Юрій Дерев'янко: Громади мають ретельно підготуватися до приходу інвестора та перестрахувати себе від можливих ризиків


/data/blog/43310/b8f9a68db447a1cd36de59682e1476b3.jpg

 

Видобування сланцевого газу – масштабний промисловий проект, який в Україні реалізовуватимуть вперше. На Західній Україні його втілюватиме американська компанія «Шеврон».

 

Небезпека криється у тому, що нетрадиційні вуглеводні видобуватимуть на густо заселені  території  - близько 100 населених пунктів на Івано-Франківщині та понад 300 у Львівській області.  

 

На цьому наголосив  народний депутат України  Юрій Дерев’янко на відкритій дискусії  “Сланцевий газ на Прикарпатті: як захистити інтереси громади?”, що відбулася за за участі екологів, науковців та  посадовців різних рівнів у Івано-Франківську.

 
«Видобування сланцевого газу  –  це проект на півстоліття, тому не маємо права ставитися легковажно. Щоби убезпечити себе та наступні покоління, потрібно добре вивчити питання та усвідомити усі ризики», - наголосив у  Юрій Дерев’янко.

Народний депутат розповів про можливі ризики, що несе Угода про видобування сланцевого газу, а це:


1. Земельні питання.  Для однієї свердловини інвесторові потрібно 1-3 га землі. Відповідно до проекту сланцевої угоди  уряд зобов»язується сприяти  інвесторові в отриманні необхідної земельної ділянки.  Якщо ці землі у приватній власності чи у власності територіальної громади, необхідно визначитися, як вирішувати земельну суперечку.
Українське законодавство передбачає, що держава може вилучити землі для суспільних потреб. При цьому власнику не відшкодовується вартість земель, втрачена вигоди від її використання тощо.


2. Монополізація надр та корисних копалин. Відповідно до Угоди, якщо інвесторові буде необхідно отримати дозвіл на використання надр чи земельних ділянок, де вже працюють вітчизняні чи іноземні підприємства, які мають ліцензію на видобування традиційного газу, то це означає, що уряд докладе усіх зусиль, щоби цей дозвіл інвестори отримали.  Тобто у разі потреби інвестора інші підприємства згорнуть свою діяльність.
У цьому випадку  втрачають органи  місцевого самоврядування, бо підприємства, які працюють на їхній території, платять податки на місцях. За Угодою інвестор звільнений від сплати усіх податків. Крім того, чинне законодавство передбачає, що окремий дозвіл інвесторові може надати Держгірпромнагляд, місцева влада на це питання впливу не має. Народний депутат рекомендує скористатися Кодексом про надра, відповідно до нього збитки для користувачів надрами підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

 

3. Екологічні ризики:
- проблеми з водою (забруднення води (для видобування газу застосовують велику кількість хімічних речовин, яку нині у світі ще не навчилися утилізувати);  зневоднення регіону (для видобування сланцевого газу потрібна велика кількість води, за користування якою інвестор не сплачує, тому ощадне використання водних ресурсів – питання етики та культури виробництва);  загроза втратити джерела мінеральних вод;
- втрата земель, що нині використовуються у сільському господарстві,  і не будуть повністю відновлені після видобування сланцю.
- забруднення повітря.
За словами народного депутата, у проекті «сланцевої» угоди не врахували довгострокових екологічних наслідків, тобто після завершення терміну дії документа інвестор не відповідає за екологічну безпеку територій, де здійснював видобування сланцевого газу. Крім того, не передбачено достатнього страхування екологічної шкоди. «Страхування чи перестрахування не повинно призводити до втрати страхового покриття. І має здійснюватися на умовах, які є розумно необхідними та звичайними для міжнародного страхового ринку, і в жодному разі не менш сприятливими, що пропонуються страхувальнику» - навів цитату з проекту Угоди Юрій Дерев»янко.
«Такі досить абстракті страхові « поняття» не гарантують нам повної компенсації збитків, що можуть бути нанесені», - зауважив народний обранець.
Механізм контролю за інвестором, який прописано у проекті угоди, депутат назвав унікальним.  Йдеться про те, що перевіряти діяльності може лише  один орган влади не частіше, ніж раз на 3 роки. І тривалість перевірки не повинна перевищувати 10 днів. На думку Юрія Дерев»янка, для місцевих громад єдиний спосіб контролю за діяльністю інвестора - це звернення до виконавчих органів влади, які мають право проводити контрольну перевірку.
«Важливо підготуватися до співпраці – треба зафіксувати теперішній стан води, повітря та грунтів. Зокрема, отримати графік, де найперше проводитимуть буріння, та перевірити стан території, зафіксувати стан доріг. А ще отримати чітку інформацію про сейсмологічну активність, бо землетруси  – один з можливих ризиків. Також добре було б мати про статистику хворіб населення, що проживає по сусідству з діючими свердловинами», - запропонував Юрій Дерев»янко.



