Фото: vkurse.ua
Ринок регіонального телебачення, швидше за все, зміниться через обов'язковий перехід на цифрове мовлення. Через два роки регіональне телебачення в тому вигляді, в якому воно існувало останні 15-20 років, може зникнути.
Телерадіокомпанії, що працюють в регіональних та обласних центрах, не здатні оплачувати ефірне мовлення.
Як повідомив член Національної ради з питань ТБ і радіомовлення Микола Фартушний, тільки за останні місяці від цифрових частот відмовилися кілька регіональних компаній. Основна причина - у невеликих телекомпаній немає коштів на те, щоб платити за послуги загальноукраїнської цифрової мережі «Зеонбуд».
Як повідомляє "Капітал", днями нацрада разом з Незалежною асоціацією мовників (НАМ) спробувала знайти відповідь на питання, як допомогти регіональним каналам, що забезпечують місцевою інформацією мільйони українців. «Регулятор підтримав нас у тому, що потрібно розробити кілька пілотних проектів по створенню окремих цифрових мереж місцевого рівня в регіонах, де на це є попит», - розповіла президент НАМ Тетяна Лебедєва.
За її словами, асоціація зобов'язалася надати свого роду пробний бізнес-план для двох-трьох регіонів. Це можуть бути Одеська, Чернівецька та Івано-Франківська області.
НАМ запропонувала кілька варіантів порятунку регіональних телекомпаній. Якщо у одного з місцевих мовників в розпорядженні є аналогові частоти, які не будуть використані під загальнонаціональну «цифру», він зможе організувати на їх основі власну місцеву цифрову мережу, в якій вистачить місця і для тих компаній, у яких немає можливості купити місце в пакетах «Зеонбуду».
Якщо ж вільних частот немає, асоціація спробує отримати погодження на додаткові смуги в «Укрчастотнагляді». Невикористаний ресурс є і у «Зеонбуду»: він збирався зробити додатковий платний пакет, але відмовився від цих намірів, нагадує Лебедєва. Конкурс на місця в регіональних мережах проводитиме нацрада.
У Фартушного виникають сумніви у тому, що в багатьох населених пунктах знайдеться попит на додаткові 8-12 каналів. Але самі мовники не бачать в цьому проблему: додаткові ресурси деякі з них хочуть витратити на HD-телебачення і навіть мобільне ТБ.
За словами Лебедєвої, така взаємодія обійдеться мовникам значно дешевше, ніж робота з монопольним провайдером телесигналу по загальному тарифу. Це можуть бути малопотужні передавачі з радіусом дії в 10-15 км, які забезпечать сигналом окремий населений пункт. Як говорить Лебедєва, в окремих містах питання регіонального ТБ варто особливо гостро.
«У Чернівцях, наприклад, є дві приватні ТРК, і ні в однієї з них немає цифровий ліцензії. Це означає, що в 2015 р., коли аналогове ТБ буде відключено, люди залишаться без місцевих новин», - зазначає вона, додаючи, що медійним бізнесменам, які працюють у місті з 1990-х, доведеться закрити канал і звільнити сотні співробітників.
У загальній складності в Україні зараз працює 298 місцевих ТРК, з яких 158 не отримали місця в мережі «Зеонбуд». Микола Фартушний вказує, що далеко не всі телеканали можуть забезпечити повноцінний ефір і здатні вести мовлення тільки по кілька годин на добу. Тому регіональні мультиплекси знадобляться не скрізь.
«Щоб забезпечувати місцеве населення телебаченням, іноді достатньо провести кабельну мережу або інтернет», - пояснює він. Але як тільки телекомпанія з відміною аналогового мовлення перестане поширювати сигнал в ефірі, будь-який кабельний провайдер може відмовити у трансляції її сигналу і в своїй мережі, звертає увагу Лебедєва. Адже за законом провайдер зобов'язаний давати доступ у свою мережу тільки ефірним телерадіокомпаніям, нагадує вона. Тому для багатьох місцевих мовників перехід на «цифру» означає неминучу смерть, стверджує президент НАМ.
Голова телерадіокомпанії «Промінь» з Луганської області Борис Вершинін додає, що його компанії технічно важко дотягнутися до вишки, де розміщено обладнання «Зеонбуду» - вона знаходиться в іншому місті.
«У нас є свій телецентр, своя вишка та своє обладнання, і ми хотіли б мати можливість продовжити це експлуатувати», - додав він.
Найскладніша ситуація, за словами менеджера, буде в Одеській області, де близько 10 мовників можуть розпрощатися з бізнесом.
Тетяна Лебедєва каже, що в Європі і США регіональні канали при переході на цифру не пропадають. «Американська телевізійна компанія ABC, наприклад, надає по кілька годин на день регіональним каналам, і жителі знають, в який час у них є можливість подивитися місцеві новини», - пояснила вона.
Варто відзначити, що фінансове навантаження насилу витримують навіть загальнонаціональні канали. Адже їм доведеться до кінця 2015 р. платити за поширення аналогового сигналу і «цифри» одночасно.
StarlightMedia (СТБ, «Новий», ICTV) протягом року відмовлялася платити «Зеонбуду» за мовлення, мотивуючи це тим, що абонентська база мережі не відповідає ціні.