В Івано-Франківську батьки та журналісти перевірили, що їдять учні у школах

 

 

Асоціація піклувальних рад шкіл міста, громадські організації "Мами Прикарпаття" та "Контроль" започаткували моніторинг шкіл та дитсадків Івано-Франківська з приводу дотримання якості, безпеки та різноманіття харчування дітей у навчальних закладах.


Перший рейд сьогодні представники батьківської громадськості спільно з журналістами провели в школі №3, пише Фіртка з посиланням на Курс.

 

"Часто батьки скаржаться на харчування дітей у садках і школах, – пояснює доцільність рейду голова ГО "Мами Прикарпаття" Мар’яна Вершиніна. – Скаржаться як на неякісні продукти, так і на одноманітну їжу і невеликі порції. Так, у садках Франківська з жовтня не було риби. І тільки коли ми "засвітили" проблему в кінці січня, риба з’явилася в лютому і вже проведені тендери на березень. Розуміємо, що ситуативне вирішення проблем – не вихід. Тому ми вирішили винести проблеми з харчуванням дітей у навчальних закладах на рівень загальноміського обговорення й ініціюємо круглий стіл. В процесі підготовки подали запити у навчальні заклади та ДНЗ, а також в управління освіти і санстанцію, відповіді на які дозволять скласти загальну картину. З цією ж метою, щоби самим впевнитися у тому, що і в якій кількості їдять діти, проведемо впродовж наступних кількох тижнів моніторинг шкіл і дитячих садочків".

 

"Також ми хочемо активізувати батьківську громадськість, яка, власне, повинна взяти контроль за процесом харчування дітей у свої руки. Бо наразі відповідальними за це є директори навчальних закладів і підприємці, які постачають продукти", – підтримує голова Асоціації батьківського самоврядування шкіл міста Петро Хмельовський.

 

Група контролю – Петро Хмельовський, Мар’яна Вершиніна та Віталій Гоголь, голова ГО "Контроль", а також журналісти – без перешкод зайшли в їдальню школи №3.

 

Їдальня знаходиться в підвальному пристосованому приміщенні. Поруч працює буфет. В буфеті, окрім печива, соків і булочок, влаштований "вітамінний стіл" –чотири види салатів з моркви, капусти та буряка. За столом салатом із булочкою з котлетою саме снідала одна з вчительок школи.

 

В їдальні парували каструлі. Вже із самого запаху можна було визначити, що подадуть картоплю і смажену рибу. Контрольній закупці батьків роздавальниці здивувалися, але чемно наклали все, що просили, – дитячі порції. Бо тут подають також і дорослі, які дорожче коштують. Готують в їдальні школи №3 комплексні сніданки й обіди і так зване вільне меню, тобто ще щось на додачу до основного. Комплекс сніданку – 8 грн, обід – 10 грн.

 

З меню громадські контролери вибрали на пробу картопляний суп з кльоцками, картопляне пюре і биточок. Биточка не виявилося, натомість кухарі подали котлету і смажену рибу. Здивував розмір котлети. Смаком супу і риби всі залишилися задоволені.

 

Організацією харчування учнів школи №3 займається підприємець Наталія Мазур. Умовно її можна назвати заввиробництвом. На ній – постачання продуктів, організація і проведення тендерів та власне контроль якості сировини і півфабрикатів.

 

"Зараз в наш такий непевний час кожен підприємець дорожить своєю роботою. Тому виконує її як тільки може добре", – відбивалася від питань за засипку Наталія Мазур. Від неї дізналися, що випадки, коли підприємці постачають неякісні продукти, трапляються, і досить багато. За словами завхарчуваням, таким постачальникам вона робить зауваження, а продукти повертає. Якщо випадки трапляються кілька разів – відмовляє у постачанні. Щоби не було "провалів" у меню через постачання продуктів, замість повернутого купує щось інше. До речі, сама вибирає на ринку м’ясо.

 

Підприємець розповіла, що буфет і їдальня, в якій їдять також учителі й часто батьки дітей, дає змогу отримувати кошти, які можна спрямувати на урізноманітнення меню або придбання більш якісних харчів. Складно уявити, як таке вдається, коли міське управління освіти заборгувало підприємиці 50 тис. гривень за харчування учнів початкових класів ще за минулий рік і жодної копійки ще не платило цього року.

 

Проте безкоштовно учнів 1-4 класів у школі №3 таки годують. На відміну від комплексного меню, сьогодні це була гречана каша, салат з моркви і підливка зі шматочками курки. А також чай. "Смачнооооо!" –  відгукнулися школярики журналістам.

 

У школі №3 запроваджений щосеместровий контроль за якістю харчування, повідомила Наталія Демідова, заступник директора з виховної роботи, відповідальна за контроль харчуваня учнів у школі. Каже, що в усіх класах в кінці семестру проводять анонімне опитування з приводу харчування в їдальні. Зауваження потім обговорюють і враховують. "Є зауваження, – визнала завуч. – Більше м’яска просять діти, більше сочків…".

 

Наталя Демідова відзначила також, що за тим, що і як їдять діти, пильно наглядає голова Піклувальної ради школи. "Хто-хто, а вона не попустить!" – відгукнулася завуч. Вважайте, сказала комплімент голові батьківського самоврядування.

 

"Загалом харчування дітей можна оцінити як задовільне, – підсумував від групи контролю Віталій Гоголь, підприємець в галузі громадського харчування у минулому. – Як звичайні споживачі і батьки дітей ми оцінили смак страв. Маємо зауваження до картопляного пюре – здалося нам трохи водавим. Котлета – так на смак, то було 50 на 50 м’яса і хліба. В цілому меню різноманітне. Стан їдальні добрий. Тому визнаємо, що харчування в школі №3 загалом задовільне, без суттєвих зауважень".

 

Щоправда, два зауваження таки знайшлося. Перше – до вентиляції їдальні. "Трохи затиснуте повітря, невеликі приміщеня, багато дітей. Ми би просили всіх людей, які мають до цього стосунок, щоби допомогли школі вирішити цю проблему і покращити вентиляцію в їдальні", – сказав Віталій Гоголь.

 

Друге зауваження стосувалося "Книги відгуків". Така в їдальні була на видному місці, але цілком заклеєна целофаном і скотчем. Дістати її можна було тільки відірвавши від стенду разом із меню. "Просимо розмістити її так, щоби кожен мав доступ", – звернувся до дирекції школи Віталій Гоголь.


26.02.2015 766 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

341
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13876 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1585
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

877
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6153
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1730

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

644

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1471

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1281

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1171
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

525
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

664
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

608
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

891
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5928
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13690
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

257
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

554
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

490
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

800 2