, дзвонять, що треба берці чи бушлати, то в селі навіть питання не стоїть, аби ми це не зорганізували, – запевняє Германюк. – Робимо невеликий схід селян і вирішуємо, як дістати й передати. Мінімум чотири рази на рік їдуть із села, а на такі свята, як Великдень чи Різдво – обов’язково”.

Розповідає, що повертають не лише до хлопців на передову, а й у школи, інтернати. І дітям привозять подарунки, а ще розповідають.

“Бо їм нав’язували, що ми фашисти, що ми, западенці, ненавидимо людей зі сходу, – говорить пан Василь. – А ми розказуємо, пояснюємо. І є результат. Влітку багато дітей до нас приїздить на відпочинок. Їдуть без остраху”.

Сам Германюк їхатиме на схід вже 22-й раз. Каже, в дорозі було по-різному – блукали, ледь не на ворожі блокпости заїздили, але лихо минало.

“Молимося, і Бог береже. Коли виїздимо – усе село проводжає, – каже пан Василь. – Коло каплички в центрі збираємося, священики моляться, а далі з молитвою – на схід”.


10.12.2018 1575
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6465
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

494
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14769 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1734
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1004
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6423

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

790

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1597

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1387

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1271
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

635
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

784
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1687
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

718
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1014
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6067
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14456
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

379
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

680
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

598
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

918 2