
фото: ілюстративне
В Івано-Франківську досі існує хаотична торгівля. Це питання викликає багато дискусій навколо себе.
Що з нею планують робити надалі та як хочуть розв'язувати це питання, журналістці Фіртки розповів директор комунального підприємства «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.
"Зараз ведуть кроки щодо впорядкування цього питання за ініціативи міського голови Руслана Марцінківа.
Мова йде про організацію місць зосередження торгівлі, тобто про локалізацію торгівців та створення альтернативних умов — спеціально облаштованих місць для нормальної, цивілізованої торгівлі.
Наприклад, на ринку на вулиці Юності, місто створило майданчик, куди переселили продавців з інших територій. Там облаштовуються благоустрій, паркувальні місця, слідкують за чистотою. Навіть встановили дерев’яні павільйони-ларьки, хоча їх поки що небагато".
Мар'ян Слюзар додає, люди, зокрема літні особи, справедливо скаржаться, адже часто це їхнє єдине джерело доходу, і вони не можуть дозволити собі орендувати дороге місце на ринку. Але, з його слів, саме для них на разі передбачені символічні ставки у розмірі — 20 гривень.
Міська влада має план: підняти торгівлю з землі, створити накриття, павільйони, щоб торгівля була впорядкована.
"Але за це має бути хоч мінімальна плата — адже ці кошти підуть на благоустрій решти територій, створюючи кращі умови.
Водночас потрібно вирішити проблему з великими торговцями, які приїжджають машинами і торгують нелегально, при цьому жодні кошти не надходять до бюджету міста чи держави. Часто ці кошти осідають у структурах, які нині ще й судяться з містом.
Важливо відновити баланс — і дати можливість простим людям, як-от пенсіонерам, торгувати в гідних умовах, і при цьому навести лад у сфері оптової торгівлі".
Директор зазначає, на прикладі Юності вже є позитивні зміни: прозорі умови, платіжні термінали, фіскальні чеки, узаконена торгівля. Це дає правову захищеність і продавцям, і покупцям.
"Щодо центрального ринку: ситуація поки що хаотична. Якщо ми сьогодні залишимо все, як є — хаос і підпільна торгівля продовжать формувати обличчя міста.
У центрі Івано-Франківська буде не сучасна площа, а ринок з 90-х, де немає ні безпеки, ні інфраструктури, ні поваги до мешканців.
Раніше торгували в середині ринку, тепер здебільшого — на вулиці. Завдання міста — повернути цих продавців назад у ринок, упорядкувати простір, створити сучасну ринкову площу з лавками, навісами, пішохідними доріжками. Простір навколо ринку має бути чистим, доглянутим, з продуманою інфраструктурою".
Мар’ян Слюзар наголошує, перенести стихійну торгівлю в ринок — одне з найскладніших завдань у міському просторі — не лише технічно, а й соціально.
"Адже маємо справу не просто з торговими точками, а з людьми, для яких це часто єдине джерело доходу. Проблему не вирішиш табличками чи штрафами. Її можна вирішити лише системним підходом і створенням альтернатив, які будуть справді зручними й доступними.
Так, місто рухається в цьому напрямку. Приклад — вулиця Мазепи: почали встановлювати охайні металеві навіси. Інший приклад ринок на Юності, там — порядок, без скарг і без «сірих» зборів. Щонеділі — живий, структурований ринок, де приємно і продавати, і купувати. Люди бачать, за що платять.
Але повноцінний прорив можливий лише тоді, коли ми отримаємо можливість впорядкувати і ключові точки — передусім Центральний ринок. Там досі немає чітких проєктів, замірів, управління, тому що місто не має доступу.
Є візія — зробити з ринку сучасну, продуману площу з навісами, лавками, озелененням, нічним освітленням і чіткою логістикою. Це реально. Але спочатку — юридичне рішення і повернення об’єкта громаді.
Досвід є: і в Україні, і в Європі міста справляються з цим. Наприклад, у Вінниці, де повністю ліквідували стихійну торгівлю. Все — чисто, безпечно, зручно. Івано-Франківськ не гірший.
Ми маємо потенціал зробити ще краще — з особливим характером, із повагою до дрібного продавця, але з чіткими правилами для всіх. Ринок має перестати бути “хаосом” — і стати частиною європейського міста, яким ми всі хочемо жити".
Більше читайте у матеріалі: «Комунальне майно має працювати на громаду»: директор КП «Муніципальні Ринки» Мар’ян Слюзар про Центральний ринок, стихійну торгівлю та діалог з підприємцями
Нічого не пишете про Коновальця, 100 (Торба) і навпроти 128 будинку. Перед ТЦ зробили чудовий майданчик з вечірнім освітленням, лавочками. Але відпочити комусь на тих лавочках не судилося, бо займають їх виключно торговці. І це переважно не бабусі, які виростили чогось трошки на власній грядці, а гендлярі. Біля Торби - фрукти/овочі, навпроти пошти - розкладачки з текстилем і взуттям. Картина, скажем так, не дуже мальовнича. Не завадило б привести до порядку таку торгівлю і в цьому керунку.