В Івано-Франківську на круглому столі Інституту розвитку міста міркували про те, як зробити місто енергоенезалежним (фото)

 

 

В Івано-Франківську фахівців, науковців, підприємців та громадських активістів зібрали за круглим столом, щоб виробити стратегію енергоенезалежності міста.

 

Ініціатором заходу виступив Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", який був заснований в минулому році народним депутатом України Олександром Шевченком, пише Фіртка.

 

Мова про програму, яка дозволить завдяки новітнім технологіям альтернативного енергозабезпечення та ефективного використання енергії значно зменшити залежність міста та, зокрема, його комунальної сфери, від дорогого російського природнього газу.

 

"Ми вирішили змоделювати ситуацію на сім років. Ми започатковуємо програму Інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", яка називатиметься "Івано-Франківськ - енергетично незалежне місто". Сама назва дуже амбітна і вона до певної міри екстремальна. Хочемо виробити відносно парвильну і збалансовану модель. Що ми маємо на увазі? Мова йде про те, що ми маємо модель, за якої у місті є громада, бюджетна сфера, підприємства і домогосподарства - усі вони так чи інакше споживають енергію. Частина грошей, які заробляють усі ці підприємства йде за газ - тобто одна труба заходить у місто із газом, який ми тут спалюємо, а інша - із грошима йде у Газпром. Для того, щоб змінити ситуацію і хоча б частину цих грошей залишити в Івано-Франківську, мусимо думати про енергонезалежність. Якщо частину енергії ми будемо продукувати в місті, або в регіоні, то гроші за неї у вигляді плати за тепло, електроенергію, плати за обладнання і сировину нашим місцевим підприємствам, у вигляді зарплат нашим людям, в тому числі працевлаштованих на новостворені робочі місця, податків та платежів в соціальні фонди залишатимуться в місті і області і працюватимуть на регіон. І це є не менш важливим питанням, аніж економія коштів за рахунок здешевлення енергії", - розповідає директор Інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" Олег Головенський. 

 

Поступовий перехід на альтернативні джерела енергії і модернізація теплової системи, як зауважують учасники дискусії,  дасть можливість не тільки заощаджувати, але й розвивати виробництво у місті і області загалом.

 

"Опалення фактично залежить від одного напрямку  і це - російський газ. Гроші оплачені за газ, безповоротно виходять з нашого регіону. З 1 квітня й індивідуальне опалення стане значно дорожчим. Ми пропонуємо ідеологію та технології, які допоможуть здешевити опалення житлових будинків. Якщо для вироблення однієї гігокалорії тепла нам потрібно спалити газу на 300 гривень, дров - на 261 гривню, то твердопаливних гранул потрібно для цього купити за 168 гривень. Альтернатива, можливо, і не набагато дешевша, але таким чином ми відродимо агропромисловий комплекс Прикарпаття, виробництво", - упевнений помічник генерального директора ПАТ "Індуктор" Юрій Якубовський. 

 

До речі, ПАТ "Індуктор" має багаторічний досвід вироблення теплової енергії за сучасними, прийнятими у Європі, методами - виробництво твердопаливних гранул, переробка відходів агропромислового комплексу, переробка відходів лісокористування, переробка сировини з полігону твердих побутових відходів, використання інфрачервоного випромінювання для нагріву приміщень. Саме їх фахівці пропонують втілювати в Івано-Франківську, поступово перетворюючи місто в енергонезалежне.

 

"Ми маємо створити платформу співпраці, від якої виграє усе місто. Тому і хочемо створити кооперацію, яка об'єднає представників компаній, що працюють у напрямках розвитку агропромислового, науково-виробничого секторів та альтернативних джерел енергії", - говорить директор ПАТ "Індуктор" Ігор Волошинюк.

 

Підприємець Тарас Виноградник у свою чергу, наводячи приклад заарубіжних країн, закликав проводити розяснювальну роботу серед населення, а також розробити на рівні міста програму по встановленню приладів обліку якості газу. На його думку, монтаж такого обладнання дасть змогу у 5 разів зменшити кількість використаного газу і позбутися корупції та розкрадання у сфері газопостачання.

 

"Ми провели просте дослідження - взяли ту саму кастулю з водою і довели її до кипіння в Івано-Франківську і в Угорщині та Німеччині. Чомусь в нас вона закипає за в півтора рази довшиий час... Монополіст не дозволяє встановлювати обладнання обліку якості газу, просто не видає на таке обладнання технічні умови. Давайте ми хоча б спробуємо почати контролювати якість газу на об'єктах соціальної сфери, давайте доб'ємося того, щоб Івано-Франківськ показав в цьому приклад. Нам потрібно вести чіткий облік теплової енергії і добитися дозволу встановлювати прилади для оцінювання якості природного газу, як це впроваджено закордоном. В першу чергу їх потрібно поставити на котельні, дитячі садки, лікарні. Тобто, ми маємо зробити чіткий аудит", - запевнив присутніх Виноградник.

 

До речі, такі прилади вже розроблено науковцями ІФНТУНГ. Однак і вони скаржаться, що влада не зацікавлена у тому, щоб економити енергоносії.

 

"Ще у 2011 році ми запатентували такий пристрій, але зустріли жостку протидію з боку інших структур", - розповідає науковець Віталій Цих.

 

Відтак, учасники дискусії зійшлися на тому, що місту сьогодні дійсно потрібна програма енергоощадності із створенням теплової карти міста і поетапним частковим переходом на альтернатвині джерела енергії: "Нам потрібно виявити енергетичний патріотизм. Ми не тільки обговорюємо проблему, але й пропонуємо власні технології, за допомогою яких можна вирішити питання".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Прикарпатті створять Консорціум, щоб розвивати альтернативні джерела енергії і ефективно використовувати сировину (фото)


12.03.2015 813 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

970
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

787
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1902
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3257
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2558
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2548

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

252

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

737

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

695

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1619
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

366
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

701
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

620
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

356
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

386
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27045
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

847
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19683
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

436
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

402
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

735
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1350 4