В Україні скасовано таємницю сповіді

 


Священників допитували, допитують, і будуть допитувати. Так вирішила Верховна Рада України. І це зайвий раз доводить: наша держава не те, що не православна. Навіть елементарні норми моралі та поваги до чийогось віросповідання їй чужі. Бо чужі українським чиновникам. Хто б сумнівався.

 

Історія ж питання така. У діючому Кримінально-процесуальному кодексі (написаному, до речі, у 1960-му, затвердженому у 1961-му) є стаття 69. А в ній говориться, що «Не можуть бути допитані як свідки: 1) адвокати та інші фахівці у галузі права,  які  за  законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, нотаріуси, лікарі, психологи, священнослужителі – з приводу того, що їм довірено або стало відомо при здійсненні професійної діяльності, якщо вони не звільнені від обов'язку зберігати професійну таємницю особою, що довірила їм ці відомості». Проте, неясно, яким саме чином особа має звільняти зазначених фахівців від обов‘язку берегти її таємниці. 

 

У 2008 р. нардеп Володимир Марущенко вніс проект зміни до КПК. Пропонувалося зазначити, що адвокати, лікарі, юристи та психологи можуть розголошувати професійні таємниці лише за письмової згоди особи, яка їм довірилася. А священнослужителів взагалі не можна допитувати в якості свідків. З приводу того, що їм стало відомо на сповіді. І це, безумовно, правильно. Тому що, навіть якщо людина дала згоду на розголошення таємниці сповіді священиком – сам священик не має права розголошувати цю таємницю. За 120-м правилом Номоканона, наприклад, (Номоканон – збірка церковних правил, обов‘язкових для виконання) священнослужитель, який відкриває те, що йому стало відомо на сповіді, на три роки забороняється у служінні, і має щодня класти по 100 поклонів. Заборона на служіння – це дуже серйозне покарання. Гірше – тільки відлучення від Церкви. 

 

Даний законопроект проголосували у 2009 р. І не прийняли. У 2010 Марущенко подав його на розгляд знову. У першому читанні його підтримало 236 депутатів (при 226 необхідних). Але 22 вересня, у другому читанні, «за» проголосувало лише 87. Проект не прийняли. Священників та їхніх духовних чад від слідчих та суддів не огородили. 

 

І що робити священику, якого викликають на допит, і який за законом має відкрити усе, що йому відомо зі сповіді? Як він може бути лояльним до держави, законослухняним громадянином, якщо держава вимагає порушувати закони церковні? А якщо він відмовиться давати необхідні свідчення, його почнуть переслідувати. У «законному» порядку.  

 

Можна казати, що насправді священнослужителів допитують не так уже й часто. Мабуть. Тому що статистики з цього приводу знайти не вдалося. Що по-справжньому віруючі не чинять настільки страшних злочинів, щоб для їхнього розкриття знадобилися свідчення духівника. А ті, що чинять, не приходять на сповідь. Але – і чинять, і приходять. Кожен віруючий може впасти. Кожен злочинець може розкаятися і піднятися. А сама юридична можливість допиту духівника ображає почуття вірних. 

 

Знову ж таки, духівників «звичайних» злочинців, мабуть, не турбують. Але якщо уявити, що постійний духовний отець був у Тимошенко… Чи Луценка… Чи ще в кого-небудь… Невже цих нещасних священників не чіпали би? Чи відомим православним тепер сповідувати свою віру таємно, як у древні часи? 

 

Депутати, які не проголосували законопроект про зміни до КПК – або відверті язичники, або щось знають. У Тимошенко духівника, може, й немає. Але ж у Януковича, скоріше за все, є. Принаймні, у храмі нинішнього президента показують по телевізору частіше, аніж показували бувшу прем‘єрку. Можновладцям, що ревно хрестяться перед іконами та камерами, слід було б натиснути на Раду. І продавити таки зміни до кодексу щодо таємниці сповіді. Щоб убезпечити себе від неприємностей в подальшому, принаймні.

 

P.S.: У Росії, до речі, згідно КПК, священнослужитель не може бути допитаний щодо обставин, які стали відомими йому на сповіді (п.4 ч.3 ст.56). Там інша проблема: священнослужителі, які служать двом господарям – Церкві та ФСБ. Але то вже зовсім інша історія…

 

Надія Моклюк

Братсво


24.09.2011 1729 1
Коментарі (1)

ІВАН 2011.09.28, 14:17
У парламенті сидять депутати-хазари до 80%,а не язичники які були весокодуховними.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

861 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

794
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1612
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2240
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4216 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3217

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

219

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

447

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

387

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

859
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

629
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

672
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

960
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1073
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

673
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6256
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1749
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31764 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1544
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

757 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

721