В Прикарпатському селі розгорається конфлікт через хрести

 

Рік тому в селі Космачі Косівського району розпочали реконструкцію даху церкви святих апостолів Петра і Павла.

 

Тоді ж з ініціативи парафіян замінили головний хрест на центральній бані церкви. Це викликало неоднозначну реакцію громади села та зокрема депутатів рад різних рівнів, оскільки церкву занесено до державного реєстру пам’яток історії та культури національного значення і відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» знімати чи замінювати хрести заборонено. Церковна ж громада хоче замінити разом з дахом і всі хрести.

 

Нині храм належить місцевій громаді Української православної автокефальної церкви. Парафіяни самотужки збирала кошти на реконструкцію даху й переконують, що замінили хрести з практичних міркувань, адже старі вже поржавіли і могли пошкодити нову покрівлю.

 

Отець Василь Гунчак розповів, що в церкві все робиться з ініціативи парафіян та за їхньої згоди.

 

«Та бляха, що вкриває церкву, не змінювалась від 70-их років, вона вже почала ржавіти зісподу, де –не- де почало протікати. Те, що наша церква -пам’ятка архітектури, заговорили лише тепер, а коли ми взялися перекривати дах, ніхто нічого про це не казав. Протягом двох років збирали кошти, просили спонсорів, щоб нам допомогли, і не підозрювали, що це може викликати конфліктну ситуацію. Хрести старі, поржавіли. І. наскільки я знаю, у 70-их роках їх уже знімали і перековували та доробляли, використовуючи зварювальний апарат», – пояснив причину заміни хрестів настоятель церкви.

 

Депутати Космацької селищної та Косівської районної рад вирішили поговорити з громадою і роз’яснити, що порушується законодавство України, та й церква, на їхню думку, втрачає автентику. Зокрема Роман Матейчук, депутат Косівської районної ради, наголосив, що «тільки з дозволу департаменту охорони культурної спадщини при Міністерстві культури можна було проводити будь-які реконструкційні роботи. У дозволі, який був наданий пізніше, було чітко вказано, що можна проводити реконструкцію даху без зміни конфігурації куполів і чітко чорним по білому написано: без зняття хрестів.

 

Наша позиція, депутатського корпусу, не втручатися в релігійні питання. Ми чітко стоїмо на тому, що є Закон України «Про охорону культурної спадщини», який забороняє без належних дозволів проводити такі роботи, які проведені біля даної церкви».

 

Питання заміни хрестів на храмі набуло неабиякого розголосу. Ще у грудні 2011 року начальник управління культури Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак звернувся до Державної служби з питань національної культурної спадщини з проханням застосувати передбачені законодавством України санкції до порушників. Згідно з документом, основне порушення - це заміна хреста на завершенні центральної бані на православний Московського патріархату. Настоятель же храму запевняє, що хрест український.

 

«Хрест є Божий, він не може бути католицький чи православний, він одну символіку несе - хреста і нічого іншого, а вже художнє оздоблення може бути різне. Трираменний хрест – це хрест східного обряду українців, і тут нема нічого московського, немає того, в чому нас звинувачують. Сенс не в тому щоб поміняти хрест, а в тому, щоб зберегти церкву», – наголосив отець Василь Гунчак.

 

Сільський голова також проти встановлення нових хрестів. Він каже, що церква святих апостолів Петра і Павла є найстарішою спорудою в селі, це візитна картка Космача.

 

«Церква збудована більш як сто років тому, тоді була австрійська держава, вона не мала церкви, відокремленої від держави, церква належала до держави. Хрести ті три, які залишились на церкві, як і інші два, були ковані у Відні й привезені сюди. Це раритет, історична пам’ятка. Сама церква входить до історичних надбань українського народу, ця церква знаменита тим, що тут співав хор Михайла Мороза, тут хрестили В’ячеслава Чорновола і відбувалося чимало інших визначних подій. Сама назва церкви багато до чого зобов’язує. Під цими хрестами молилось не одне покоління космацького люду. Це надбання цілого села, адже на сьогоднішній день це єдине, що в нас залишилось у Космачі зі старовини. Я вважаю, що заміна хрестів – ганебне явище не тільки для нашого Космача, а й для цілої Гуцульщини. Як на мене, то на історичній пам’ятці мають бути історичні хрести, які сто років тому на неї поставлені», – поділився своїми думками сільський голова Дмитро Пожоджук.

 

Цього літа на церкві замінили один з чотирьох менших хрестів. Ті, що зняли з храму, зберігаються в господарських будовах, що належать церкві. Депутати переконані, що їх можливо відреставрувати, це обійдеться набагато дешевше, ніж купувати нові. Для журналістів винесли найбільший хрест на подвір’я. З першого погляду важко визначити справжній стан хреста, але депутат районної ради Петро Реведжук, оглядаючи хрест, розповів нам, що може бути.

 

«На хресті є позлітко, його колись зробили, звичайно, воно вже неактуальне і має непривабливий вигляд. Його просто паяльною лампою треба обпалити. Є різні засоби проти іржі, ними треба це покрити, почистити хрест, дати на гальваніку - і буде як новий. Під жовтий колір можна так само гальваніку зробити, як і ті хрести нові, що встановили. Такі реконструкційні роботи коштуватимуть десь 5-6 тисяч гривень, а люди кажуть, що за найбільший новий хрест дали 20 тисяч гривень», – поділився роздумами пан Петро. Церковна громада Української православної автокефальної церкви не проти поставити старі хрести назад, якщо ті хтось відреставрує, але й проблеми у встановленні нових не вбачає.

 

Довший час біля церкви тривала суперечка. Там же депутати Косівської районної ради збирали підписи під зверненням до Президента України та Генерального прокурора, в якому просять високопосадовців допомогти зберегти пам’ятку національного значення.


Оксана Островська


05.07.2012 2649 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

515
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1192
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2848 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2336
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3200
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2781

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

52

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

601

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

618

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1153
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20559
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

785
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

2055
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

353
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

947
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5648
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7511
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1099
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

440 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

824
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1176 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1697 1