В Івано-Франківську «цвітуть» озера

 

В останні роки для існування івано-франківських ставків виникла справжня загроза: із 16-ти озер аж 11 перебувають у незадовільному стані, три – на затяжній реставрації і лише два придатні для дозвілля, та й то не на 100 відсотків.

 


Ще у 2003 році, коли була розпочата реконструкція міського парку, в озерах, що знаходяться на його території, почистили дно. На одному з озер зробили місток, почали роботу над шлюзом, а на ставку біля джерела узагалі планували спорудити фонтан (зараз, до речі, на цьому місці стирчить звичайнісінька труба).

 

«У 2005 році навіть було проведено тендери на виконання ремонтних робіт у парку ім. Шевченка, є генеральний план цих робіт, головний інженер проекту, готові кошториси, але немає головного – фінансування», – каже директор міського парку Володимир Ротару.

 

У 2005-му вважалося, що відновлення озер – питання не першочергове, та і стан їх кілька років тому був відносно задовільний. Сьогодні ж «здоров’я» ставків набагато погіршилось, а коштів на їх реставрацію тим більше немає, адже за шість років вартість ремонтних робіт суттєво збільшилась, а міський бюджет навпаки – зменшився.

 

 


Жителі вулиці Сухомлинського періодично відчувають у своїх квартирах надокучливий сморід, який у спекотні дні нависає над тутешнім озером, яке на озеро вже і не схоже. Мутно-зелена плівка з плісняви і сміття щільно вкриває поверхню водойми. Зараз ставком на цій вулиці опікується міський парк.

 

«Озеро на Сухомлинського було споруджено для того, щоб в ньому збиралася підвальна вода, що підтоплювала будинки на вулиці, – розповідає Володимир Ротару. – Сморід над озером скоріш за все через те, що у водойму, крім підвальних вод, потрапляють і скиди з каналізації сусідніх будинків. Зараз вирішується питання, чи взагалі можливо цей ставок реанімувати, чи краще просто його засипати».

 

Ми запитали у кількох місцевих жителів, як потрібно вчинити з озером, на їхню думку.

 

«Засиплять то й засиплять, користі з нього все одно ніякої», – міркує літня жінка, що вигулює біля ставка собачку.

 

«Шкода, звичайно, озера, але от-от почнеться спека, то нам через той сморід хоч з дому тікай! Як немає іншого виходу – хай засипають», – коментувала молода мама з дитиною у візочку.

 


За словами Володимира Ротару, щодо озера у мікрорайоні «Пасічна» зараз стоїть питання про розроблення кошторисної документації для того, щоб реанімувати ставок. Фахівці Львівського інституту водного господарства за розроблення усіх проектів щодо ремонту пасічнянського озера хочуть майже 150 тисяч гривень. А для того, щоб ставок мав достатнє наповнення, треба відновити зруйновані повенями водозабори – або старий (за півтора мільйона гривень), або новий (за 2-3 мільйони), бо зараз озеро наповнюється лише підводними та дощовими водами, пише "ЗК".

 

Озеро, що на вул. Мазепи, теж має великі проблеми з водообміном. Раніше для нього планували зробити водозабір від Бистриці Солотвинської, прокласти масштабний водогін. Зараз через велику кількість приватних дачних ділянок, ну і як завжди нестачу коштів, змонтувати таку конструкцію майже нереально. Ставок наповнюється лише за рахунок річки Млинівки, яка проступає тільки під час дощу, а також за рахунок невеличких місцевих джерел. Через порушений водообмін озеро «цвіте». А його чистка – справа також недешева.
«Попри це зразки води на аналіз для купання, які щорічно бере санстанція, задовільні, так що люди можуть спокійно купатися. У дозволених місцях, звичайно», – підкреслює директор міського парку.

 

Цікаво, що ще у 2008 році міська рада Івано-Франківська прийняла Програму розвитку озер в місті на 2009-2011 роки, загальна вартість якої становила 13 млн. гривень. Але виконана вона так і не була. Тож озера нашого міста продовжують «цвісти» і перспективи щодо їх реставрації найближчим часом досить сумні.

 


«Ми планували провести реконструкцію озер хоча б у міському парку ще до 350-річчя Івано-Франківська, – розповідає Володимир Ротару. – Кабінет Міністрів обіцяв виділити з державного бюджету «багато мільйонів». На парк, зокрема, – цілих 10 мільйонів гривень, а в результаті не дали ні копійки. Усі 10 мільйонів, наскільки я знаю, витратили на ремонт доріг. Але я все-таки підготував листи і Президенту, і Кабінету Міністрів, і депутатам Верховної Ради з проханням про фінансову підтримку. Думаю, напередодні виборів вирішувати такі питання як ніколи актуально», – переконаний Володимир Ротару.


30.06.2012 2354 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

537
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1205
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2859 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2341
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3205
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2786

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

70

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

606

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

623

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1158
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3054
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20565
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

789
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

361
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

952
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5652
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7523
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1106
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

450 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

830
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1180 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1703 1