Фото: recovery-eko.ru
Різні все ж таки фантазії у нас і європейців. Ті спрацьовані шини використають на зміцнення доріг. А ми - зробимо фламінго. Водночас, більшість покришок викинемо до лісосмуги.
До півмільйона шин ввозять в Україну щороку – і фактично стільки ж опиняється на звалищах. Бо дешевше їх просто викинути, ніж переробити. На станції техобслуговування приїздять підприємці, які просять гроші, аби спрацьовані шини вивезли.
«Якщо у нас залишається вживані шині, ми віддаємо їх клієнтам, щоб вони самі займалися їх утилізацією. Іноді, звичайно, до нас приходять садки, підприємства, які просять вживані шини для клумб і для своїх особистих цілей», - розповідає ICTV директор станції техобслуговування Володимир Красіков.
Підприємців з ліцензіями на збирання шин – кілька десятків. Та на всю Україну – лише два заводи, де їх можуть повністю переробити. Один із них – на Луганщині.
Тут вживану гуму подрібнюють і вилучають каучукову речовину, яка втричі дешевша від оригінальної сировини. Це розуміють у Білорусі, Польщі, Німеччині, Болгарії, куди луганчани доправляють свою продукцію. Але тільки не в Україні. Тут невеликі партії купують гумові підприємства - на автомобільні килимки.
«Кількість автомобілів збільшується, шин – також. Тому весь процес направлено, перш за все, на очищення навколишнього середовища. Для того, щоб ці шини не валялися в посадках, не скидалися у водойми, не палилися», - директор підприємства з переробки шин Віктор Запорожець.
Крихта зі спрацьованих шин - ще й цінна сировина для будівництва доріг, покриття яких стає не лише м’якішим, а й міцнішим у морози та спеку.
«Краще тримає різкі перепади температури і не так розтріскується сам бітум і асфальтобетон при коливаннях температури, особливо при низьких температурах. Збільшується довговічність при повторних навантаженнях», - пояснює завідувач кафедри дорожньо-будівельних матеріалів Національного транспортного університету Володимир Мозговий.
Чому дешева вітчизняна вторсировина не зміцнює наші розбиті шляхи, як у багатьох країнах світу – в Укравтодорі пояснюють – не купили сучасного обладнання, аби з вигодою класти таке покриття.
Натомість, чиновники хочуть запровадити новий податок на утилізацію. Пропонують – 2 гривні за кілограм шини. Перевзути «Ланос» буде на 40 гривень дорожче, а позашляховик - на 120. Формально збір платитимуть імпортери шин і виробники, а фактично – покупці.
«Ці кошти ляжуть на плечі споживача цієї продукції. Тому треба дуже виважено підходити до цієї гарантії, до цієї плати за продукції», - каже начальник управління Міністерства екології України Олександр Семенець.
Водії, може, й не проти сплатити збір за утилізацію, аби ж ці шини насправді переробляли, а не викидали у лісосмугах та робили птахів чи звірят.