Юридичному інституту ПНУ — 20 років!

 

Якщо дерево пізнається за плодами, то навчальний заклад — за випускниками. Серед урочистих заходів, якими Юридичний інститут Прикарпатського університету імені Василя Стефаника відзначатиме своє 20-річчя, одним з найвагоміших буде вручення подяк школам та батькам, які виховали й підготували найкращих студентів для Інституту, чиї імена сьогодні відомі далеко за межами Івано-Франківщини.

 

Але не лише випускниками сьогодні може похвалитися Юрінститут. Про здобутки і перспективи Юридичного інституту «ГК» розмовляє з директором закладу, завідувачем кафедри цивільного права, доктором юридичних наук, професором Валентиною Васильєвою.

 

- Двадцять років тому все починалося з правничого відділення, яке згодом переросло в інститут. Ці перетворення виправдали себе?

Особисто для мене знаковим є те, що на Прикарпатті юридичний факультет, який формувався як правниче відділення при історичному факультеті, відкрився одночасно зі здобуттям незалежності України. Перетворення відділення спочатку на факультет, а потім в інститутську структуру — це не є формальна ознака чи зміна назви. Адже йдеться про великий змістовний ріст і значно складнішу внутрішню структуру інституту, порівняно з факультетом. Інститут містить наукові лабораторії, аналітичні дослідницькі центри, юридичний коледж, який випускає молодших спеціалістів, ще й цілий ряд практик, до прикладу, юридичну клініку.

Усі ці перетворення виправдали себе повною мірою. За 20 років роботи ми відбулися не лише де юре, тобто не просто змінили назву, а відбулися й де факто. Сьогодні Прикарпатський юридичний інститут є знаним в Україні. Коли їдеш і спілкуєшся з колегами з різних вузів України, які є відомими і давніми, то тебе ідентифікують з конкретним навчальним закладом, з особистостями, з професорсько-викладацьким складом, відповідними зв'язками та іміджем. Це приємно, що за 20 років ми досягли такої якості і впізнаваності.

 

- Наскільки випускники Юридичного інституту сьогодні є конкурентоспроможними в своїй спеціальності, порівняно з випускниками інших вузів?

До 20-річчя ми якраз започаткували проект “Відомі правники Прикарпатської юридичної школи”. Стенд із фотографіями ще не завершений, ми ще ведемо пошук видатних, на нашу думку, правників, які свого часу закінчили Юрінститут, але багато імен цих випускників сьогодні знає, мабуть, кожен. Це голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, голова обласної ради Олександр Сич, народний депутат Ігор Зварич, начальник відділу представництва при виконанні судових рішень Генпрокуратури України Юрій Циган, заступник голови ІФОДА Василь Брус, начальник Державної податкової інспекції в Івано-Франківську Юрій Романюк, керуючий партнер юридичної компанії “Моріс Груп” Андрій Романчук, заступник голови Івано-Франківського окружного адміністративного суду Андрій Могила і багато інших. Посади цих людей свідчать про те, що вони є затребуваними юристами в усіх сферах.

 

- Якими ще здобутками сьогодні може похвалитися молодий Юридичний інститут?

Одним з основних здобутків інституту є велике наукове напрацювання. Маю на увазі не лише професорсько-викладацький склад та аспірантську підготовку, але й захист дисертацій аспірантами нашого інституту. Фактично, сьогодні інститут забезпечує себе висококваліфікованими кадрами, значна частина яких закінчувала наш заклад.

По-друге, сьогодні інститут має значно більше перспектив для розвитку, ніж мав на початку факультет. Ми не вважаємо, що досягли бажаного рівня розвитку і достатньо буде працювати далі за виробленими схемами. Навпаки, сьогодні маємо дуже важливі починання, які дозволяють інституту рухатися вперед і відкривають і перед викладачами, і перед студентами доволі широкі перспективи. Один з таких векторів — це зовнішні відносини з західними університетами. Сьогодні ми співпрацюємо з Колорадським університетом у галузі екології. Наші викладачі спільно з професурою Колорадського університету виконували проект з підготовки експертних висновків і аналізу українського законодавства, який вивчав можливості видобутку сланцевого газу на Прикарпатті.

Ще одним з найважливіших здобутків є співпраця з різними установами, які дають нашим студентам можливість проходити практику і підтримують їх власними стипендіями.

 

- Де сьогодні можуть попрактикуватися майбутні юристи, які навчаються в Юрінституті?

Сьогодні ми маємо низку договорів із юридичними компаніями, першою з яких була “Моріс груп”, яка, до речі, виступає нашим меценатом і підтримує всі іміджеві для інституту проекти, що виходять за рамки кошторису університету. Крім стипендій, видання наукової літератури, “Моріс груп” та кілька інших компаній допомагають нашим студентам підготуватися до практичної роботи. Вони проходять практику, беручи безпосередню участь у роботі компанії. Тому наші випускники закінчують інститут юристами, які первинні процесуальні документи не лише бачили, але й складали самостійно.

