В Україні можуть зникнути регіональні телеканали

 

/data/blog/43350/b5538a20e1a647fe82c3da815a8acf66.jpg

Фото: vkurse.ua


Ринок регіонального телебачення, швидше за все, зміниться через обов'язковий перехід на цифрове мовлення. Через два роки регіональне телебачення в тому вигляді, в якому воно існувало останні 15-20 років, може зникнути.

 

Телерадіокомпанії, що працюють в регіональних та обласних центрах, не здатні оплачувати ефірне мовлення.

 

Як повідомив член Національної ради з питань ТБ і радіомовлення Микола Фартушний, тільки за останні місяці від цифрових частот відмовилися кілька регіональних компаній. Основна причина - у невеликих телекомпаній немає коштів на те, щоб платити за послуги загальноукраїнської цифрової мережі «Зеонбуд».

 

Як повідомляє "Капітал", днями нацрада разом з Незалежною асоціацією мовників (НАМ) спробувала знайти відповідь на питання, як допомогти регіональним каналам, що забезпечують місцевою інформацією мільйони українців. «Регулятор підтримав нас у тому, що потрібно розробити кілька пілотних проектів по створенню окремих цифрових мереж місцевого рівня в регіонах, де на це є попит», - розповіла президент НАМ Тетяна Лебедєва.

 

За її словами, асоціація зобов'язалася надати свого роду пробний бізнес-план для двох-трьох регіонів. Це можуть бути Одеська, Чернівецька та Івано-Франківська області.

 

НАМ запропонувала кілька варіантів порятунку регіональних телекомпаній. Якщо у одного з місцевих мовників в розпорядженні є аналогові частоти, які не будуть використані під загальнонаціональну «цифру», він зможе організувати на їх основі власну місцеву цифрову мережу, в якій вистачить місця і для тих компаній, у яких немає можливості купити місце в пакетах «Зеонбуду».

 

Якщо ж вільних частот немає, асоціація спробує отримати погодження на додаткові смуги в «Укрчастотнагляді». Невикористаний ресурс є і у «Зеонбуду»: він збирався зробити додатковий платний пакет, але відмовився від цих намірів, нагадує Лебедєва. Конкурс на місця в регіональних мережах проводитиме нацрада.

 

У Фартушного виникають сумніви у тому, що в багатьох населених пунктах знайдеться попит на додаткові 8-12 каналів. Але самі мовники не бачать в цьому проблему: додаткові ресурси деякі з них хочуть витратити на HD-телебачення і навіть мобільне ТБ.

 

За словами Лебедєвої, така взаємодія обійдеться мовникам значно дешевше, ніж робота з монопольним провайдером телесигналу по загальному тарифу. Це можуть бути малопотужні передавачі з радіусом дії в 10-15 км, які забезпечать сигналом окремий населений пункт. Як говорить Лебедєва, в окремих містах питання регіонального ТБ варто особливо гостро.

 

«У Чернівцях, наприклад, є дві приватні ТРК, і ні в однієї з них немає цифровий ліцензії. Це означає, що в 2015 р., коли аналогове ТБ буде відключено, люди залишаться без місцевих новин», - зазначає вона, додаючи, що медійним бізнесменам, які працюють у місті з 1990-х, доведеться закрити канал і звільнити сотні співробітників.

 

У загальній складності в Україні зараз працює 298 місцевих ТРК, з яких 158 не отримали місця в мережі «Зеонбуд». Микола Фартушний вказує, що далеко не всі телеканали можуть забезпечити повноцінний ефір і здатні вести мовлення тільки по кілька годин на добу. Тому регіональні мультиплекси знадобляться не скрізь.

 

«Щоб забезпечувати місцеве населення телебаченням, іноді достатньо провести кабельну мережу або інтернет», - пояснює він. Але як тільки телекомпанія з відміною аналогового мовлення перестане поширювати сигнал в ефірі, будь-який кабельний провайдер може відмовити у трансляції її сигналу і в своїй мережі, звертає увагу Лебедєва. Адже за законом провайдер зобов'язаний давати доступ у свою мережу тільки ефірним телерадіокомпаніям, нагадує вона. Тому для багатьох місцевих мовників перехід на «цифру» означає неминучу смерть, стверджує президент НАМ.

 

Голова телерадіокомпанії «Промінь» з Луганської області Борис Вершинін додає, що його компанії технічно важко дотягнутися до вишки, де розміщено обладнання «Зеонбуду» - вона знаходиться в іншому місті.

 

«У нас є свій телецентр, своя вишка та своє обладнання, і ми хотіли б мати можливість продовжити це експлуатувати», - додав він.

 

Найскладніша ситуація, за словами менеджера, буде в Одеській області, де близько 10 мовників можуть розпрощатися з бізнесом.

 

Тетяна Лебедєва каже, що в Європі і США регіональні канали при переході на цифру не пропадають. «Американська телевізійна компанія ABC, наприклад, надає по кілька годин на день регіональним каналам, і жителі знають, в який час у них є можливість подивитися місцеві новини», - пояснила вона.

 

Варто відзначити, що фінансове навантаження насилу витримують навіть загальнонаціональні канали. Адже їм доведеться до кінця 2015 р. платити за поширення аналогового сигналу і «цифри» одночасно.

 

StarlightMedia (СТБ, «Новий», ICTV) протягом року відмовлялася платити «Зеонбуду» за мовлення, мотивуючи це тим, що абонентська база мережі не відповідає ціні.


15.11.2013 849 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1931
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1843
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1842
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5434 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2137 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1495

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

719

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

781

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

976

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

992
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1753
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3660
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10237
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26122
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10167 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7698
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

879
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

158
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

239
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

366
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1261
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

861