В Україні можуть зникнути регіональні телеканали

 

/data/blog/43350/b5538a20e1a647fe82c3da815a8acf66.jpg

Фото: vkurse.ua


Ринок регіонального телебачення, швидше за все, зміниться через обов'язковий перехід на цифрове мовлення. Через два роки регіональне телебачення в тому вигляді, в якому воно існувало останні 15-20 років, може зникнути.

 

Телерадіокомпанії, що працюють в регіональних та обласних центрах, не здатні оплачувати ефірне мовлення.

 

Як повідомив член Національної ради з питань ТБ і радіомовлення Микола Фартушний, тільки за останні місяці від цифрових частот відмовилися кілька регіональних компаній. Основна причина - у невеликих телекомпаній немає коштів на те, щоб платити за послуги загальноукраїнської цифрової мережі «Зеонбуд».

 

Як повідомляє "Капітал", днями нацрада разом з Незалежною асоціацією мовників (НАМ) спробувала знайти відповідь на питання, як допомогти регіональним каналам, що забезпечують місцевою інформацією мільйони українців. «Регулятор підтримав нас у тому, що потрібно розробити кілька пілотних проектів по створенню окремих цифрових мереж місцевого рівня в регіонах, де на це є попит», - розповіла президент НАМ Тетяна Лебедєва.

 

За її словами, асоціація зобов'язалася надати свого роду пробний бізнес-план для двох-трьох регіонів. Це можуть бути Одеська, Чернівецька та Івано-Франківська області.

 

НАМ запропонувала кілька варіантів порятунку регіональних телекомпаній. Якщо у одного з місцевих мовників в розпорядженні є аналогові частоти, які не будуть використані під загальнонаціональну «цифру», він зможе організувати на їх основі власну місцеву цифрову мережу, в якій вистачить місця і для тих компаній, у яких немає можливості купити місце в пакетах «Зеонбуду».

 

Якщо ж вільних частот немає, асоціація спробує отримати погодження на додаткові смуги в «Укрчастотнагляді». Невикористаний ресурс є і у «Зеонбуду»: він збирався зробити додатковий платний пакет, але відмовився від цих намірів, нагадує Лебедєва. Конкурс на місця в регіональних мережах проводитиме нацрада.

 

У Фартушного виникають сумніви у тому, що в багатьох населених пунктах знайдеться попит на додаткові 8-12 каналів. Але самі мовники не бачать в цьому проблему: додаткові ресурси деякі з них хочуть витратити на HD-телебачення і навіть мобільне ТБ.

 

За словами Лебедєвої, така взаємодія обійдеться мовникам значно дешевше, ніж робота з монопольним провайдером телесигналу по загальному тарифу. Це можуть бути малопотужні передавачі з радіусом дії в 10-15 км, які забезпечать сигналом окремий населений пункт. Як говорить Лебедєва, в окремих містах питання регіонального ТБ варто особливо гостро.

 

«У Чернівцях, наприклад, є дві приватні ТРК, і ні в однієї з них немає цифровий ліцензії. Це означає, що в 2015 р., коли аналогове ТБ буде відключено, люди залишаться без місцевих новин», - зазначає вона, додаючи, що медійним бізнесменам, які працюють у місті з 1990-х, доведеться закрити канал і звільнити сотні співробітників.

 

У загальній складності в Україні зараз працює 298 місцевих ТРК, з яких 158 не отримали місця в мережі «Зеонбуд». Микола Фартушний вказує, що далеко не всі телеканали можуть забезпечити повноцінний ефір і здатні вести мовлення тільки по кілька годин на добу. Тому регіональні мультиплекси знадобляться не скрізь.

 

«Щоб забезпечувати місцеве населення телебаченням, іноді достатньо провести кабельну мережу або інтернет», - пояснює він. Але як тільки телекомпанія з відміною аналогового мовлення перестане поширювати сигнал в ефірі, будь-який кабельний провайдер може відмовити у трансляції її сигналу і в своїй мережі, звертає увагу Лебедєва. Адже за законом провайдер зобов'язаний давати доступ у свою мережу тільки ефірним телерадіокомпаніям, нагадує вона. Тому для багатьох місцевих мовників перехід на «цифру» означає неминучу смерть, стверджує президент НАМ.

 

Голова телерадіокомпанії «Промінь» з Луганської області Борис Вершинін додає, що його компанії технічно важко дотягнутися до вишки, де розміщено обладнання «Зеонбуду» - вона знаходиться в іншому місті.

 

«У нас є свій телецентр, своя вишка та своє обладнання, і ми хотіли б мати можливість продовжити це експлуатувати», - додав він.

 

Найскладніша ситуація, за словами менеджера, буде в Одеській області, де близько 10 мовників можуть розпрощатися з бізнесом.

 

Тетяна Лебедєва каже, що в Європі і США регіональні канали при переході на цифру не пропадають. «Американська телевізійна компанія ABC, наприклад, надає по кілька годин на день регіональним каналам, і жителі знають, в який час у них є можливість подивитися місцеві новини», - пояснила вона.

 

Варто відзначити, що фінансове навантаження насилу витримують навіть загальнонаціональні канали. Адже їм доведеться до кінця 2015 р. платити за поширення аналогового сигналу і «цифри» одночасно.

 

StarlightMedia (СТБ, «Новий», ICTV) протягом року відмовлялася платити «Зеонбуду» за мовлення, мотивуючи це тим, що абонентська база мережі не відповідає ціні.


15.11.2013 916 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

611
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2050
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33378
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2258
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2995
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5079 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

372

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1130

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

738

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

943
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

232
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

536
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

613 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1104
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

930
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1020
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

792
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30165 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

851
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3829
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

463
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

494