Юрій Дерев'янко: Громади мають ретельно підготуватися до приходу інвестора та перестрахувати себе від можливих ризиків


/data/blog/43310/b8f9a68db447a1cd36de59682e1476b3.jpg

 

Видобування сланцевого газу – масштабний промисловий проект, який в Україні реалізовуватимуть вперше. На Західній Україні його втілюватиме американська компанія «Шеврон».

 

Небезпека криється у тому, що нетрадиційні вуглеводні видобуватимуть на густо заселені  території  - близько 100 населених пунктів на Івано-Франківщині та понад 300 у Львівській області.  

 

На цьому наголосив  народний депутат України  Юрій Дерев’янко на відкритій дискусії  “Сланцевий газ на Прикарпатті: як захистити інтереси громади?”, що відбулася за за участі екологів, науковців та  посадовців різних рівнів у Івано-Франківську.

 
«Видобування сланцевого газу  –  це проект на півстоліття, тому не маємо права ставитися легковажно. Щоби убезпечити себе та наступні покоління, потрібно добре вивчити питання та усвідомити усі ризики», - наголосив у  Юрій Дерев’янко.

Народний депутат розповів про можливі ризики, що несе Угода про видобування сланцевого газу, а це:


1. Земельні питання.  Для однієї свердловини інвесторові потрібно 1-3 га землі. Відповідно до проекту сланцевої угоди  уряд зобов»язується сприяти  інвесторові в отриманні необхідної земельної ділянки.  Якщо ці землі у приватній власності чи у власності територіальної громади, необхідно визначитися, як вирішувати земельну суперечку.
Українське законодавство передбачає, що держава може вилучити землі для суспільних потреб. При цьому власнику не відшкодовується вартість земель, втрачена вигоди від її використання тощо.


2. Монополізація надр та корисних копалин. Відповідно до Угоди, якщо інвесторові буде необхідно отримати дозвіл на використання надр чи земельних ділянок, де вже працюють вітчизняні чи іноземні підприємства, які мають ліцензію на видобування традиційного газу, то це означає, що уряд докладе усіх зусиль, щоби цей дозвіл інвестори отримали.  Тобто у разі потреби інвестора інші підприємства згорнуть свою діяльність.
У цьому випадку  втрачають органи  місцевого самоврядування, бо підприємства, які працюють на їхній території, платять податки на місцях. За Угодою інвестор звільнений від сплати усіх податків. Крім того, чинне законодавство передбачає, що окремий дозвіл інвесторові може надати Держгірпромнагляд, місцева влада на це питання впливу не має. Народний депутат рекомендує скористатися Кодексом про надра, відповідно до нього збитки для користувачів надрами підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

 

3. Екологічні ризики:
- проблеми з водою (забруднення води (для видобування газу застосовують велику кількість хімічних речовин, яку нині у світі ще не навчилися утилізувати);  зневоднення регіону (для видобування сланцевого газу потрібна велика кількість води, за користування якою інвестор не сплачує, тому ощадне використання водних ресурсів – питання етики та культури виробництва);  загроза втратити джерела мінеральних вод;
- втрата земель, що нині використовуються у сільському господарстві,  і не будуть повністю відновлені після видобування сланцю.
- забруднення повітря.
За словами народного депутата, у проекті «сланцевої» угоди не врахували довгострокових екологічних наслідків, тобто після завершення терміну дії документа інвестор не відповідає за екологічну безпеку територій, де здійснював видобування сланцевого газу. Крім того, не передбачено достатнього страхування екологічної шкоди. «Страхування чи перестрахування не повинно призводити до втрати страхового покриття. І має здійснюватися на умовах, які є розумно необхідними та звичайними для міжнародного страхового ринку, і в жодному разі не менш сприятливими, що пропонуються страхувальнику» - навів цитату з проекту Угоди Юрій Дерев»янко.
«Такі досить абстракті страхові « поняття» не гарантують нам повної компенсації збитків, що можуть бути нанесені», - зауважив народний обранець.
Механізм контролю за інвестором, який прописано у проекті угоди, депутат назвав унікальним.  Йдеться про те, що перевіряти діяльності може лише  один орган влади не частіше, ніж раз на 3 роки. І тривалість перевірки не повинна перевищувати 10 днів. На думку Юрія Дерев»янка, для місцевих громад єдиний спосіб контролю за діяльністю інвестора - це звернення до виконавчих органів влади, які мають право проводити контрольну перевірку.
«Важливо підготуватися до співпраці – треба зафіксувати теперішній стан води, повітря та грунтів. Зокрема, отримати графік, де найперше проводитимуть буріння, та перевірити стан території, зафіксувати стан доріг. А ще отримати чітку інформацію про сейсмологічну активність, бо землетруси  – один з можливих ризиків. Також добре було б мати про статистику хворіб населення, що проживає по сусідству з діючими свердловинами», - запропонував Юрій Дерев»янко.



