В Україні зміняться правила обліку газу: що це означає для споживачів

За пів року в Україні перейдуть на європейські стандарти обліку газу. Звичних усім кубометрів газу уже не буде. Минулого тижня Верховна Рада ухвалила закон №2553 щодо запровадження на ринку природного газу обліку і розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії.

Як повідомили Фіртці в пресслужбі ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" перехід від кубометрів до кіловат-годин означає, що споживачі сплачуватимуть за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу. 

Представники компанії кажуть, що підрахунок обсягів газу в енергетичних одиницях використовується майже в усьому світі. Оскільки, при підрахунку газу в кубометрах не враховується калорійність палива, через що в деяких регіонах на ті самі цілі може знадобитися різний обсяг. Після переходу на енергоодиниці платити доведеться лише за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу.

"Важливо розуміти, що при підрахунку газу в кубометрах не враховується його калорійність, тобто кількість енергії (тепла), що вивільняється при згоранні. Калорійність газу в різних регіонах країни відрізняється.

Наприклад, за даними Оператора ГТС, якість газу у жовтні та вересні на Прикарпатті була найвищою в Україні. Тому прикарпатці витрачали менше часу на те, аби закип’ятити чайник, на відміну від, наприклад, жителів сусідніх Закарпаття чи Буковини", - зазначає Юрій Пилипів, директор ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут".

Зміни у законодавстві покликані забезпечити, щоб споживач сплачував за кількість отриманого тепла (кВт⋅год), а не обсяг спалених кубів.


Коли споживач відчує зміни?

Закон передбачає перехід до методики обчислення в кіловат-годинах з 1  травня 2022 року. Ще низка норм вступить в дію лише з 1 травня 2023 року.

У перехідному періоді здійснюватиметься паралельний облік газу в кубах і в енергоодиницях, оскільки лічильники споживачів фіксують обсяг використаного ресурсу саме у кубах.


Хто за що відповідатиме?

Споживач і надалі щомісяця буде передавати показання лічильника в кубічних метрах Оператору ГРМ (по простому колишнім облгазам). Оператор відповідатиме за переведення спожитого обсягу газу в кубах в обсяг спожитої енергії. Перерахунок здійснюватиметься за затвердженою НКРЕКП формулою.

Дані про споживання Оператор ГРМ вноситиме до особистого кабінету споживача, відображатиме у квитанції та передаватиме на платформу Оператора ГТС, де здійснюватиметься паралельний облік газу і в кубічних метрах, і в енергоодиницях.

Постачальники отримуватимуть дані про спожитий ресурс в енергоодиницях і здійснюватимуть нарахування саме за кількість спожитої енергії. У квитанції постачальника вже буде зазначена ціна не за куби, а за енергоодиниці.


читайте також: "Івано-Франківськгаз Збут" збільшує обсяги постачання електроенергії для бізнесу


Що це означає для споживачів на практиці?

Отримавши інформацію про вартість енергії від споживання газу та електрики в однакових одиницях виміру, споживач зможе об'єктивно порівняти та обрати, яке джерело енергії (газ чи електрику), зважаючи на ціни на ринку, йому вигідніше використовувати в даний проміжок часу. 

Також дані зміни покликані усунути несправедливість в оплаті за газ різної калорійності. На думку законотворців - це дозволить зменшити витрати споживачів від використання газу нижчої калорійності.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині понад 485 абонентів залишились без газу

Тарифи для населення цього опалювального сезону залишаться стабільними - Шмигаль


08.11.2021 Ігор Марковський 10015 2
Коментарі (2)

Valerii 2021.11.08, 15:23

На практиці це буде означати - що схочу, те Вам і намалюю!

Незалежних лабораторій, що визначають калорійніть палива немає: облаз сам себе контролює (і кинули щуку у річку!!!) 

Я 2021.11.08, 17:34

Ну все, газконтора тепер заживе. З ним і так не може було порозумітись: то приведення обємів до стандартних, то нарахування за своєю формулою, хоча справно подаєш показники. Тепер з коефіцієнтами, ти завжди будеш винен!

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

342
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1715
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3172
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1152
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1178
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1215 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

257

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1128

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

956

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

336
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2498
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1247
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1326
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

560
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15190
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7490
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

348
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

699 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

478
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

394
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

484