Уряд хоче забрати "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини

Податок, який сплачують військовослужбовці й поліцейські у бюджети територіальних громад, уряд пропонує спрямувати у спеціальний фонд державного бюджету. А вільні залишки грошей місцевих бюджетів — скерувати до державного.

Суспільне Івано-Франківськ з'ясувало позицію голів територіальних громад Івано-Франківщини, представників Асоціації міст України, нардепів-мажоритарників та військового, передає Фіртка.


"Це буде суттєвий удар по громадах" — Марцінків

Податок на доходи фізичних осіб, який у місцевий бюджет платять військовослужбовці, працівники поліції, Служби безпеки України та Держслужби з надзвичайних ситуацій, складає 10% від загального бюджету Івано-Франківської громади. Про це Суспільному розповів міський голова Руслан Марцінків. З його слів, бюджет громади складає понад 3 млрд грн.

"Це буде суттєвим ударом по громадах. Навіть не стільки по обласному центру. Звісно, що і ми відчуємо, однак це особливо вдарить по невеликих громадах, в яких частка ПДФО військових може бути 40-60%.

Мені здається, що це — неправильна річ, і сьогодні всі 62 громади, які входять до Асоціації міст України, категорично проти цього", — каже міський голова Івано-Франківська.


Що кажуть представники Асоціації міст України

Асоціація міст України звернулася до уряду, аби залишити "військовий" ПДФО громадам і зобов'язати їх витрачати 70% із цих доходів на сектор безпеки та оборони. Про це під час засідання Асоціації міст України, яке відбулося 9 вересня 2023 року у Галичі, розповів журналістам її виконавчий директор Олександр Слобожан.

"За нашою інформацією, громади, зокрема на Івано-Франківщині, сплачують на 77% більше грошей для потреб військових, ніж вони отримують в умовах війни відповідно до ПДФО.

Позиція військових, з якими спілкуються голови громад та представники Асоціації міст України, — категорична. Ці гроші треба залишати в громадах, тому що бійці спокійні на передовій, коли в них забезпечений тил", — говорить Олександр Слобожан.


Що кажуть нардепи-мажоритарники

Народні депутати працюють над законопроєктом, що повинен регулювати, куди витрачатимуть військовий збір, якщо він залишиться у громадах. Про це Суспільному розповіла позафракційна депутатка Верховної ради України від № 83 округу Оксана Савчук.

"Якщо в нас буде більше депутатів, ми проб'ємо те, що не приймемо пропозиції уряду. А на це ми зараз сподіваємося. Маємо запропонувати альтернативу. Наша точка зору така: гроші "військового" ПДФО направляються для військових у певному розрізі.

Вони складають матеріально-технічне забезпечення військових, їхній соціальний захист і допомогу військовим частинам у плані благоустрою і тих речей, які вони просять", — пояснює свою позицію Оксана Савчук.

Нардеп від округу № 85 Едуард Прощук, який представляє фракцію "Слуга народу", каже: треба знайти збалансований підхід, а не забирати "військовий" ПДФО у громад у повному обсязі.

"Громади сильно підтримували військових і робили все, щоб наш супротив був сильнішим. Шлях військового до очільника чи до мера швидший, ніж до міністра фінансів, до міністра оборони чи керівника парламенту", — говорить народний депутат.

Депутат Верховної ради України від округу № 84 Ігор Фріс ("Слуга народу") пропонує ПДФО від військовослужбовців розділити порівну. 50% — направити у держбюджет, а решту — залишити громадам. На місцях ще раз перерозподілити ці гроші за принципом того, де зареєстрована військова частина, і з якої громади самі військовослужбовці.

"50% забрати у спеціальний фонд державного бюджету і визначити окремо чіткого розпорядника цими грішми, щоб це не були всі міністерства і відомства. Якщо говорити про Івано-Франківську область, то тільки 16 громад мають зареєстровані військові бригади, куди потрапляє так званий військовий ПДФО.

Відбувається такий собі "маніпулятивний базар". Одна громада каже: "Перереєстровуйся до мене, я тобі дам кращі умови, я поверну тобі цей ПДФО іншими способами", — розповідає Фріс.


Позиція голови Надвірнянської громади

Пропозицію направити у держбюджет половину "військового" ПДФО також підтримує голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Він каже: бюджет його громади у 2024 році може втратити 100 млн грн у разі відрахування цього податку.

"Ті військові частини, які перебувають на пункті постійної дислокації, сплачуючи ПДФО, розуміють, що мають на кого покластися. Тобто отримати не лише гроші, а й матеріально-технічне забезпечення: тепловізори, військове вбрання — все те, що вони сьогодні не можуть одержати з боку держави.

Тому я за те, щоб 50% віддати державному бюджету, 50% залишити місцевим громадам", — пояснює Зіновій Андрійович.


Що каже військовослужбовець

Ветеран АТО, військовослужбовець і підприємець з Івано-Франківська Ярослав служить в 80 окремій десантно-штурмовій бригаді, що дислокується на Львівщині. Зараз він воює на Бахмутському напрямку. На думку бійця, "військовий" ПДФО варто перенаправити у держбюджет. Однак, оскільки Ярослав на фронті, всіх нюансів ситуації не знає.

"Грошей на війну в нас об'єктивно мало, і, звичайно, хотілося, щоб громади продовжували розвиватися. Але ми не можемо знати, вистачає грошей у бюджеті чи ні.

Якщо державний бюджет матиме великий дефіцит, й при цьому не забирати ці гроші, наприклад, у громад, то цей дефіцит якось треба закривати. Інші методи, як це робити, не завжди будуть кращі за цей запропонований", — говорить військовий.

Зі слів нардепа Ігоря Фріса, усі пропозиції уряду вступлять в дію тоді, коли за них проголосують депутати Верховної ради України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


14.09.2023 Іван Муканик 844
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

702
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11224 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1903
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1804
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2800
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4655

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

428

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1097

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1508

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1369
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1750
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1570
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1278
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

651
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

730
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1921
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2266 11
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20416
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

397
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

742 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

784
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1130