 

- А хто може претендувати на стипендії від юридичних компаній?

Оскільки одразу декілька компаній виявили бажання виділити стипендіальний фонд для наших студентів, ми розробили положення про рейтинг студента. Рейтинг — це не лише успішність. Рейтинг студента включає в себе різну діяльність і визначає загальну активність студента в Юридичному інституті. 50% рейтингу складає успішність у навчанні, інша частина — це наукова робота (виступи на наукових семінарах, участь у конференціях та круглих столах, публікації в наукових журналах), громадська активність (старостування, студентський сенат, самоврядування, участь у спортивних змаганнях, творчі гуртки тощо). Все в результаті дає загальну картину про активність студента, найкращі за цим рейтингом отримують щомісячні стипендії. Найвища стипендія — 1200 гривень. До речі, ми рекомендуємо до стипендій здебільшого найкращих студентів, які вчаться на комерційній формі навчання. Державники отримують стипендію від держави, а ми хочемо стимулювати до навчання також платників, щоб не побутувала думка, мовляв, я заплатив і мені достатньо трійки.

 

- Нещодавно інститут започаткував практику “подвійних дипломів” із Краківською академією. Що це дає студентам?

Диплом називається подвійним, бо після закінчення навчання студенти й справді отримують два дипломи — вітчизняний, про закінчення Юридичного інституту, і європейський, який визнається в цілому світі. Завершуючи бакалавратську підготовку в нашому інституті, усі охочі студенти мають можливість продовжити навчання в магістратурі Краківської академії за спеціальністю “Судове управління”. Фактично, вони одночасно здобувають диплом магістра Краківської академії і диплом Юридичного інституту. Це дає випускникам можливість працювати в Україні або ж працевлаштуватися за кордоном не просто як допоміжний працівник, а як дипломований спеціаліст із дипломом престижного вузу країни ЄС. Щоб отримати два дипломи, студент здає екзамени і в Юрінституті, і в Краківській академії, його переводять на індивідуальний графік здачі екзаменів.

 

- Цього року зменшиться державне замовлення на кілька спеціальностей, зокрема юридичну. Крім того, збільшиться прохідна кількість балів у сертифікаті із профільного для правничих спеціальностей предмету — історії України. Це якось відіб'ється на вступній кампанії в Юридичному інституті?

Я сподіваюся, що цього року нам навіть збільшать державне замовлення, але це буде відомо в серпні. Справді, цього року ми прийматимемо абітурієнтів, які з історії України мають у сертифікаті не менше 140 балів. Раніше приймали сертифікати від 124 балів. У цій ситуації мені імпонує думка міністра, що необхідно ставити жорсткі рамки і в імперативному порядку формувати еліту й відроджувати престижність навчання у вищому навчальному закладі. Не обов’язково всі, хто може заплатити, мають отримувати вищу освіту. Таке рішення може болісно вдарити по набору в певні навчальні заклади, але я думаю, що ті заклади, які мають гарну базу і дають студентам якісні наукові та практичні знання, не відчують на собі браку вступників, бо все одно набирають найкращих.

Я не боюся за цьогорічний набір в Юридичний інститут, бо всі роки ми набирали повний ліцензований обсяг — 150 осіб із 800-900 поданих заяв. Більше того, навіть умовах кризового за кількістю випускників минулого року нам вдалося суттєво розширити географію абітурієнтів. Якщо ще п’ять років тому в нашому закладі здобували фах юриста переважно галичани, то сьогодні нам вдалося охопити й інші регіони України: частину Тернопільської та Львівської областей, Закарпатську, Хмельницьку області, є в нас студенти навіть з Вінниці, Житомира та Рівного. Особливо приємно те, що це студенти з областей, де є свої вузи, які готують юристів.


18.05.2012 1329 3
Коментарі (3)

555 2012.05.20, 20:02
Чи є в списках,для подяки люди, які першими сприяли з наданням приміщення,для юридичного факультету.який став інститутом.Це повинні знати де починалися перші лекції і хто надав і передав це приміщення! ПОБАЧИМО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ЗГАДУЄМО,,,,,,,,,,,,,,,,,
Оксана 2012.05.22, 11:58
Смішно таке читати. Моя донька навчається на третьому курсі платної форми і отримує стипендію 600 грн. від адвокатської фірми за рекомендацією інституту. Про хабарі взагалі мови не було ніколи. На четвертий курс записалась в польську групу щоб продовжити навчання паралельно і в Кракові. Вчитись треба, а не...
Знаючий 2012.05.22, 16:34
Про рівень знань, які дають в інституті свідчить друге загальнокомандне місце на Всеукраїнській олімпіаді з правознавства і той факт, що студентів інституту уже на 4-5 курсах запрошують на роботу адвокатські об’єднання регіону... Перелік може бути ще довгий...
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

585
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1781 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1100 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

530
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6877 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11331 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

308

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1039

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1091

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1084
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

250
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1055
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

822
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

701
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2919
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4416
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18413
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

277
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

330
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

640
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

741