Уряд хоче забрати "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини

Податок, який сплачують військовослужбовці й поліцейські у бюджети територіальних громад, уряд пропонує спрямувати у спеціальний фонд державного бюджету. А вільні залишки грошей місцевих бюджетів — скерувати до державного.

Суспільне Івано-Франківськ з'ясувало позицію голів територіальних громад Івано-Франківщини, представників Асоціації міст України, нардепів-мажоритарників та військового, передає Фіртка.


"Це буде суттєвий удар по громадах" — Марцінків

Податок на доходи фізичних осіб, який у місцевий бюджет платять військовослужбовці, працівники поліції, Служби безпеки України та Держслужби з надзвичайних ситуацій, складає 10% від загального бюджету Івано-Франківської громади. Про це Суспільному розповів міський голова Руслан Марцінків. З його слів, бюджет громади складає понад 3 млрд грн.

"Це буде суттєвим ударом по громадах. Навіть не стільки по обласному центру. Звісно, що і ми відчуємо, однак це особливо вдарить по невеликих громадах, в яких частка ПДФО військових може бути 40-60%.

Мені здається, що це — неправильна річ, і сьогодні всі 62 громади, які входять до Асоціації міст України, категорично проти цього", — каже міський голова Івано-Франківська.


Що кажуть представники Асоціації міст України

Асоціація міст України звернулася до уряду, аби залишити "військовий" ПДФО громадам і зобов'язати їх витрачати 70% із цих доходів на сектор безпеки та оборони. Про це під час засідання Асоціації міст України, яке відбулося 9 вересня 2023 року у Галичі, розповів журналістам її виконавчий директор Олександр Слобожан.

"За нашою інформацією, громади, зокрема на Івано-Франківщині, сплачують на 77% більше грошей для потреб військових, ніж вони отримують в умовах війни відповідно до ПДФО.

Позиція військових, з якими спілкуються голови громад та представники Асоціації міст України, — категорична. Ці гроші треба залишати в громадах, тому що бійці спокійні на передовій, коли в них забезпечений тил", — говорить Олександр Слобожан.


Що кажуть нардепи-мажоритарники

Народні депутати працюють над законопроєктом, що повинен регулювати, куди витрачатимуть військовий збір, якщо він залишиться у громадах. Про це Суспільному розповіла позафракційна депутатка Верховної ради України від № 83 округу Оксана Савчук.

"Якщо в нас буде більше депутатів, ми проб'ємо те, що не приймемо пропозиції уряду. А на це ми зараз сподіваємося. Маємо запропонувати альтернативу. Наша точка зору така: гроші "військового" ПДФО направляються для військових у певному розрізі.

Вони складають матеріально-технічне забезпечення військових, їхній соціальний захист і допомогу військовим частинам у плані благоустрою і тих речей, які вони просять", — пояснює свою позицію Оксана Савчук.

Нардеп від округу № 85 Едуард Прощук, який представляє фракцію "Слуга народу", каже: треба знайти збалансований підхід, а не забирати "військовий" ПДФО у громад у повному обсязі.

"Громади сильно підтримували військових і робили все, щоб наш супротив був сильнішим. Шлях військового до очільника чи до мера швидший, ніж до міністра фінансів, до міністра оборони чи керівника парламенту", — говорить народний депутат.

Депутат Верховної ради України від округу № 84 Ігор Фріс ("Слуга народу") пропонує ПДФО від військовослужбовців розділити порівну. 50% — направити у держбюджет, а решту — залишити громадам. На місцях ще раз перерозподілити ці гроші за принципом того, де зареєстрована військова частина, і з якої громади самі військовослужбовці.

"50% забрати у спеціальний фонд державного бюджету і визначити окремо чіткого розпорядника цими грішми, щоб це не були всі міністерства і відомства. Якщо говорити про Івано-Франківську область, то тільки 16 громад мають зареєстровані військові бригади, куди потрапляє так званий військовий ПДФО.

Відбувається такий собі "маніпулятивний базар". Одна громада каже: "Перереєстровуйся до мене, я тобі дам кращі умови, я поверну тобі цей ПДФО іншими способами", — розповідає Фріс.


Позиція голови Надвірнянської громади

Пропозицію направити у держбюджет половину "військового" ПДФО також підтримує голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Він каже: бюджет його громади у 2024 році може втратити 100 млн грн у разі відрахування цього податку.

"Ті військові частини, які перебувають на пункті постійної дислокації, сплачуючи ПДФО, розуміють, що мають на кого покластися. Тобто отримати не лише гроші, а й матеріально-технічне забезпечення: тепловізори, військове вбрання — все те, що вони сьогодні не можуть одержати з боку держави.

Тому я за те, щоб 50% віддати державному бюджету, 50% залишити місцевим громадам", — пояснює Зіновій Андрійович.


Що каже військовослужбовець

Ветеран АТО, військовослужбовець і підприємець з Івано-Франківська Ярослав служить в 80 окремій десантно-штурмовій бригаді, що дислокується на Львівщині. Зараз він воює на Бахмутському напрямку. На думку бійця, "військовий" ПДФО варто перенаправити у держбюджет. Однак, оскільки Ярослав на фронті, всіх нюансів ситуації не знає.

"Грошей на війну в нас об'єктивно мало, і, звичайно, хотілося, щоб громади продовжували розвиватися. Але ми не можемо знати, вистачає грошей у бюджеті чи ні.

Якщо державний бюджет матиме великий дефіцит, й при цьому не забирати ці гроші, наприклад, у громад, то цей дефіцит якось треба закривати. Інші методи, як це робити, не завжди будуть кращі за цей запропонований", — говорить військовий.

Зі слів нардепа Ігоря Фріса, усі пропозиції уряду вступлять в дію тоді, коли за них проголосують депутати Верховної ради України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


14.09.2023 Іван Муканик 966
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

223
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1348
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2439 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3586
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2909
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2122

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

585

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

432

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1610

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1768
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

256
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

476
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

773
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4938
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

333
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

849
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10093
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

473
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

227
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

346
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

375
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

693