Юрій Дерев'янко: Громади мають ретельно підготуватися до приходу інвестора та перестрахувати себе від можливих ризиків


/data/blog/43310/b8f9a68db447a1cd36de59682e1476b3.jpg

 

Видобування сланцевого газу – масштабний промисловий проект, який в Україні реалізовуватимуть вперше. На Західній Україні його втілюватиме американська компанія «Шеврон».

 

Небезпека криється у тому, що нетрадиційні вуглеводні видобуватимуть на густо заселені  території  - близько 100 населених пунктів на Івано-Франківщині та понад 300 у Львівській області.  

 

На цьому наголосив  народний депутат України  Юрій Дерев’янко на відкритій дискусії  “Сланцевий газ на Прикарпатті: як захистити інтереси громади?”, що відбулася за за участі екологів, науковців та  посадовців різних рівнів у Івано-Франківську.

 
«Видобування сланцевого газу  –  це проект на півстоліття, тому не маємо права ставитися легковажно. Щоби убезпечити себе та наступні покоління, потрібно добре вивчити питання та усвідомити усі ризики», - наголосив у  Юрій Дерев’янко.

Народний депутат розповів про можливі ризики, що несе Угода про видобування сланцевого газу, а це:


1. Земельні питання.  Для однієї свердловини інвесторові потрібно 1-3 га землі. Відповідно до проекту сланцевої угоди  уряд зобов»язується сприяти  інвесторові в отриманні необхідної земельної ділянки.  Якщо ці землі у приватній власності чи у власності територіальної громади, необхідно визначитися, як вирішувати земельну суперечку.
Українське законодавство передбачає, що держава може вилучити землі для суспільних потреб. При цьому власнику не відшкодовується вартість земель, втрачена вигоди від її використання тощо.


2. Монополізація надр та корисних копалин. Відповідно до Угоди, якщо інвесторові буде необхідно отримати дозвіл на використання надр чи земельних ділянок, де вже працюють вітчизняні чи іноземні підприємства, які мають ліцензію на видобування традиційного газу, то це означає, що уряд докладе усіх зусиль, щоби цей дозвіл інвестори отримали.  Тобто у разі потреби інвестора інші підприємства згорнуть свою діяльність.
У цьому випадку  втрачають органи  місцевого самоврядування, бо підприємства, які працюють на їхній території, платять податки на місцях. За Угодою інвестор звільнений від сплати усіх податків. Крім того, чинне законодавство передбачає, що окремий дозвіл інвесторові може надати Держгірпромнагляд, місцева влада на це питання впливу не має. Народний депутат рекомендує скористатися Кодексом про надра, відповідно до нього збитки для користувачів надрами підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

 

3. Екологічні ризики:
- проблеми з водою (забруднення води (для видобування газу застосовують велику кількість хімічних речовин, яку нині у світі ще не навчилися утилізувати);  зневоднення регіону (для видобування сланцевого газу потрібна велика кількість води, за користування якою інвестор не сплачує, тому ощадне використання водних ресурсів – питання етики та культури виробництва);  загроза втратити джерела мінеральних вод;
- втрата земель, що нині використовуються у сільському господарстві,  і не будуть повністю відновлені після видобування сланцю.
- забруднення повітря.
За словами народного депутата, у проекті «сланцевої» угоди не врахували довгострокових екологічних наслідків, тобто після завершення терміну дії документа інвестор не відповідає за екологічну безпеку територій, де здійснював видобування сланцевого газу. Крім того, не передбачено достатнього страхування екологічної шкоди. «Страхування чи перестрахування не повинно призводити до втрати страхового покриття. І має здійснюватися на умовах, які є розумно необхідними та звичайними для міжнародного страхового ринку, і в жодному разі не менш сприятливими, що пропонуються страхувальнику» - навів цитату з проекту Угоди Юрій Дерев»янко.
«Такі досить абстракті страхові « поняття» не гарантують нам повної компенсації збитків, що можуть бути нанесені», - зауважив народний обранець.
Механізм контролю за інвестором, який прописано у проекті угоди, депутат назвав унікальним.  Йдеться про те, що перевіряти діяльності може лише  один орган влади не частіше, ніж раз на 3 роки. І тривалість перевірки не повинна перевищувати 10 днів. На думку Юрія Дерев»янка, для місцевих громад єдиний спосіб контролю за діяльністю інвестора - це звернення до виконавчих органів влади, які мають право проводити контрольну перевірку.
«Важливо підготуватися до співпраці – треба зафіксувати теперішній стан води, повітря та грунтів. Зокрема, отримати графік, де найперше проводитимуть буріння, та перевірити стан території, зафіксувати стан доріг. А ще отримати чітку інформацію про сейсмологічну активність, бо землетруси  – один з можливих ризиків. Також добре було б мати про статистику хворіб населення, що проживає по сусідству з діючими свердловинами», - запропонував Юрій Дерев»янко.



