Україна та ЄС офіційно розпочали вільну торгівлю. Що це означає?

 

/data/blog/95960/442ac4a7f7e20731629704d56688ed8f.jpg

 

Режим вільної торгівлі між Україною та ЄС почав діяти!

Хоча українські товари могли експортуватися в Євросоюз без сплати мит ще з квітня 2014 року, ця лібералізація була тимчасовою і односторонньою – в межах дії автономних преференцій ЄС.

А тимчасовий характер угоди не дозволяв розраховувати на притік європейських інвестицій – потенційні інвестори побоювалися такої невизначеності.

Тепер ця проблема вирішена. Режим вільної торгівлі не тільки не має терміну дії, але й визначає подальший розвиток торговельних відносин з ЄС.

Угода про асоціацію чітко вказує, що далі режим торгівлі може змінюватися лише в бік лібералізації.

Подальше спрощення умов торгівлі України і ЄС відбуватиметься протягом наступних десяти років.

Більше того – старт дії угоди відкриває перед українськими парламентарями можливість домагатися додаткових переглядів окремих норм ЗВТ, наприклад – збільшення квот на безмитне ввезення української агропродукції.

 

Безумовно, як і все у світі, ця угода не є ідеальною. Її основний недолік – узгодження норм ЗВТ відбувалося кілька років тому, коли структура української економіки була зовсім іншою.

Тоді основою статтею українського експорту вважалася продукція металургії, однак війна на сході країни істотно знизила цей потенціал.

Зараз ключовою статтею українського експорту стала агропродукція, що вимагає коригування документа. Старт економічної частини Угоди про асоціацію дає можливість розпочати такі переговори.

При цьому Угода також дає підстави розраховувати на відновлення припливу інвестицій. Це означає, що в середньостроковій перспективі Україна може отримати нові статті експорту.

Втім, ЗВТ з ЄС лише дає таку можливість – вирішальне слово буде за станом інвестиційного клімату в країні.

Останній поки що бажає кращого.

Ще одна проблема – лібералізація торгівлі України та ЄС відбувається не в найкращий період для Євросоюзу. Повільний вихід з кризи низки країн ЄС змушує їх продовжити політику бюджетної економії. Це знижує можливості попиту, в тому числі – й на українські товари. До того ж залишаються низькими і світові ціни на основні експортні товари України. Саме цей факт і забезпечив падіння в 2015 році українського експорту в ЄС.

Однак усі ці складності аніскільки не применшують можливості, що відкрилися для України. Головне – розуміти, що нові реалії вимагають набагато оперативніших і глибших економічних реформ.

А ще – важливо розуміти, що позитивний ефект від ЗВТ з ЄС не буде миттєвим.

Такими вже є правила світової економіки.

Глава делегації ЄС в Україні Ян Томбінський очікує, що позитивний ефект буде помітний не раніше ніж через два роки.

 Інфографіка Мінекономрозвитку.
Для збільшення натисніть на зображення

Але не варто впадати в крайнощі.

Готуєтесь боятися угоди? Чи навпаки – вважаєте, що тепер нам гарантовано процвітання?

І перший, і другий варіант – помилкові.

Нагадаємо про досвід вступу України в СОТ – обидві угоди дають Україні значні можливості, проте не гарантують, що ми ними скористаємося.

Майже вісім років тому, коли Україна лише готувалася стати членом Світової організації торгівлі, хори "експертів" пророкували нам розвал сільського господарства і засилля імпортних продуктів.

Минуло вісім років, та "аграрного апокаліпсиса" так і не відбулося. Більше того – останніми роками український АПК демонструє стабільно високі темпи зростання. Багато в чому це стало результатом нашого членства у СОТ, проте про це говорити не прийнято.

Натомість ті ж "експерти" лякають українців страшними наслідками ЗВТ з ЄС: лавиною імпорту і розвалом свого виробництва.

Але ми – не перша держава, яка робить кроки до інтеграції в європейський ринок.

Однак досі жодна з країн, які уклали угоду про вільну торгівлю з ЄС, не пошкодувала про своє рішення. Впевнені, що і Україна не стане винятком.

Та щоб позитивний ефект був помітний швидше, в 2016 році Україні доведеться зробити справжній ривок в адаптації європейських техстандартів.

І реформи, які треба провести цього року – дійсно вирішальні для того, щоб торговельна частина Угоди запрацювала на повну силу.


03.01.2016 443 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

265
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1573 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1827 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2649
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2378 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7616

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

390

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1094

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1166

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1954
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

712
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

951
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43459
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3154
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

982
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2005
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35204 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

331
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

540
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

682
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1009