В Україні скасовано таємницю сповіді

 


Священників допитували, допитують, і будуть допитувати. Так вирішила Верховна Рада України. І це зайвий раз доводить: наша держава не те, що не православна. Навіть елементарні норми моралі та поваги до чийогось віросповідання їй чужі. Бо чужі українським чиновникам. Хто б сумнівався.

 

Історія ж питання така. У діючому Кримінально-процесуальному кодексі (написаному, до речі, у 1960-му, затвердженому у 1961-му) є стаття 69. А в ній говориться, що «Не можуть бути допитані як свідки: 1) адвокати та інші фахівці у галузі права,  які  за  законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, нотаріуси, лікарі, психологи, священнослужителі – з приводу того, що їм довірено або стало відомо при здійсненні професійної діяльності, якщо вони не звільнені від обов'язку зберігати професійну таємницю особою, що довірила їм ці відомості». Проте, неясно, яким саме чином особа має звільняти зазначених фахівців від обов‘язку берегти її таємниці. 

 

У 2008 р. нардеп Володимир Марущенко вніс проект зміни до КПК. Пропонувалося зазначити, що адвокати, лікарі, юристи та психологи можуть розголошувати професійні таємниці лише за письмової згоди особи, яка їм довірилася. А священнослужителів взагалі не можна допитувати в якості свідків. З приводу того, що їм стало відомо на сповіді. І це, безумовно, правильно. Тому що, навіть якщо людина дала згоду на розголошення таємниці сповіді священиком – сам священик не має права розголошувати цю таємницю. За 120-м правилом Номоканона, наприклад, (Номоканон – збірка церковних правил, обов‘язкових для виконання) священнослужитель, який відкриває те, що йому стало відомо на сповіді, на три роки забороняється у служінні, і має щодня класти по 100 поклонів. Заборона на служіння – це дуже серйозне покарання. Гірше – тільки відлучення від Церкви. 

 

Даний законопроект проголосували у 2009 р. І не прийняли. У 2010 Марущенко подав його на розгляд знову. У першому читанні його підтримало 236 депутатів (при 226 необхідних). Але 22 вересня, у другому читанні, «за» проголосувало лише 87. Проект не прийняли. Священників та їхніх духовних чад від слідчих та суддів не огородили. 

 

І що робити священику, якого викликають на допит, і який за законом має відкрити усе, що йому відомо зі сповіді? Як він може бути лояльним до держави, законослухняним громадянином, якщо держава вимагає порушувати закони церковні? А якщо він відмовиться давати необхідні свідчення, його почнуть переслідувати. У «законному» порядку.  

 

Можна казати, що насправді священнослужителів допитують не так уже й часто. Мабуть. Тому що статистики з цього приводу знайти не вдалося. Що по-справжньому віруючі не чинять настільки страшних злочинів, щоб для їхнього розкриття знадобилися свідчення духівника. А ті, що чинять, не приходять на сповідь. Але – і чинять, і приходять. Кожен віруючий може впасти. Кожен злочинець може розкаятися і піднятися. А сама юридична можливість допиту духівника ображає почуття вірних. 

 

Знову ж таки, духівників «звичайних» злочинців, мабуть, не турбують. Але якщо уявити, що постійний духовний отець був у Тимошенко… Чи Луценка… Чи ще в кого-небудь… Невже цих нещасних священників не чіпали би? Чи відомим православним тепер сповідувати свою віру таємно, як у древні часи? 

 

Депутати, які не проголосували законопроект про зміни до КПК – або відверті язичники, або щось знають. У Тимошенко духівника, може, й немає. Але ж у Януковича, скоріше за все, є. Принаймні, у храмі нинішнього президента показують по телевізору частіше, аніж показували бувшу прем‘єрку. Можновладцям, що ревно хрестяться перед іконами та камерами, слід було б натиснути на Раду. І продавити таки зміни до кодексу щодо таємниці сповіді. Щоб убезпечити себе від неприємностей в подальшому, принаймні.

 

P.S.: У Росії, до речі, згідно КПК, священнослужитель не може бути допитаний щодо обставин, які стали відомими йому на сповіді (п.4 ч.3 ст.56). Там інша проблема: священнослужителі, які служать двом господарям – Церкві та ФСБ. Але то вже зовсім інша історія…

 

Надія Моклюк

Братсво


24.09.2011 1694 1
Коментарі (1)

ІВАН 2011.09.28, 14:17
У парламенті сидять депутати-хазари до 80%,а не язичники які були весокодуховними.
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

613
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1156
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2471
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1336
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1964 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2911

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

657

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

740

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1651

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1635
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

331
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

441
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18358
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7465
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3648
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1034
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10772
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

279
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

274
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

467
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

443
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

675