Україна посіла 1 місце в світі за рівнем дитячого алкоголізму

 

Україна вже традиційно займає "почесні" місця в Європі за показником дитячого алкоголізму. Ситуація з цією проблемою в українських селах і містах абсолютно різна.

 

Та найгірше те, що зловживати алкоголем розпочинають переважно в дитячому та підлітковому віці (це явище спільне і для міських, і для сільських підлітків).

 

Що стосується села, то основний прибуток сільським барам приносять саме діти та підлітки. Це легко перевірити: зайдіть у будь-який бар в райцентрі чи в селі і ви побачите, що близько 60% відвідувачів є молоді люди до 18 років.

 

Сумніваюсь, що власники або продавці не чули про закон, яким заборонено реалізацію спиртних напоїв неповнолітнім. Але проблема полягає в тому, що бари та магазини, як правило, належать місцевим керівникам, які власне й повинні слідкувати за дотриманням закону.

Чомусь склалась парадоксальна ситуація, коли в сільському магазині підлітку спиртне  навряд чи продадуть, але дуже просто прийти ввечері до бару і без жодних проблем  придбати алкогольні чи тютюнові вироби.

 

При цьому вражає черствість дорослих, які, добре знаючи вік підлітків (адже в селах та містечках люди знають одне одного в лице), байдуже спостерігають за цим, навіть не намагаючись напоумити молодих людей чи продавців.

Українські випускнини традиційно святкують закінчення шкільних років з алкоголем...

 

У місті ситуація трохи інша, ніж в селі, але аж ніяк не краща, тут рідше можна зустріти підлітків у барах (за винятком нічних клубів), проте їм дуже легко придбати будь-які спиртні напої в магазинах.

Особисто я  жодного разу не бачив, щоб хтось із продавців хоч раз перевірив документи у молодих людей при купівлі алкоголю.

На вулицях міст часто можна зустріти юнаків чи дівчат із пляшкою пива у руці та цигаркою в роті. Це вже стало настільки нормальним, що не викликає жодної реакції в дорослих, хіба що пенсіонери можуть похитати головою, згадуючи старі добрі (в цьому плані) радянські часи. Тож коли ми скаржимось на наше хворе суспільство, потрібно в першу чергу скаржитись на самих себе.

 

... і цигарками 

 

Як з дитячим алкоголізмом борються за кордоном? Наведу один цікавий випадок з власного досвіду.

Два роки тому, перебуваючи  в Сполучених Штатах за програмою студентського обміну, я підробляв в одному з магазинів. Як відомо, там також заборонено реалізацію спиртних та тютюнових виробів неповнолітнім, а повноліття у них настає не з 18, а з 21 року.

Якось одна із моїх співробітниць, забувши перевірити документи, продала пиво підлітку, який виглядав на всі 30. Хтось, помітивши його з пивом на вулиці, повідомив міліції, юнака через кілька хвилин затримали, і він одразу вказав хто, де і коли продав йому спиртне.

Міліція склала протокол і через кілька тижнів мою співробітницю викликали до суду. Суддя, зважаючи на те, що продавець - іноземець і погано володіє англійською мовою, присудив 300 доларів штрафу і попередив, що за повторний випадок їй загрожує тюремне ув'язнення.

Можливо, якби наше суспільство і правоохоронні органи реагували на подібні випадки відповідно, то й рівень дитячого алкоголізму в нас був би не більший, ніж в США.

Не слід також забувати про супутні наслідки вживання підлітками алкоголю, бо насправді з цього проблеми лише починаються, а закінчуються, як правило, наркоманією, проституцією або в'язницею. Адже зазвичай саме в алкогольному сп'янінні підлітки вперше пробують наркотики, вчиняють розбійні напади, зґвалтування та інші тяжкі злочини.

Серед молоді побутує думка що пити, курити, вживати наркотики - це круто. Всі про це знають, але закривають очі, вважаючи, що ця проблема їх не стосується. А ви точно знаєте, чим в даний момент займаються ваші діти, або коли вони йдуть на дискотеку чи до друзів?

Ви ніколи не зможете проконтролювати, де і з ким зараз ваші діти, а зазвичай їх тягне не в компанію "ботаніків", а навпаки, де круті перці і де можна класно відірватись. Тож замість того, щоб намагатись ізолювати своїх дітей від поганого впливу, краще впливати на правоохоронні органи та активно реагувати на випадки реалізації спиртного підліткам.

Я не хочу ідеалізувати, але впевнений, що суспільний тиск і суспільна активність з цього питання змусить і відповідні контролюючі органи реагувати жорстко і за законом, і не лише у вигляді штрафів, а й у вигляді позбавлення ліцензій та ін.

У селі місця продажу алкоголю неповнолітнім добре відомі - це сільські бари, пункти продажу домашньої горілки, рідше магазини. Щоб припинити продаж, потрібна лише добра воля в першу чергу працівників сільської ради, міліції, можливо, навіть вчителів.

Я не пропоную закривати бари чи дискотеки, можна просто встановити фіксовані часи їх роботи, наприклад, влітку до 23.00, зимою до 22.00. Призначити чергових із працівників сільради та школи, які час від часу перевіряли б, що коїться в селі в нічну пору, в барах чи на дискотеках.

Вони у свою чергу, зафіксувавши підлітка в нетверезому стані, з'ясували б, де він придбав алкоголь, а далі справа техніки - викликати дільничного міліціонера і батьків.

При повторному випадку сільський голова спокійно може припинити діяльність сільського бару чи магазину.

У місті ситуацію виправити набагато складніше - тут врятує лише наполеглива та свідома робота міліції та особистий контроль кожного громадянина зокрема.

 

Автор - Юрій Штиль

Фото Дмитра Ларіна


31.08.2011 Юрій Штиль 1994 1
Коментарі (1)

кабанчик 2011.09.24, 11:45
причем тут милиция, она ничем не поможет, а только хуже сделает... тут нужна отличная антиреклама и агитация
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717