Упорядкувати, а не заборонити: як в Івано-Франківську хочуть змінити стихійну торгівлю

фото: ілюстративне


В Івано-Франківську досі існує хаотична торгівля. Це питання викликає багато дискусій навколо себе.

Що з нею планують робити надалі та як хочуть розв'язувати це питання, журналістці Фіртки розповів директор комунального підприємства «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

"Зараз ведуть кроки щодо впорядкування цього питання за ініціативи міського голови Руслана Марцінківа.

Мова йде про організацію місць зосередження торгівлі, тобто про локалізацію торгівців та створення альтернативних умов — спеціально облаштованих місць для нормальної, цивілізованої торгівлі.

Наприклад, на ринку на вулиці Юності, місто створило майданчик, куди переселили продавців з інших територій. Там облаштовуються благоустрій, паркувальні місця, слідкують за чистотою. Навіть встановили дерев’яні павільйони-ларьки, хоча їх поки що небагато".

Мар'ян Слюзар додає, люди, зокрема літні особи, справедливо скаржаться, адже часто це їхнє єдине джерело доходу, і вони не можуть дозволити собі орендувати дороге місце на ринку. Але, з його слів, саме для них на разі передбачені символічні ставки у розмірі — 20 гривень.

Міська влада має план: підняти торгівлю з землі, створити накриття, павільйони, щоб торгівля була впорядкована.

"Але за це має бути хоч мінімальна плата — адже ці кошти підуть на благоустрій решти територій, створюючи кращі умови.

Водночас потрібно вирішити проблему з великими торговцями, які приїжджають машинами і торгують нелегально, при цьому жодні кошти не надходять до бюджету міста чи держави. Часто ці кошти осідають у структурах, які нині ще й судяться з містом.

Важливо відновити баланс — і дати можливість простим людям, як-от пенсіонерам, торгувати в гідних умовах, і при цьому навести лад у сфері оптової торгівлі".

Директор зазначає, на прикладі Юності вже є позитивні зміни: прозорі умови, платіжні термінали, фіскальні чеки, узаконена торгівля. Це дає правову захищеність і продавцям, і покупцям.

"Щодо центрального ринку: ситуація поки що хаотична. Якщо ми сьогодні залишимо все, як є — хаос і підпільна торгівля продовжать формувати обличчя міста.

У центрі Івано-Франківська буде не сучасна площа, а ринок з 90-х, де немає ні безпеки, ні інфраструктури, ні поваги до мешканців.

Раніше торгували в середині ринку, тепер здебільшого — на вулиці. Завдання міста — повернути цих продавців назад у ринок, упорядкувати простір, створити сучасну ринкову площу з лавками, навісами, пішохідними доріжками. Простір навколо ринку має бути чистим, доглянутим, з продуманою інфраструктурою".

Мар’ян Слюзар наголошує, перенести стихійну торгівлю в ринок — одне з найскладніших завдань у міському просторі — не лише технічно, а й соціально.

"Адже маємо справу не просто з торговими точками, а з людьми, для яких це часто єдине джерело доходу. Проблему не вирішиш табличками чи штрафами. Її можна вирішити лише системним підходом і створенням альтернатив, які будуть справді зручними й доступними.

Так, місто рухається в цьому напрямку. Приклад — вулиця Мазепи: почали встановлювати охайні металеві навіси. Інший приклад ринок на Юності, там — порядок, без скарг і без «сірих» зборів. Щонеділі — живий, структурований ринок, де приємно і продавати, і купувати. Люди бачать, за що платять.

Але повноцінний прорив можливий лише тоді, коли ми отримаємо можливість впорядкувати і ключові точки — передусім Центральний ринок. Там досі немає чітких проєктів, замірів, управління, тому що місто не має доступу.

Є візія — зробити з ринку сучасну, продуману площу з навісами, лавками, озелененням, нічним освітленням і чіткою логістикою. Це реально. Але спочатку — юридичне рішення і повернення об’єкта громаді.

Досвід є: і в Україні, і в Європі міста справляються з цим. Наприклад, у Вінниці, де повністю ліквідували стихійну торгівлю. Все — чисто, безпечно, зручно. Івано-Франківськ не гірший.

Ми маємо потенціал зробити ще краще — з особливим характером, із повагою до дрібного продавця, але з чіткими правилами для всіх. Ринок має перестати бути “хаосом” — і стати частиною європейського міста, яким ми всі хочемо жити".

Більше читайте у матеріалі: «Комунальне майно має працювати на громаду»: директор КП «Муніципальні Ринки» Мар’ян Слюзар про Центральний ринок, стихійну торгівлю та діалог з підприємцями



22.05.2025 Тетяна Ткаченко 1465 1
Коментарі (1)

Оксана 2025.05.22, 13:57

Нічого не пишете про Коновальця, 100 (Торба) і навпроти 128 будинку. Перед ТЦ зробили чудовий майданчик з вечірнім освітленням, лавочками. Але відпочити комусь на тих лавочках не судилося, бо займають їх виключно торговці. І це переважно не бабусі, які виростили чогось трошки на власній грядці, а гендлярі. Біля Торби - фрукти/овочі, навпроти пошти - розкладачки з текстилем і взуттям. Картина, скажем так, не дуже мальовнича. Не завадило б привести до порядку таку торгівлю і в цьому керунку.

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1197
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1909
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2044 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7425
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15162 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2008

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

202

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

954

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1024

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1811
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

209
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

592
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

826
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3072
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

833
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1890
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

923
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35074 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

417
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

559
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

887
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

791