Незважаючи на можливі ризики, сланцевий газ видобувають у 50-ти країнах світу, користуючись традиційною технологією - горизонтального буріння та гідророзривом пласту. «Таку технологію видобування сланцю використовують у цілому світі, де вона успішно працює,  - підсумував Юрій Дерев»янко, -  Наше завдання – докласти спільних зусиль владі та громаді задля безпечної та взаємовигідної співпраці з американським інвестором».



Один з "плюсів" видобування сланцю - прибуток для держави та територіальних громад. За підрахунками народного депутата, від видобування сланцевого газу на Олеській площі Україна отримає від 102 до 528 мільйонів доларів на рік . Це при обсягах  - понад 5 мільярдів кубометрів сланцю.

 

Проте, за словами нардепа, обсягу видобутку у 5 мільярдів кубометрів, Україна може досягти не раніше, ніж за 10 років.
Юрій Дерев"янко переконаний, що після набрання чинності "сланцевого" законопроекту, автором якого він є, місцеві громади будуть отримувати частину від надходжень від реалізації продукції, який спрямовуватиметься безпосередньо у бюджет розвитку. Відповідно до закону 10% від сланцевих прибутків держави будуть надходити до бюджету розвитку місцевих громад у такій пропорції: 1,5 %  — сільські та селищні ради, 3,5% — районні, 5 % — обласний бюджет.

 

Нагадаємо, 5 листопада Верховна Рада прийняла 326 голосами законопроект Юрія Дерев"янка про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо коштів від використання (реалізації) державної частини виробленої продукції відповідно до угод про розподіл продукції). Того ж дня уряд підписала з компанією "Шеврон Юкрейн Б.В." Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська.

 

"Завдяки прийняттю цього законопроекту вдалося уникнути ризиків щодо неотримання областями тих коштів, які передбачені Угодою. Досі у бюджетному законодавстві не було передбачене отримання органами місцевого самоврядування надходжень від реалізації продукції", — підкреслив народний депутат.

 

Якщо робити розрахунки на основі проекту Угоди між українським урядом та Шевроном та, враховуючи ринкову вартість одного кубометру газу — 300$,  надходження при видобутку у середньому 5 мільярдів кубометрів становитиме:
для сільських чи селищних бюджетів — 1,5 млн. $,
для районних рад — 3,57 млн. $
для обласних рад Івано-Франківської та Львівської областей — 5,1 млн. $

 

Посилаючись на розрахунки Мінфіну, які оцінюють максимальну частку держави в товарній продукції у 13,55% за 50 років дії угоди, Юрій Дерев'янко спрогнозував максимальний можливий дохід держави у 160 млн.доларів.

 

 

Читайте також:

Прибуток від видобування сланцевого газу на Олеській площі становитиме від 102 до 528 мільйонів доларів на рік


14.11.2013 449 4
Коментарі (4)

Гість 2013.11.14, 16:11
Ризики перекривають усі вигоди. У нас життя і здоров'я людини ніколи не цінувалося. Якщо за кордоном може і якось вважають на екологію, то при теперішній владі --знищать Галичину навічно! Ганьба обласним депутатам!
Сергій Чирва 2013.11.14, 16:25
Маємо : власнику не відшкодовується вартість земель... інші підприємства згорнуть свою діяльність... а Шеврон вже звільнений від сплати усіх податків...беоплатне зневоднення регіону та затоплення земель отруєними відходами... Що робити: готуватись до лиха, яке вже неминуче... Втекти від катастрофи не вдасться, зачепить усіх...
Угу 2013.11.14, 20:17
Зате риги,які заклали собі 10% від прибутку у вигляді нікому невідомої фірми зможуть відпочивати на Канарах,а не на нарах.
123 2013.11.15, 06:13
В Польщі вибухнув газопровід.Є жертви, погоріли жилі будинки. Усяке видобування газу в густозаселених районах є небезпечним.
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

611
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2050
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33378
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2258
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2995
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5079 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

372

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1130

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

738

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

943
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

232
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

536
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

613 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1104
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

930
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1020
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

792
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30165 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

851
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3829
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

463
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

494