«У Івано-Франківську таки є література!» - хочеться вигукнути, прочитавши найсвіжішу книжку про письменницькі потуги в нашому місті.
До його (міста) 350-річчя видали в Харкові (що вже цікаво) видали амбітну літературно-краєзнавчу антологію івано-франківської літератури. Назвали її також не без претензії - «Літературний StanislawІФ».
Упорядниками антології, зробленої відомим видавництвом «Фоліо» стали письменник Володимир Єшкілєв та краєзнавець Іван Бондарєв.
Письменники писали про наше місто з вісімнадцятого століття. Першим писав про нього польський класик Францішек Карпінський. Потім про Станиславів австрійської доби, про Станиславів польський і Станіслав радянський та про теперішній, як пише у передмові до антології Єшкілєв, «барижно-спекулятивний Івано-Франківськ» писали десятки людей, що мали літературний талант або ж просто жили у цьому місті та в силу різних патологій тяжіли до псування паперу.
Таких людей не бракувало ніколи, але за радянські часи вони розмножились просто до непристойності. Пізніше до них долучились молодші покоління пишучої братії і тепер Франківськом важко пройти, не наштовхнувшись на письменника. Письменники вештаються «соткою», цмулять «Чернігівське» по кабаках, засмічують бичками площі, викладають в університетах, коледжах і школах, сплять на лавках у парку і дивляться на не письменників зі сторінок антологій.
Так і «Літературний StanislawІФ» прикрашений півсотнею письменницьких портретів. А ще у книзі є кольорові вставки з видами міста і зображенням того будинку, де мешкає письменник Тарас Прохасько. Окрім Прохаська в «Літературному StanislawІФ’ові» можна знайти Юрія Іздрика, Галину Петросаняк, Ярослава Довгана, Ольгу Деркачову, Володимира Єшкілєва, Василя Бабія, Степана Процюка, Наталю Щербу, Марію Микицей, Євгена Барана та інших персонажів щоденного життя нашого славного трьохсотп’ятидесятирічного міста. А також їхні тексти. Окрім цих непересічних краян антологія містить кілька десятків імен літераторів минулих епох. Тут і Кароль Свідзінський і Володимир Масляк, Наталя Кобринська і Богдан Бора, Юрій Верьовкін і Борис Вєнков, Александер Гранах і Юліуш Фоєрман.
Автори антології пропонують своє бачення історії літератури в окремо взятому «місті у межиріччі Бистриць». До кінця минулого століття, на їхню думку, література була випадковою й не дуже бажаною мешканкою Станіслава-Франківська.
Й лише з появою Андруховича і компанії наше місто стало цвісти буйним літературним цвітом на заздість решті українських міст і селищ.
Про все це можна буде прочитати на ПРЕЗЕНТАЦІІ антології «Літературний StanislawІФ», як відбудеться у ЧЕТВЕР, 31 ТРАВНЯ у виставковому центрі «БАСТІОН» о 18.00. Ведуча презентації – знаменита авторка еротичних повістей та оповідань, чарівна Ольга Деркачова.