В середмісті Івано-Франківська «росте» будинок-нахаба

 

 

Що зводять будівельники в Івано-Франківську на Мельничука 14-16, поряд з «білим домом», мешканців міста цікавить вже давно. Іванофранківці припускають, що під самим носом у влади міста та області буде черговий торговий центр.

 

«Це буде навчальний корпус університету. Можливо, Прикарпатського, бо є попередні домовленості з Цепендою та Басаєм. Або Жешувського політехнічного», - розповідає в коментарі газеті "Галицький кореспондент" Олег Лисак, колишній співзасновник ТзОВ «Станіславська будівельна компанія», яка позиціонує себе замовником будівництва.

 

 

І я - не я, і хата не моя

 

Так склались обставини, що коли прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо незаконності будівництва проти «Станіславської будівельної компанії», її продали.  Відтоді у тому ж офісі з тим самим номером телефону продовжує працювати відома в місті компанія «Івано-Франківськміськбуд», яка й веде скандальне будівництво як генпідрядник «Станіславської будівельної компанії». Колишнім її співзасновником  також є Олег Лисак. Виходить, що пан Лисак сам себе найняв. Посміхаючись, Олег Лисак, відказує, що він юрист.

 

Попри все юрист Лисак вважає будівництво цілком законним. Каже, що всі документи в порядку, показує містобудівні умови та обмеження, підписані екс-головним архітектором Олегом Гаркотом. Умови та обмеження розроблялися у складі містобудівного обгрунтування, дозвіл на розробку якогобув наданий міськвиконкомом 22.02.2011, щоправда не забудовнику, а замовнику «Західноукраїнському економіко-правничому університету». На документі п’ять печаток з підписами, однак немає ані дати, ані вихідного номера реєстрації.

 

«Коли ми у 2011 році розробляли це обґрунтування, змінився закон, згідно з яким вже не потрібно було затверджувати ці умови та обмеження, тому вони не зареєстровані і немає дати, - пояснює Лисак. - Ці умови та обмеження видавала міська архітектура, є підпис Гаркота. Ми ж не намалювали їх самі собі».

 

Щоправда, юрист визнає, що права оренди земельної ділянки, на якій ведеться будівництво, міська рада компанії не дала. Знає юрист і про кримінальні провадження за фактом самовільного зайняття земельної ділянки та самовільного будівництва, які відкривали прокуратура і міліція. Та за словами Лисака, забудовників цим не здивуєш: «Майже по кожному об’єкту прокуратура має до нас претензії. Ми вже звикли».

 

 

 

Ревізор без права на ревізію

 

Право розпочати будівництво “Станіславській будівельній компанії” ще у 2011 року дала Івано-Франківська інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК), зареєструвавши декларацію на початок будівельних робіт. 

 

Це ж підтвердив в коментарі журналісту Фіртки начальник інспекційного відділу Держархбудконтролю Володимир Кобилянський, який розповів, що дозвіл на будівництво за адресою Мельничука 14-16 вищезгадана компанія отримала.

 

«Згідно документів, які були у нас, забудівником виступала  «Станіславська будівельна компанія». Замовником був «Західний економіко-правничий університет». Це станом на 2011 рік. Були всі дозволи на будівництво. Воно було погоджено Гаркотом тодішнім головним архітектором міста, санепідемслужбою, природоохоронними органами і пожежною службою. Окрім земельного погодження. Пізніше по цьому об’єкту велися кримінальні провадження, матеріали, які зберігалися в інспекції ДАБК в Івано-Франківській області були вилучені для встановлення фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення. Але судом не було зупинено роботи. Такі питання не ставились. Просто була відкрита кримінальна справа і йшло досудове вивчення.», - розповідають у ДАБК.

 

На сьогодні, констатує Кобилянський, будівництво йде з відхиленням генерального плану забудови, тобто самовільно. Та й сам університет не перший рік рахується банкрутом. Тож, хто будує насправді, у Держархбудконтролі відповіли, що не знають.

 

«За проектом навчальний корпус мав бути 4-поверховим. Зараз будівля вища і що в ній буде нікому невідомо. Проте провести перевірку ми не можемо, бо робити це нам заборонено законом. На те, що зараз будується є декларація на початок виконання будівельних робіт. Ми готуємо наказ про анулювання декларації у зв’язку з тим, що ми не можемо попасти на об’єкт, будівництво ведеться вже з порушенням та є скарги жителів цього мікрорайону. Як тільки ми анулюємо дану декларацію на початок робіт – будівництво буде вважатися самочинним і, якщо Київ нам «дасть добро» на перевірку цього об’єкту, тобто ми матимемо офіційний акт, будемо ставити питання про його припинення згідно чинного законодавства», - розповів Кобилянський.

