
В Івано-Франківську відбувся круглий стіл з представниками громадських організацій на тему "Як підняти економіку України".
Експертом круглого столу став відомий український економіст Андрій Новак. Він є головою Комітету економістів України та головою фонду "Альтернатива". Нещодавно Андрій Новак видав п'яте видання своєї книги "Як підняти українську економіку", повідомляє кореспондент Фіртки.
Координаторами заходу стали викладач Прикарпатського національного університету Дмитро Романюк і громадська активістка Мар’яна Вершиніна.
Насамперед Андрій Новаак наголосив на тому, що у важкий час війни більшість політиків користаються цим моментом і не займаються вирішенням проблем країни.
«Момент війни використовується для власного збагачення – і це факт», - зазначив економіст.
Андрій Новак закликав не вірити словам політиків на різних телевізійних шоу, а проаналізувати факти.
Найчастіше, за словами експерта, політики маніпулюють такими словами як демонополізація, дерегуляція і децентралізація.
Демонополізація. Як вона відбувається видно по тому, що відбувається з тарифами. Якщо б Україна самостійно не добувала жодного кубометру газу, а повністю його імпортувала з Росії, тарифи могли б зрости не більше ніж у 1,5-2 рази. Україна забезпечує себе газом наполовину, а тарифи зросли в чотири рази. То в чому ж полягає робота антимонопольного комітету, де його функція?
Дерегуляція - це ліквідація зайвих державних регулюючих органів, які регулюють різні сфери життя. Та максимум, що відбувається в цій сфері – це зміна вивісок. Посилаючись на політичний документ, який називається «Коаліційна угода» що був прийнятий в кінці року стає зрозуміло, що жодний державний орган не буде ліквідовуватись, а навпаки створять додатково ще десять нових органів. Це нові витрати державного бюджету і набір державних чиновників.
Децентралізація – це децентралізація податків, а нас штовхають на географічне малювання на карті і зміну вивісок на органах влади. Якщо децентралізувати податки, то місцеві органи влади отримають достатні фінансові ресурси, щоб виконувати прямі функції на місцях.
Для прикладу Андрій Новак привів закон України "Про державний бюджет" на 2013 рік. Відповідно до нього до центрального бюджету було спрямовано 80% податків і відповідно 20% залишалось всім місцевим бюджетам по всій країні разом взятих. І той самий закон України "Про державний бюджет" тільки на 2015 рік говорить про те, що до центрального бюджету країни має надійти 82% податків. Це не децентралізація, а повна централізація.
За словами Андрія Новака, економічна модель працює на трьох функціях: виробництва, продажу та розподілу результатів продажу.
«Якщо запрацює ця економічна модель, то й економіка країни стрімко зросте. Без моделювання економічного розвитку в нас немає навіть шансу", - пояснив Новак.