В Івано-Франківську на круглому столі Інституту розвитку міста міркували про те, як зробити місто енергоенезалежним (фото)

 

 

В Івано-Франківську фахівців, науковців, підприємців та громадських активістів зібрали за круглим столом, щоб виробити стратегію енергоенезалежності міста.

 

Ініціатором заходу виступив Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", який був заснований в минулому році народним депутатом України Олександром Шевченком, пише Фіртка.

 

Мова про програму, яка дозволить завдяки новітнім технологіям альтернативного енергозабезпечення та ефективного використання енергії значно зменшити залежність міста та, зокрема, його комунальної сфери, від дорогого російського природнього газу.

 

"Ми вирішили змоделювати ситуацію на сім років. Ми започатковуємо програму Інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", яка називатиметься "Івано-Франківськ - енергетично незалежне місто". Сама назва дуже амбітна і вона до певної міри екстремальна. Хочемо виробити відносно парвильну і збалансовану модель. Що ми маємо на увазі? Мова йде про те, що ми маємо модель, за якої у місті є громада, бюджетна сфера, підприємства і домогосподарства - усі вони так чи інакше споживають енергію. Частина грошей, які заробляють усі ці підприємства йде за газ - тобто одна труба заходить у місто із газом, який ми тут спалюємо, а інша - із грошима йде у Газпром. Для того, щоб змінити ситуацію і хоча б частину цих грошей залишити в Івано-Франківську, мусимо думати про енергонезалежність. Якщо частину енергії ми будемо продукувати в місті, або в регіоні, то гроші за неї у вигляді плати за тепло, електроенергію, плати за обладнання і сировину нашим місцевим підприємствам, у вигляді зарплат нашим людям, в тому числі працевлаштованих на новостворені робочі місця, податків та платежів в соціальні фонди залишатимуться в місті і області і працюватимуть на регіон. І це є не менш важливим питанням, аніж економія коштів за рахунок здешевлення енергії", - розповідає директор Інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" Олег Головенський. 

 

Поступовий перехід на альтернативні джерела енергії і модернізація теплової системи, як зауважують учасники дискусії,  дасть можливість не тільки заощаджувати, але й розвивати виробництво у місті і області загалом.

 

"Опалення фактично залежить від одного напрямку  і це - російський газ. Гроші оплачені за газ, безповоротно виходять з нашого регіону. З 1 квітня й індивідуальне опалення стане значно дорожчим. Ми пропонуємо ідеологію та технології, які допоможуть здешевити опалення житлових будинків. Якщо для вироблення однієї гігокалорії тепла нам потрібно спалити газу на 300 гривень, дров - на 261 гривню, то твердопаливних гранул потрібно для цього купити за 168 гривень. Альтернатива, можливо, і не набагато дешевша, але таким чином ми відродимо агропромисловий комплекс Прикарпаття, виробництво", - упевнений помічник генерального директора ПАТ "Індуктор" Юрій Якубовський. 

 

До речі, ПАТ "Індуктор" має багаторічний досвід вироблення теплової енергії за сучасними, прийнятими у Європі, методами - виробництво твердопаливних гранул, переробка відходів агропромислового комплексу, переробка відходів лісокористування, переробка сировини з полігону твердих побутових відходів, використання інфрачервоного випромінювання для нагріву приміщень. Саме їх фахівці пропонують втілювати в Івано-Франківську, поступово перетворюючи місто в енергонезалежне.

 

"Ми маємо створити платформу співпраці, від якої виграє усе місто. Тому і хочемо створити кооперацію, яка об'єднає представників компаній, що працюють у напрямках розвитку агропромислового, науково-виробничого секторів та альтернативних джерел енергії", - говорить директор ПАТ "Індуктор" Ігор Волошинюк.

 

Підприємець Тарас Виноградник у свою чергу, наводячи приклад заарубіжних країн, закликав проводити розяснювальну роботу серед населення, а також розробити на рівні міста програму по встановленню приладів обліку якості газу. На його думку, монтаж такого обладнання дасть змогу у 5 разів зменшити кількість використаного газу і позбутися корупції та розкрадання у сфері газопостачання.

 

"Ми провели просте дослідження - взяли ту саму кастулю з водою і довели її до кипіння в Івано-Франківську і в Угорщині та Німеччині. Чомусь в нас вона закипає за в півтора рази довшиий час... Монополіст не дозволяє встановлювати обладнання обліку якості газу, просто не видає на таке обладнання технічні умови. Давайте ми хоча б спробуємо почати контролювати якість газу на об'єктах соціальної сфери, давайте доб'ємося того, щоб Івано-Франківськ показав в цьому приклад. Нам потрібно вести чіткий облік теплової енергії і добитися дозволу встановлювати прилади для оцінювання якості природного газу, як це впроваджено закордоном. В першу чергу їх потрібно поставити на котельні, дитячі садки, лікарні. Тобто, ми маємо зробити чіткий аудит", - запевнив присутніх Виноградник.

 

До речі, такі прилади вже розроблено науковцями ІФНТУНГ. Однак і вони скаржаться, що влада не зацікавлена у тому, щоб економити енергоносії.

 

"Ще у 2011 році ми запатентували такий пристрій, але зустріли жостку протидію з боку інших структур", - розповідає науковець Віталій Цих.

 

Відтак, учасники дискусії зійшлися на тому, що місту сьогодні дійсно потрібна програма енергоощадності із створенням теплової карти міста і поетапним частковим переходом на альтернатвині джерела енергії: "Нам потрібно виявити енергетичний патріотизм. Ми не тільки обговорюємо проблему, але й пропонуємо власні технології, за допомогою яких можна вирішити питання".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Прикарпатті створять Консорціум, щоб розвивати альтернативні джерела енергії і ефективно використовувати сировину (фото)


12.03.2015 958 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

331
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13767 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1570
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

867
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6132
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1720

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

636

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1464

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1273

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1164
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

519
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

655
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1577
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

599
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

878
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5922
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13608
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

245
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

545
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

483
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

789 2