
Активна участь громади у житті міста. Сьогодні в Івано-Франківську презентували оновлений проект «Статуту територіальної громади міста» та проект Положення «Про місцеві ініціативи у місті Івано-Франківськ».
Розробкою статуту займається експертно-аналітичний відділ МВК та громадські активісти, пише Фіртка.
В оновленому Статуті проекті Положення «Про місцеві ініціативи в місті» пропонується знизити бар’єр винесення предстаниками територіальної громади власного проекту рішення на сесію міської ради. Зокрема, передбачено норму в 300 підписів членів територіальної громади та чіткий порядок підготовки й винесення власного проекту рішення на розгляд депутатів. Також є міни щодо проведення громадських слухань. Тепер для їхньої організації представниками громади потрібно не 7 тисяч мешканців, а тільки 75.
«У чинній редакції для того, щоб населення внесло на сесію проект рішення потрібно зібрати 10% підписів, тобто потрібно зібрати близько 14 тисяч підписів. Ця норма недосконала. Пропонуємо знизити цю планку до 300 підписів. Ця норма дуже важлива, бо часто трапляється ситуація, коли є конкретна проблема, а мешканці не можуть на неї вплинути. Із прийняттям цієї норми усе зміниться, - пояснює секретар міської ради Микола Вітенко. - Інша норма про громадські слухання – не менше ніж 5% тер громади – в районі 7 тисяч, щоб провести громадські слухання. Пропонуємо, що ініціаторами громадських слухань можуть бути не менше 75 мешканців, а по окремому будинку не менше 7 мешканців».
Представники громадських організацій стверджують, що дані зміни є бекомпромісними і такими що назріли давно.
«Зміни до статут міста – це можливість для міської ради надати шанс активним громадянам ініціювати самим вирішення проблем. Це не є рекламна реформа місцевого самоврядування – це конкретні чітко виписані механізми заслуховування чиновників. Депутатам, якщо вони підтримають це положення точно не буде соромно перед виборцями. Компромісу щодо того, що громадянам треба дати більше влади – не може бути», - переконаний керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти Тарас Случик.
За його словами також не варто відразу після внесення змін очікувати різки змін і активності громади. Для цього, за його словами, потрібен час.
4 березня відбудуться великі громадські слухання. Окрім того, до 12 березня приймаються пропозиції від громадськості. Далі проекти із запропонованими пропозиціями виноситимуться на розгляд засідання виконкому і сесію міської ради.
До кінця квітня, за словами ініціаторів, місто отримає новий статут і нове положення про місцеві ініціативи.