
За рівнем охоплення населення вищою освітою наша країна посідала досить високі місця в світі.
У 2010-2011 навчальному році чисельність студентів у вищих навчальних закладах III-IY рівнів акредитації у розрахунку на 10 тисяч населення становила 465 осіб. Тоді як цей показник у Франції становив 227, у Німеччині 271, у Швейцарії 272 особи.
Про це інформує Управління економічного та інтеграційного розвитку.
Через вплив демографічної ситуації кількість студентів у ВНЗ як в Україні, так і в інших країнах зменшилася. У 2013-2014 навчальному році в Україні чисельність студентів у вищих навчальних закладах III-IY рівнів акредитації у розрахунку на 10 тисяч населення зменшилася до 380 осіб (з 2129,8 тис. осіб у 2010-2011 навчальному році до 1723,7 тис. осіб у 2013-2014 році).
Крім того, за останні роки кількість українських студентів, які виїхали за кордон на навчання, зросла на третину - з 21,5 тисячі до 32,6 тисячі осіб.
Це зумовлено тим, що за кордоном, зокрема в Польщі, освіта є більш доступною і якіснішою, краща матеріально-технічною база, а також є можливість отримати європейський диплом, який визнає кожна країна Євросоюзу. А це означає, що є перспектива для молодих людей не лише продовжити навчання в будь-якій країні Євросоюзу, але й подальшого працевлаштування в цих країнах.
Тенденція до зменшення чисельності студентів спостерігається і в Івано-Франківську.
Якщо у 2008-2009 навчальному році у вищих навчальних закладах ІІІ- IY рівнів акредитації обласного центру навчалося 42,9 тисяч студентів, то вже у 2013/2014 році – 31 тисяча осіб, з них близько 1,2 тисяч іноземних громадян. У 2014 році цими закладами випущено близько 8,5 тисяч фахівців, з них близько 20% мали направлення на роботу.
Водночас знайти підходящу роботу молодому спеціалісту на ринку праці вкрай непросто. Майже кожен випускник стикається з труднощами у пошуку першого робочого місця.
Так, станом на 01.10.2014р. на обліку в Івано-Франківському міському центрі зайнятості перебувало 2774 безробітних особи, серед них 58,5% - молодь у віці до 35 років. Цього року на обліку в службі зайнятості Івано-Франківська перебувало 205 випускників вищих навчальних закладів (12,6% від чисельності безробітної молоді у віці до 35 років), з них працевлаштовано 51%.
Серед них найважче виявилося знайти роботу правознавцям (7,8%), спеціалістам з нафтогазової справи (6,8%), економістам (9,2% від загальної кількості), маркетологам та менеджерам (6%), фінансистам (3,4%), спеціалістам землевпорядкування та кадастру (3%), спеціалістам з архітектури та містобудування (2,4%), обліку та аудиту (2%), економістам та екологам ( по 1,5%).
Протягом останніх років спостерігається певний дисбаланс між попитом та пропозицією на ринку праці. Актуальним завданням є перебудова системи професійної орієнтації молоді. Її недосконалість значною мірою обумовлює той факт, що серед учнівської молоді, її батьків побутує переважно неусвідомлений підхід до вибору майбутньої професії. Переваги здебільшого надаються престижній, або й популярній (на даний момент) професії, яка може бути не затребувана на ринку праці в перспективі. Аналізуючи перелік спеціальностей технічного спрямування у вищих навчальних закладах та кількість вступників у 2014 році, можна зробити висновок, що в Івано-Франківську, як і в попередні роки, найбільшим попитом серед молоді користуються наступні спеціальності: правознавство, менеджмент, туризм, економіка, фінанси, облік і аудит, технічний переклад. Дещо менш популярними є програмна, комп'ютерна та системна інженерія, екологія, маркетинг, нафтогазова справа, архітектура та інші. Найменш популярними є будівництво, приладобудування та інші інженерно-технічні спеціальності.
Щоб пом’якшити гостроту проблеми, центри зайнятості не лише надають послуги з пошуку підходящої роботи, а й сприяють випускникам в отриманні першого робочого місця у рамках спеціальної державної програми щодо надання роботодавцям дотації на створення першого робочого місця. Проте претендентів на вільні вакансії все одно набагато більше, ніж пропонується робочих місць.
За даними міського центру зайнятості навантаження на одну вакансію в розрізі професій становить:
- працівники банківської та фінансової сфери – 67 осіб;
- економісти – 10 ос.;
- спеціалісти туристичної галузі – 10 ос.;
- юристи – 3 ос.;
- бухгалтери – 2 ос.;
- менеджери – 2 ос.;
Сьогодні роботодавці висувають певні вимоги не тільки до напряму і рівня освіти, а передусім до конкретних навичок і досвіду роботи претендентів на працевлаштування.
Відсутність досвіду роботи – одна із актуальних на сьогодні проблем для випускників вузів, дипломованих спеціалістів, які не мають практичних навиків роботи. Звичайно, прийняти на роботу можуть і без досвіду у відповідній сфері, але оплата буде на порядок нижча в порівнянні з досвідченими фахівцями.