Нещодавно у ЗМІ з’явилася інформація, що Україна планує переглянути ставки держмита на ввезення в країну понад 300 товарів. Такі кроки чиновники називають намаганням захистити вітчизняного товаровиробника.
Однак, це вже викликало погрози економічного бойкоту зі сторони Росії і отримало неоднозначну оцінку із від інших країн-учасниць СОТ.
Чи це дійсно виправдані кроки, а чи можливо бізнесові інтереси окремих груп впливу і чим загрожує українській економіці підвищення держмита ми вирішили поцікавитися у відомого українського економіста і політика Вячеслава Кредісова.
На думку фахівця, у питаннях підвищення ввізного мита немає нічого незвичного, адже будь-яка держава має активно боротися і захищати інтереси своїх виробників. І це нормальне явище протекціонізму.
Але з іншого боку Кредісов переконаний, що є у цих нововеденнях і певні загрози.
«Розуміючи, що нині в Україні вузько, в інтересах окремих груп, приймаються рішення, то можу сказати, що дійсно існують загрози, - зауважив Кредісов. – Дуже вірогідно, що хтось із окремих підприємців великого бізнесу, які нині представлені у ВРУ, вирішує інтереси окремого великого майже монопольного виробника».
Щодо можливих загроз від підвищення ставок на закордонні товари, то експерт називає можливі дії у відповідь інших країн, зокрема Росії.
«Загроза у тому, що як і Європа, так і Росія миттєво реагує на підвищення мита, наприклад, на ввіз автомобілів. Так само миттєво піднімаються мита у відповідь – на український шоколад, сільськогосподарську продукцію. Тобто, економіка між собою пов’язана. Якщо для одного підприємства роблять позитивні умови, то відразу страждає інше. Як правило – це малий і середній бізнес», - резюмував політик.