Юрій Андрухович про Івано-Франківськ: “…на сьогодні його просто знищили забудовники”


/data/blog/42739/1195a89315b9b717dc9c5f13370f2a1f.jpg?1600

Фото: www.ex.ua

 

Ще два роки тому на вулиці Шевченка міська влада розпочала ремонт, який тягнеться до сьогодні. На облаштування цієї вулиці, з міської казни, було виділено майже 3 мільйони гривень, ще 10 мільйонів очікувалось з держбюджету.

 

Але Міністерство фінансів не виділило гроші на закінчення будівельних робіт. Через це міська влада довгий час не могла завершити ремонт вулиці. Збираючи гроші по частинах вони спромоглись виділити кошти на так зване «корито», тобто засипати вулицю щебенем, вимостити частину дороги та тротуару плиткою та подекуди поставити світильники, пишуть Версії.

 

Раніше Липова алея була окрасою нашого міста, але через нескінчений ремонт вона перетворилася на проблемну зону. На цьоготижневій оперативній нараді перший заступник міського голови Зіновій Фітель попросив, Володимира Косика, виділити кошти на продовження ремонтних робіт на Липовій алеї: «Володимир Іванович в мене є одне єдине прохання до вас, і більше мені нічого не потрібно, тільки проплатіть по Шевченка кошти, щоб ми могли закупити плитку. На сьогоднішній день, по Шевченку, у вас не проплачено 600 тисяч. В мене до вас таке прохання виділіть хоча б частину грошей, щоб поки така хороша погода, ми докупили плитку і дальше продовжили мощення бруківки».

 

Чи не набрид «вічний» ремонт вулиці її мешканцям? Ось що про це думає один з найвідоміших жителів Липової алеї Юрій Андрухович:

- Ваша, рідна вулиця Шевченка уже довгий час перебуває у жахливому стані. Під час «Мармулядової» пожежі 1868 року, тодішній мер міста Генадій Камінський, досить швидко відновив 300 будинків втрачених після трагедії. А за часів правління теперішнього мера звичайний ремонт тягнеться уже протягом декількох років, як ви ставитесь до його зволікань з закінченням ремонтних робіт?

- Я не знаю чи це залежить тільки від нього, хоча безумовно хотілося б відчувати і бачити більше його активності. У мене присутнє таке враження, що його десь немає, чи то просто у мене таке враження, не знаю може хтось десь його бачить. Але думаю, що там, загалом якась серйозніша штука чим просто мер. Загалом це свідчення певного колапсу в якому зараз перебуває наша країна, зокрема в наслідок цієї всієї владної системи, яку ми маємо – це з одного боку, а з іншого – це неорганізованість громадян. Тобто фактично ніяких протестних дій. Можна було б, уже давно, під «білий будинок» позносити трохи якогось сміття, навіть не трохи, а багато, здійснити якісь такі не насильницькі акти протесту, які в той час би достатньо серйозно заважали владі у здійсненні її обов’язків. В нас просто в жилах замало «здорового» анархізму, через це ми і страждаєм.

 

- Чи подобається Вам архітектурний стан міста?

- "Подобався"! Вже десь протягом останніх п’яти років тут нема чому подобатись. Місто, було надзвичайно приємним ще десь у роках так дві тисячі третіх, дві тисячі четвертих, тоді його ще можна було поставити у приклад іншим містам України. А на сьогодні його просто знищили забудовники. Центр міста перетворився, на якісь суцільні будівельні майданчики. При нашій культурі будівництва, це крім того що повсюди бруд та грязюка, присутні огидні зелені паркани, які не відомо чи попереджають вони про ще один знос чи про будівництво. Приїжджі люди все ще формують якісь компліменти, мовляв їм подобається місто, але я вже бачу, що це швидше за інерцією. Місто ми фактично втратили.

 

- Зараз можна часто почути лозунг про те, що «Івано-Франківськ – європейське місто», чи є воно таким на Вашу думку?

