
У Долині представили проект «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долини», реалізація якого вже стартувала з 1 січня цього року і триватиме у місті упродовж 2015—2018 років у рамках грантової угоди з Європейською комісією, підписаної міським головою Долини Володимиром Гараздом 31 грудня 2014 року.
Право на реалізацію цього проекту Долинська міська рада виборола на конкурсному відборі, оголошеному Європейським Союзом у рамках «Регіональної програми сусідства — сталі урбаністичні демонстраційні проекти на сході» (СУДеП), пише Фіртка з посиланням на "Галичина".
Конкурс мав на меті підтримати міста в регіоні Східного партнерства щодо «практичного впровадження Планів дій сталого енергетичного розвитку, які були напрацьовані цими містами в рамках виконання добровільних зобов’язань, передбачених угодою мерів».
Загальний бюджет проекту в Долині становить понад мільйон євро. Окрім коштів ЄС (сума гранту — 772,5 тис. євро), для його реалізації буде мобілізовано фінансові ресурси міського бюджету, а також кошти жителів міста.
Виконавцем проекту є Долинська міська рада та міське комунальне підприємство «Управління комунального майна».
У часі підписання грантової угоди торік міський голова Долини Володимир Гаразд наголосив, що «завдяки підтримці ЄС місто має намір здійснити суттєвий прорив у реалізації заходів з термомодернізації в секторі багатоквартирних житлових будинків».
" Цей наш проект — результат багатолітньої роботи у стратегічному поступі міста, який називається «сталий енергетичний розвиток». Ще з 2009 року Долина є підписантом великої загальноєвропейської ініціативи «Угода мерів», у рамках якої ми зобов’язалися до 2020-го скоротити обсяги споживання традиційної енергії на 21% і відповідно зменшити кількість викидів СО2. Програма СУДеП дає можливість нам серед загалом 11 міст України залучити грантові кошти. Ми вибрали для себе тему житлових будинків — написали відповідну грантову заявку 2014 року. Спочатку нас відібрали у короткий список проектів, відтак ми подали повну концепцію і нас як переможців визначили серед інших 11 міст України. і загальна сума фінансування проекту, виділена на наше місто, становить 772,5 тис. євро", - розповів Володимир СМОЛІЙ, заступник міського голови Долини, координатор проекту.
Свого часу Долина відмовилася від централізованого газопостачання. Як показав час, є у цьому і переваги, й недоліки. Переваги — у коротко- і середньотерміновому вимірі, тому що це позбавило людей від «енергетичного колгоспу» і скоротило людські витрати, а недоліки — у довготерміновому, тому що перехід на індивідуальне газове опалення робить людей менш гнучкими у переході на альтернативні джерела енергозабезпечення. Тож цим проектом ми хочемо допомогти людям максимально ефективно використовувати ту енергію, яка згенерована газовим чи електричним обладнанням.
У Долині, як і в інших містах, будинки традиційно мають недоліки щодо енергоефективності. При підприємстві «Управління комунального майна» ми створили власний Центр енергетичного аудиту — набрали туди людей, навчили їх, забезпечили необхідним обладнанням, і вони зробили базове енергетичне обстеження всього житлового фонду. Ми зрозуміли, що чинних ДБН — Державних будівельних норм — у наших будинках не дотримуються, тобто показник опору теплопередачі виявився насправді втроє нижчим, ніж передбачено ДБН. Що вже казати про європейські будівельні нормативи. і перший крок — допомогти людям через утеплення будинків і відповідно зменшення тепловтрат максимально ефективно використати вже згенеровану енергію.
Довгострокову програму утеплення багатоквартирних будинків у Долині фінансуватимуть із трьох джерел — коштів міста, ЄС і самих жителів. Всього в 2015—2018 роках у місті вдасться утеплити орієнтовно 14-16 будинків — до 20% всього багатоквартирного житлового фонду. Частка співфінансування з боку жителів сягне не менше 20%, а решту буде покрито за рахунок коштів ЄС та міського бюджету. Ми запропонуємо долинянам комплексне утеплення їхніх будинків сучасними матеріалами для поліпшення енергоефективних характеристик. А відбір пілотних будинків ррунтуватиметься на системному аналізі тепловтрат, щоб означити ті будинки, які потребують утеплення насамперед. До літа сформуємо довгострокову програму термомодернізації. Очікуємо, що в кожному з таких «перевдягнених» будинків показник споживання газу для потреб опалення знизиться не менше ніж на 20%.
У спілкуванні взяли участь, окрім представників керівництва міста, району і області, ключові експерти команди підтримки СУДеП Анатолій Копець, Лєшек Каспровіч та виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Андрій Кирчів. А представили проект «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 у секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долини» керівник його Петро Корбут та технічний директор Олександр Жовнір. Насамкінець секретар міськради Віктор Гошилик та директор КП «Управління комунального майна» Петро Корбут підписали меморандум про співпрацю в рамках реалізації проекту. «Ніхто ніколи в Україні енергетичними процесами у багатоквартирному житловому секторі ще не керував. Долина — перша в цьому», — наголосив ключовий експерт команди підтримки СУДеП Анатолій Копець.