 

Тобто, інспекція не мала і не має можливості без дозволу Києва, прийти на перевірку будівництва, щоб встановити хто будує і чи має право будувати, оскільки Кабмін продовжив на перше півріччя 2015 року дію мораторію на перевірки всіх суб'єктів господарювання.

 

Нагадаємо, такий мораторій на перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснювався протягом сепрня-грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

 

І за рішенням суду, кажуть у ДАБК, від серпня 2014 року вся документація про будівництво знаходилася в матеріалах справи.

 

Інспектор Державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області Олег Семків зазначив, що стосовно цього будівництва були скарги від мешканців прилеглих будинків.

 

«Ще весною ніяких порушень не було, це коли ще був 2 поверх. На той момент також ще був інформаційний стенд. Потім його зняли. З того часу, як ми побачили порушення у будівництві, ми неодноразово направляли звернення в Кабмін з проханням, щоб він дозволив нам перевірку. Навіть наполягали на першочерговій перевірці», - каже Семків

 

Подавали прохання в грудні, а потім в січні ще раз його продублювали. На жаль до цього часу відповіді нема.

 

«Тут треба розуміти, що у забудовника є також розумні юристи. І ми з ними не можемо діяти як тільки хочемо. Наші дії, або бездіяльність будуть зразу оскаржуватись у суді. Ми можемо діяти тільки в межах закону тому така ситуація на сьогодні. Люди нарікають на нас, мовляв ми нічого не робимо і спробуйте комусь пояснити ситуацію», - каже інспектор Семків.

 

В інспекції запевняли, що змушені чекати дозволу зі столиці, а Київ - мовчить.

 

Виходить, що продовженням заборони на перевірки влада вкотре «зв’язала руки» інспекторам. Тож місцева інспекція разом зі столичною продовжує обмінюватися кореспонденцією. А бетонний каркас  тим часом день за днем обростає цеглинками, бо ж будівельники працюють  за будь-якої погоди.

 

 

 

 

«В них там юристи також всі законодавчі акти знають. Могли комусь це передати маючи свої інтереси і шукайте «вітра в полі». На такому ми неодноразово «спотикались», коли приходили до одного замовника, а виявляється, що на той час там вже інший», - резюмував начальник інспекційного відділу Володимир Кобилянський.

 

 

Міська рада проти

 

Ситуацію прояснили в Івано-Франківській міській раді. Нещодавно на сесії депутат міської ради Василь Бойчук заявив, що у 2011 році саме виконком дав дозвіл на містобудівні умови та обмеження, що і стало підставою для інспекції Держархбудконтролю отримати всі наступні документи.

 

Однак мер Віктор Анушкевичус це заперечив, та зауважив, що міська влада «воює з забудовником і навіть виграла у нього всі суди».

 

«Дозвіл на будівництво ми не давали, - сказав мер. - Дозвіл на будівництво дав Дежархбудконтроль. Суб’єкт підприємницької діяльності будує не маючи землі. Вже фактично завершує будівництво, а землі не має. Цей дозвіл давав не я. Це за попередньої влади вирішувалось, там ноги від Партії  Регіонів ростуть. Ми виграли всі суди».

 

На наступному засіданні сесії, знову піднялось питання скандальної забудови поруч із "білим будинком".

 

«Ми доклали максимум зусиль і всі суди виграли. Є ухвали і є відкриті виконавчі провадження. На превеликий жаль накази судів і їхні рішення не виконуються. Держархбудконтроль зобов’язаний відповідно до рішення суду відкликати, скасувати декларацію про дозвіл на початок будівельних робіт. Це не зроблено. Будова відбувається далі», - констатував міський голова.

 

Мер Івано-Франківська зазначив, що міська рада зверталася до багатьох інстанцій у справі незаконної забудови.

