В Івано-Франківську планують впровадити сортування сміття на п’ять фракцій

З 1 січня 2018 року набула чинності нова редакція закону про відходи, відповідно до якого українці повинні сортувати сміття, а невідсортоване і неперероблене заборонено захоронювати на полігонах.

 

Великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи взагалі мають збирати окремо. Штраф за порушення цієї норми закону для населення становитиме від 340 до 1360 грн., а для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн., пише Фіртка з посиланням на ЗК.

 

Однак як на практиці реалізовуватимуться вимоги цього закону, наразі достеменно невідомо. Зрештою, він не визначає механізму, яким чином і де повинно відбуватися сортування сміття, а лише забороняє захоронювати невідсортовані та необроблені відходи.

 

Оскільки в Івано-Франківську ПЕТ-пляшки і великогабаритне та будівельне сміття все-таки збирають окремо, то можна вважати, що формально наше місто новий закон виконує. А згодом безпосередньо на контейнерних майданчиках для твердих побутових відходів планують впровадити сортування сміття на п’ять фракцій. Загалом, перші кроки до сортування сміття в Івано-Франківську почали робити ще у 2004 році.

 

Тоді за кошти євросоюзу у місті проводили широку роз’яснувальну компанію, видавали брошури та встановили нові контейнери, в тому числі й для роздільного збору відходів.

 

У квітні 2011 року у нашому місті стартував національний проект «Роздільний збір відходів – крок у майбутнє» компанії «ГрінКо». Її місцева філія встановила у різних частинах обласного центру Прикарпаття 70 контейнерів для так званої сухої фракції сміття.

 

Єксперимент виявився напрочуд вдалим. Як тоді зазначав керівник ТОВ «ГрінКо-Франківськ» Володимир Мендела, частка якісної сировини у сухій фракції роздільного збору ТПВ сягала 80-90%.

 

Таких результатів компанія не отримувала в жодному з міст, де проводила роздільний збір сміття. Але уже через рік цей проект «ГрінКо» у Івано-Франківську довелося припинити, бо компанія не виграла конкурс з вивезення ТПВ і змушена була піти з цього ринку. З того часу у місті окремо збирають фактично лише ПЕТ-пляшку, хоча були спроби налагодити на майданчиках для ТПВ сортування паперу і скла. Останнє зараз збирають в окремі контейнери лише на території колишньої ЖЕО № 2. Зараз же закон спонукає місцеву владу повернутися і розширити спектр роздільного збору сміття. Хоча, як зазначає директор департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак, він не визначає механізму такого сортування і є швидше декларативним.

 

«У змінах до закону йдеться про захоронення лише відсортованого сміття. Де і як повинно відбуватися сортування, мають визначити органи місцевого самоврядування. У нас уже давно є окремі контейнери для збору ПЕТ-пляшки, негабаритне і будівельне сміття теж збираємо окремо. Придбали сміттєсортувальну лінію для полігону ТПВ. Готуємо нові правила благоустрою і будемо впроваджувати сортування сміття на контейнерних майданчиках», – каже М. Смушак.

 

За його словами, на сміттєзвалище з міста щоденно вивозять 250-300 тонн відходів. Розробляється документація на нову чергу полігону, якої вистачить ще на 6-7 років. А потім його знову доведеться розширяти. Щоб дещо зменшити навантаження на міське сміттєзвалище, для КП «Полігон» придбали сміттєсортувальну лінію. За годину вона зможе приймати на сортування 15 тонн відходів, з яких відбиратимуть придатну для вторинної переробки сировину – папір, картон, скло (світле і темне), пластик (білий і кольоровий) тощо. На території свого підприємства сортування сміття запровадило і АТП-0928, яке вивозить ТПВ з більшої частини міста. Поетапно сортування сміття також впроваджуватимуть і безпосередньо на контейнерних майданчиках для збору ТПВ.

 

«Зараз думаємо над тим, яким чином і на які фракції. Швидше за все поки що це буде окремо пластик, окремо органічні та неорганічні відходи, окремо папір і картон», – пояснив М. Смушак. Водночас він додав, що в перспективі методи сортування сміття, як і саму технологію його збору, вдосконалюватимуть. Зокрема, у місті з’являться підземні контейнерні майданчики європейського зразка. Перший з них – на вул. Грушевського, біля стоматологічного корпусу медуніверситету.

 

«Це типовий проект, але з його реалізацією виникли труднощі, – каже М. Смушак. – У тому місці дуже багато мереж, які необхідно переносити, а деякі з них знаходяться на глибині у понад три метри. До того ж треба було отримати погодження археологів, бо це центральна частина міста».

 

Загалом, комунальники уже визначили півтора десятка адрес, де згодом мають намір побудувати такі підземні контейнерні майданчики. Найперше – у центральній частині міста, на вул. Орлика та у сквері на розі вулиць Мазепи і Гординського.

 

Телеграм-канал FIRTKA.IF.UA - https://t.me/firtkaIF


13.01.2018 2739 0
Коментарі (0)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
09.01.2018

Про роботу з вивезення ТПВ в Івано-Франківську доповіли під час оперативної наради в міського голови.   За словами представника ДП «Автоколона 2222» Василя Савчука, минулого року фірма встановила 100 сміттєвих контейнерів.   ...

1784 0
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2415
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19512
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1219 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2267
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3873

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

135

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

696

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1308
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

637
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

746
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8050
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

483
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

778
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2055 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738