В Україні можуть зникнути регіональні телеканали

 

/data/blog/43350/b5538a20e1a647fe82c3da815a8acf66.jpg

Фото: vkurse.ua


Ринок регіонального телебачення, швидше за все, зміниться через обов'язковий перехід на цифрове мовлення. Через два роки регіональне телебачення в тому вигляді, в якому воно існувало останні 15-20 років, може зникнути.

 

Телерадіокомпанії, що працюють в регіональних та обласних центрах, не здатні оплачувати ефірне мовлення.

 

Як повідомив член Національної ради з питань ТБ і радіомовлення Микола Фартушний, тільки за останні місяці від цифрових частот відмовилися кілька регіональних компаній. Основна причина - у невеликих телекомпаній немає коштів на те, щоб платити за послуги загальноукраїнської цифрової мережі «Зеонбуд».

 

Як повідомляє "Капітал", днями нацрада разом з Незалежною асоціацією мовників (НАМ) спробувала знайти відповідь на питання, як допомогти регіональним каналам, що забезпечують місцевою інформацією мільйони українців. «Регулятор підтримав нас у тому, що потрібно розробити кілька пілотних проектів по створенню окремих цифрових мереж місцевого рівня в регіонах, де на це є попит», - розповіла президент НАМ Тетяна Лебедєва.

 

За її словами, асоціація зобов'язалася надати свого роду пробний бізнес-план для двох-трьох регіонів. Це можуть бути Одеська, Чернівецька та Івано-Франківська області.

 

НАМ запропонувала кілька варіантів порятунку регіональних телекомпаній. Якщо у одного з місцевих мовників в розпорядженні є аналогові частоти, які не будуть використані під загальнонаціональну «цифру», він зможе організувати на їх основі власну місцеву цифрову мережу, в якій вистачить місця і для тих компаній, у яких немає можливості купити місце в пакетах «Зеонбуду».

 

Якщо ж вільних частот немає, асоціація спробує отримати погодження на додаткові смуги в «Укрчастотнагляді». Невикористаний ресурс є і у «Зеонбуду»: він збирався зробити додатковий платний пакет, але відмовився від цих намірів, нагадує Лебедєва. Конкурс на місця в регіональних мережах проводитиме нацрада.

 

У Фартушного виникають сумніви у тому, що в багатьох населених пунктах знайдеться попит на додаткові 8-12 каналів. Але самі мовники не бачать в цьому проблему: додаткові ресурси деякі з них хочуть витратити на HD-телебачення і навіть мобільне ТБ.

 

За словами Лебедєвої, така взаємодія обійдеться мовникам значно дешевше, ніж робота з монопольним провайдером телесигналу по загальному тарифу. Це можуть бути малопотужні передавачі з радіусом дії в 10-15 км, які забезпечать сигналом окремий населений пункт. Як говорить Лебедєва, в окремих містах питання регіонального ТБ варто особливо гостро.

 

«У Чернівцях, наприклад, є дві приватні ТРК, і ні в однієї з них немає цифровий ліцензії. Це означає, що в 2015 р., коли аналогове ТБ буде відключено, люди залишаться без місцевих новин», - зазначає вона, додаючи, що медійним бізнесменам, які працюють у місті з 1990-х, доведеться закрити канал і звільнити сотні співробітників.

 

У загальній складності в Україні зараз працює 298 місцевих ТРК, з яких 158 не отримали місця в мережі «Зеонбуд». Микола Фартушний вказує, що далеко не всі телеканали можуть забезпечити повноцінний ефір і здатні вести мовлення тільки по кілька годин на добу. Тому регіональні мультиплекси знадобляться не скрізь.

 

«Щоб забезпечувати місцеве населення телебаченням, іноді достатньо провести кабельну мережу або інтернет», - пояснює він. Але як тільки телекомпанія з відміною аналогового мовлення перестане поширювати сигнал в ефірі, будь-який кабельний провайдер може відмовити у трансляції її сигналу і в своїй мережі, звертає увагу Лебедєва. Адже за законом провайдер зобов'язаний давати доступ у свою мережу тільки ефірним телерадіокомпаніям, нагадує вона. Тому для багатьох місцевих мовників перехід на «цифру» означає неминучу смерть, стверджує президент НАМ.

 

Голова телерадіокомпанії «Промінь» з Луганської області Борис Вершинін додає, що його компанії технічно важко дотягнутися до вишки, де розміщено обладнання «Зеонбуду» - вона знаходиться в іншому місті.

 

«У нас є свій телецентр, своя вишка та своє обладнання, і ми хотіли б мати можливість продовжити це експлуатувати», - додав він.

 

Найскладніша ситуація, за словами менеджера, буде в Одеській області, де близько 10 мовників можуть розпрощатися з бізнесом.

 

Тетяна Лебедєва каже, що в Європі і США регіональні канали при переході на цифру не пропадають. «Американська телевізійна компанія ABC, наприклад, надає по кілька годин на день регіональним каналам, і жителі знають, в який час у них є можливість подивитися місцеві новини», - пояснила вона.

 

Варто відзначити, що фінансове навантаження насилу витримують навіть загальнонаціональні канали. Адже їм доведеться до кінця 2015 р. платити за поширення аналогового сигналу і «цифри» одночасно.

 

StarlightMedia (СТБ, «Новий», ICTV) протягом року відмовлялася платити «Зеонбуду» за мовлення, мотивуючи це тим, що абонентська база мережі не відповідає ціні.


15.11.2013 987 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1015
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2763
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

956
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3064 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2316
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15054
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

801
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

367
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1097