 

«Прокуратура відповіла, що зв’язку зі змінами в законодавстві, відповідні функції передані міліції. Ми звернулись до міліції, де розглянувши матеріали, відписали, що ознак кримінального злочину немає і справу закрито. От так у нас працює міліція. Всі звернення, які ми могли зробити і в прокуратуру, і в міліцію, і в Держархбудконтроль і в Кабінет Міністрів ми зробили. Вибачте, плювати там на них хотіли. Видно, хтось «їх» (ред. – забудівника) там покриває..», - припустив Анушкевичус.

 

Щоб хоч якось протидіяти знахабнілому забудівнику депутат Івано-Франківської міської ради Володимир Чорноус висловив пропозицію відключити воду та світло на будівельному майданчику по вулиці Мельничука, 14-16.

 

«Ми уже мали судовий досвід з будівлею на Мазепи, 39-а. Я б казав спробувати шляхом відключення від водопостачання та електропостачання. Давайте підготуємо листи і будемо просити водоекотехпром і обленерго припинити водо- і електропостачання будівельного об’єкту. Це всі позасудові важелі впливу, які ми зараз маємо», - зауважив Чорноус.

 

На думку депутата, якщо не вжити таких заходів, то доведеться чекати фінального етапу спорудження будівлі. Але чи вдасться чиновникам «перекрити кисень» будівництву – невідомо.

 

Поки реакції комунальних підприємств непомітно. Якщо так буде далі - будівельники повністю добудують будинок, і тоді єдиним «каменем спотикання» стане присвоєння поштової адреси споруді.

 

 

А за «плечима» новобудови зникне пам’ятка архітектури

 

За словами начальника Управління охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігоря Панчишина квартал будинків окреслений вулицями Крушельницької, Мельничука, М.Грушевського, Л.Курбаса повністю сформований пам’ятками архітектури і складає комплексну охоронну зону.

 

«Він є складовою Історико-архітектурної заповідної території середмістя. Пропозиція до спорудження об’єкту в охоронній зоні комплексу споруд колишньої єврейської гімназії вул. Мельничука,14 та 16. (в Державному реєстрі нерухомих пам’яток України вони перебувають під охоронними номерами 210-іф і 211-іф відповідно) повинна опиратись на вимоги пам’яткохоронного законодавства України. Затверджена Охоронна зона вказаних пам’яток включає в себе зону регулювання забудови, в яку потрапляють будинки №18 вул. Грушевського (Будинок союзу польських залізничників 1925-27рр. Охор.№175-іф та Житловий будинок кам’яниця Й.Маланюка 1931р. Охор.№174-іф). Також сторона кварталу від вул. Л.Курбаса є охоронною зоною пам’яток будинків №№ 3.5,7,9. На території перед буд. №16 виявлено залишки міських підземель і фортифікаційних елементів 17століття», - розповів Панчишин.

 

Захист таких об’єктів визначається ст.36-37 Закону України «Про охорону культурної спадщини».

 

«Статус і режим використання цієї ділянки визначено ст.34 Закону України «Про охорону культурної спадщини». Норми встановлені ДБН Б.2.2-2-2008 («Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження науково-проектної документації щодо визначення меж та режимів використання зон охорони пам’яток архітектури і містобудування» розділ 3.4) підкреслюють необхідність виконання вимог для можливості нового будівництва на цій ділянці. – коментує Панчишин.- Зважаючи на вказане, доцільність, спосіб і форма зведення споруди по вул. Мельничука мусить бути строго регламентована висновками органу охорони культурної спадщини, які в свою чергу базуватимуться на рішенні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини».

 

Втім, якщо забудівнику вдавалось неодноразово обходити закон та незважаючи на нього, зводити п’ятиповерхівку –  можливо й «пощастить» цього разу. Хто зна.

 

Щодо «голосу» Києва, то на втручання столичних інстанцій годі й сподіватись, адже там розвиваються свої гостросюжетні будівельні баталії. Яке їм діло до периферії..


Коментарі (1)

Lioda Lulu 2015.04.14, 14:54
Вибачте пане Лисак, але - ви не юрист, не патріот мого улюбленого міста, а , ще раз вибачте, - ШАХРАЙ. А міський раді варто перевірити всі документи без виключення, які підписував Гаркот, бо ще довго будуть випливати такі собі псевдо юристи. До речі, якщо професійна діяльність спричиняє шкоду громадянам України, то варто відмовлятися від таких діячив.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1701
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1076
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1324 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3824 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33908
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2879

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

384

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

792

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1752

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1106
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1107
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

665
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

539
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2027
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12235
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1536
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1324
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

580
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

293
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

365
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

409
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1297