- Було б прикро повністю відмовлятись від місцевого патріотизму. Може воно і європейське в супереч тому, що зараз відбувається. Зберігає ще там якусь свою європейську структуру історично центру міста. Є в ньому, якийсь такий, дух цього європейського затишку, привітності, стосунки між людьми переважно не напружені, легкі, я б навіть сказав близькі до європейських – в цьому сенсі так. А в сенсі оцих усіх пам’яток, то на мій погляд дещо плачевна ситуація.

 

- Чи є ще у Франківську те місце до якого Вас постійно притягує?

- Так. Це моя робоча кімната у моїй квартирі. Мені там найкраще. Я там пишу, слухаю музику, дивлюся з гори у дворик, який мені дуже подобається. Моя відповідь проста – це мій дім.


01.11.2013 578 9
Коментарі (9)

Я 2013.11.01, 12:29
а що сам пан Андрухович зробив для збереження історичного лиця Станіславова? Десь підняв це питання? Оспівав красу старого міста? Вплинув (як представник творчого потенціалу) на думку громадян? Чи обмежився самим простим - вічною критикою москалів-ворогів і тихим сумом у своїй кімнаті?Чи може було варто обєднатися з друзями письменниками і розпочати акусь творчу акцію на підтримку лиця міста і осудження Гаркота і його компанії за спотворення, які діються....
Fuf 2013.11.01, 13:10
Он мер міста і тепер спокійно спостерігає з вікна своєї квартири що робиться в природоохоронній зоні біля дамби міського озера біля шкірфірми,яку депутати в вишиванках віддали своєму колєзі з азіатським прізвищем,як знищується рослинність,вирубуються дерева,засипаються озерця в яких жили видри, водилася риба,все як в як в приказці – «бабло перемагає добро».
Вітер 2013.11.01, 13:12
А чи не Андрухович підтримував Шкутяка на виборах міського голови,який і почав нищення історичної частини міста разом з Ониськивім і Гаркатом?!
Марія 2013.11.01, 13:16
Не знаю, як хто, а я постійно обурювалась будівництву вежовців, балкони яких нависають над тротуарами при абсолютній відсутності хоч мінімального дворика, а також тим, що можновладці "відтяпали " добрий шмат парку, вирубавши 80 здорових дерев, щоб покращити житлові умови Круцю і іншим панам, чорт би їх нарешті забрав. І що?! Хтось це почув, люди підтримали?
12345 2013.11.01, 13:52
дибілоїди, а ви що зробили для того аби зберегти обличчя міста ? ідіоти карнавальні - це до я і вітер
до Fuf 2013.11.01, 14:09
Це значить свободівці віддали природоохоронні землі навіть не українцю для забудови?Забули про тих,хто їх вибирав? Нехай тепер ті мешканці,що любили пройтися або пробігтися кругом озера дихають не свіжим повітрям,не оздоровлюють себе та дітей,а спостерігають за черговою забудовою та вдихають випари з автомобільних глушників.
до 12345 2013.11.01, 14:30
судячи з ніку(на який стало фантазії), з коментарю і з форми висловлювать, таке нещастя як ти навіть і не здогадується хто такий Андрухович. А написало ти тільки так, щоб сернути щось і проявитись. Не майся, це не твоя тема обговорення. Обговорення- це коли люди щось обсуждають словами, які є у словниках, а не в твоєму скудному лексиконі
gryc 2013.11.01, 14:39
Так прикро, що авторка матеріалу (Христя Танчак) не тільки не змогла перевірити і,мя бугомістра Ігнація Камінського, а ще й Геннадій написала з одним "н". А ніби й університет закінчила...
до до 12345 2013.11.01, 14:51
особливо у твому коментарі виділяється слово "обсуждають" )))) скудне ти нещастя )))
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1147
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2837
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1057
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1066 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3147 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

923

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

793

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2362
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1161
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

464
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15083
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7395
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

301
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123