Незважаючи на можливі ризики, сланцевий газ видобувають у 50-ти країнах світу, користуючись традиційною технологією - горизонтального буріння та гідророзривом пласту. «Таку технологію видобування сланцю використовують у цілому світі, де вона успішно працює,  - підсумував Юрій Дерев»янко, -  Наше завдання – докласти спільних зусиль владі та громаді задля безпечної та взаємовигідної співпраці з американським інвестором».



Один з "плюсів" видобування сланцю - прибуток для держави та територіальних громад. За підрахунками народного депутата, від видобування сланцевого газу на Олеській площі Україна отримає від 102 до 528 мільйонів доларів на рік . Це при обсягах  - понад 5 мільярдів кубометрів сланцю.

 

Проте, за словами нардепа, обсягу видобутку у 5 мільярдів кубометрів, Україна може досягти не раніше, ніж за 10 років.
Юрій Дерев"янко переконаний, що після набрання чинності "сланцевого" законопроекту, автором якого він є, місцеві громади будуть отримувати частину від надходжень від реалізації продукції, який спрямовуватиметься безпосередньо у бюджет розвитку. Відповідно до закону 10% від сланцевих прибутків держави будуть надходити до бюджету розвитку місцевих громад у такій пропорції: 1,5 %  — сільські та селищні ради, 3,5% — районні, 5 % — обласний бюджет.

 

Нагадаємо, 5 листопада Верховна Рада прийняла 326 голосами законопроект Юрія Дерев"янка про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо коштів від використання (реалізації) державної частини виробленої продукції відповідно до угод про розподіл продукції). Того ж дня уряд підписала з компанією "Шеврон Юкрейн Б.В." Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська.

 

"Завдяки прийняттю цього законопроекту вдалося уникнути ризиків щодо неотримання областями тих коштів, які передбачені Угодою. Досі у бюджетному законодавстві не було передбачене отримання органами місцевого самоврядування надходжень від реалізації продукції", — підкреслив народний депутат.

 

Якщо робити розрахунки на основі проекту Угоди між українським урядом та Шевроном та, враховуючи ринкову вартість одного кубометру газу — 300$,  надходження при видобутку у середньому 5 мільярдів кубометрів становитиме:
для сільських чи селищних бюджетів — 1,5 млн. $,
для районних рад — 3,57 млн. $
для обласних рад Івано-Франківської та Львівської областей — 5,1 млн. $

 

Посилаючись на розрахунки Мінфіну, які оцінюють максимальну частку держави в товарній продукції у 13,55% за 50 років дії угоди, Юрій Дерев'янко спрогнозував максимальний можливий дохід держави у 160 млн.доларів.

 

 

Читайте також:

Прибуток від видобування сланцевого газу на Олеській площі становитиме від 102 до 528 мільйонів доларів на рік


14.11.2013 383 4
Коментарі (4)

Гість 2013.11.14, 16:11
Ризики перекривають усі вигоди. У нас життя і здоров'я людини ніколи не цінувалося. Якщо за кордоном може і якось вважають на екологію, то при теперішній владі --знищать Галичину навічно! Ганьба обласним депутатам!
Сергій Чирва 2013.11.14, 16:25
Маємо : власнику не відшкодовується вартість земель... інші підприємства згорнуть свою діяльність... а Шеврон вже звільнений від сплати усіх податків...беоплатне зневоднення регіону та затоплення земель отруєними відходами... Що робити: готуватись до лиха, яке вже неминуче... Втекти від катастрофи не вдасться, зачепить усіх...
Угу 2013.11.14, 20:17
Зате риги,які заклали собі 10% від прибутку у вигляді нікому невідомої фірми зможуть відпочивати на Канарах,а не на нарах.
123 2013.11.15, 06:13
В Польщі вибухнув газопровід.Є жертви, погоріли жилі будинки. Усяке видобування газу в густозаселених районах є небезпечним.
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

815
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

623
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1694
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3038
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2468
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2446

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

52

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

606

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

607

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1469
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

216
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

577
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

430
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

220
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

301
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26936
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

759
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19591
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

312
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

325
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

652
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1082 1