Незважаючи на можливі ризики, сланцевий газ видобувають у 50-ти країнах світу, користуючись традиційною технологією - горизонтального буріння та гідророзривом пласту. «Таку технологію видобування сланцю використовують у цілому світі, де вона успішно працює,  - підсумував Юрій Дерев»янко, -  Наше завдання – докласти спільних зусиль владі та громаді задля безпечної та взаємовигідної співпраці з американським інвестором».



Один з "плюсів" видобування сланцю - прибуток для держави та територіальних громад. За підрахунками народного депутата, від видобування сланцевого газу на Олеській площі Україна отримає від 102 до 528 мільйонів доларів на рік . Це при обсягах  - понад 5 мільярдів кубометрів сланцю.

 

Проте, за словами нардепа, обсягу видобутку у 5 мільярдів кубометрів, Україна може досягти не раніше, ніж за 10 років.
Юрій Дерев"янко переконаний, що після набрання чинності "сланцевого" законопроекту, автором якого він є, місцеві громади будуть отримувати частину від надходжень від реалізації продукції, який спрямовуватиметься безпосередньо у бюджет розвитку. Відповідно до закону 10% від сланцевих прибутків держави будуть надходити до бюджету розвитку місцевих громад у такій пропорції: 1,5 %  — сільські та селищні ради, 3,5% — районні, 5 % — обласний бюджет.

 

Нагадаємо, 5 листопада Верховна Рада прийняла 326 голосами законопроект Юрія Дерев"янка про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо коштів від використання (реалізації) державної частини виробленої продукції відповідно до угод про розподіл продукції). Того ж дня уряд підписала з компанією "Шеврон Юкрейн Б.В." Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська.

 

"Завдяки прийняттю цього законопроекту вдалося уникнути ризиків щодо неотримання областями тих коштів, які передбачені Угодою. Досі у бюджетному законодавстві не було передбачене отримання органами місцевого самоврядування надходжень від реалізації продукції", — підкреслив народний депутат.

 

Якщо робити розрахунки на основі проекту Угоди між українським урядом та Шевроном та, враховуючи ринкову вартість одного кубометру газу — 300$,  надходження при видобутку у середньому 5 мільярдів кубометрів становитиме:
для сільських чи селищних бюджетів — 1,5 млн. $,
для районних рад — 3,57 млн. $
для обласних рад Івано-Франківської та Львівської областей — 5,1 млн. $

 

Посилаючись на розрахунки Мінфіну, які оцінюють максимальну частку держави в товарній продукції у 13,55% за 50 років дії угоди, Юрій Дерев'янко спрогнозував максимальний можливий дохід держави у 160 млн.доларів.

 

 

Читайте також:

Прибуток від видобування сланцевого газу на Олеській площі становитиме від 102 до 528 мільйонів доларів на рік


14.11.2013 483 4
Коментарі (4)

Гість 2013.11.14, 16:11
Ризики перекривають усі вигоди. У нас життя і здоров'я людини ніколи не цінувалося. Якщо за кордоном може і якось вважають на екологію, то при теперішній владі --знищать Галичину навічно! Ганьба обласним депутатам!
Сергій Чирва 2013.11.14, 16:25
Маємо : власнику не відшкодовується вартість земель... інші підприємства згорнуть свою діяльність... а Шеврон вже звільнений від сплати усіх податків...беоплатне зневоднення регіону та затоплення земель отруєними відходами... Що робити: готуватись до лиха, яке вже неминуче... Втекти від катастрофи не вдасться, зачепить усіх...
Угу 2013.11.14, 20:17
Зате риги,які заклали собі 10% від прибутку у вигляді нікому невідомої фірми зможуть відпочивати на Канарах,а не на нарах.
123 2013.11.15, 06:13
В Польщі вибухнув газопровід.Є жертви, погоріли жилі будинки. Усяке видобування газу в густозаселених районах є небезпечним.
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

204
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5390
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2603

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

363

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883