Фото: newsradio.com.ua
Українські банки в кінці 2013 року підвищать ставки за депозитами, вважають експерти.
Прибутковість вкладів у поточному році знижувалася і сьогодні індекс середніх ставок, за даними агентства Thompson Reuters, становить приблизно 17,5% для вкладів у гривні та 7% для долара. При цьому на початку року було 19,4% в гривнях і 7,8% в доларах.
Варто зазначити, що ще у вересні українські банки лідирували у символічному рейтингу найбільш щедрих фінустанов світу від marketwatch.com. Конкурувати з ними могли хіба що аргентинські - там пропонували депозити в національній валюті під 22%.
Щедрість українських банків пояснюється низьким рівнем довіри населення до гривні, пише "Фокус". Адже під час зниження відсотків за гривневим депозитом вкладники в кращому випадку переведуть кошти на валютний депозит, а в гіршому - взагалі заберуть гроші.
Однак, євро і долари потрібні банкам тільки в обмежених обсягах, так як кредитувати фізосіб у валюті заборонено, а компаній, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю, не багато. Крім того, НБУ зараз проводить політику дедоларизації економіки.
"Очікування девальвації завжди впливає на рівень ставок за депозитами, - пояснила директор департаменту розвитку роздрібного бізнесу банку "Національний кредит" Наталія Аннікова. - Особливо гостро банки відчувають це восени, коли зростає навантаження на гривню через погашення зовнішніх боргів, розрахунків за поставлені енергоносії, а також загальний сплеск ділової активності. Щоб утримати вкладників від переказу коштів у валюту або взагалі відходу від банку, банки підвищують ставки за депозитами".
Крім того, за словами експертів, штовхають депозитні ставки вгору і конкуренція разом з дефіцитом фінансових ресурсів.
"За винятком власного капіталу, сьогодні у банків мало джерел довгих і дешевих грошей. На відміну від докризового періоду, коли на банківському ринку України був присутній відносно дешевий і довгостроковий західний капітал, зараз його майже немає", - додала Аннікова.
Всі ці фактори не дозволять банкам значно знижувати ставки за вкладами в короткостроковій і середньостроковій перспективі. Більш того, на думку експертів, найближчим часом вони ще й підростуть. Середня ставка за валютою навряд чи зросте більше ніж до 8-9%, а от відсотки за вкладами у гривні в листопаді-грудні і зовсім можуть досягти 20%, деякі банки запропонують прибутковість аж до 25%.
"Вже зараз на ринку видно тренд підвищення ставок за строковими вкладами у гривні. Це явище було цілком очікуваним, оскільки сезонно у банків підвищується попит на ресурси в національній валюті для підтримки кредитування. У найсміливіших сподіваннях можна припустити, що, враховуючи також і макроекономічну ситуацію, ставки за такими внесками можуть підскочити до 22-25%", - прогнозує директор з маркетингу та розвитку продуктів Platinum Bank Анджей Олійник.
Тим часом, що стосується кредитів, то прогнози аналітиків менш оптимістичні. На їхню думку, розраховувати на здешевлення позик варто не раніше 2014 року і, швидше за все, це буде відкат процентних ставок до нинішнього рівня після невеликого передноворічного стрибка вгору.
Читайте також:
Експерт: Євро побив дворічний рекорд дорожнечі і продовжить зростання
Вячеслав Кредісов: У зв'язку із підготовкою до виборів Президена гривню триматимуть з усіх сил