Україна посіла 1 місце в світі за рівнем дитячого алкоголізму

 

Україна вже традиційно займає "почесні" місця в Європі за показником дитячого алкоголізму. Ситуація з цією проблемою в українських селах і містах абсолютно різна.

 

Та найгірше те, що зловживати алкоголем розпочинають переважно в дитячому та підлітковому віці (це явище спільне і для міських, і для сільських підлітків).

 

Що стосується села, то основний прибуток сільським барам приносять саме діти та підлітки. Це легко перевірити: зайдіть у будь-який бар в райцентрі чи в селі і ви побачите, що близько 60% відвідувачів є молоді люди до 18 років.

 

Сумніваюсь, що власники або продавці не чули про закон, яким заборонено реалізацію спиртних напоїв неповнолітнім. Але проблема полягає в тому, що бари та магазини, як правило, належать місцевим керівникам, які власне й повинні слідкувати за дотриманням закону.

Чомусь склалась парадоксальна ситуація, коли в сільському магазині підлітку спиртне  навряд чи продадуть, але дуже просто прийти ввечері до бару і без жодних проблем  придбати алкогольні чи тютюнові вироби.

 

При цьому вражає черствість дорослих, які, добре знаючи вік підлітків (адже в селах та містечках люди знають одне одного в лице), байдуже спостерігають за цим, навіть не намагаючись напоумити молодих людей чи продавців.

Українські випускнини традиційно святкують закінчення шкільних років з алкоголем...

 

У місті ситуація трохи інша, ніж в селі, але аж ніяк не краща, тут рідше можна зустріти підлітків у барах (за винятком нічних клубів), проте їм дуже легко придбати будь-які спиртні напої в магазинах.

Особисто я  жодного разу не бачив, щоб хтось із продавців хоч раз перевірив документи у молодих людей при купівлі алкоголю.

На вулицях міст часто можна зустріти юнаків чи дівчат із пляшкою пива у руці та цигаркою в роті. Це вже стало настільки нормальним, що не викликає жодної реакції в дорослих, хіба що пенсіонери можуть похитати головою, згадуючи старі добрі (в цьому плані) радянські часи. Тож коли ми скаржимось на наше хворе суспільство, потрібно в першу чергу скаржитись на самих себе.

 

... і цигарками 

 

Як з дитячим алкоголізмом борються за кордоном? Наведу один цікавий випадок з власного досвіду.

Два роки тому, перебуваючи  в Сполучених Штатах за програмою студентського обміну, я підробляв в одному з магазинів. Як відомо, там також заборонено реалізацію спиртних та тютюнових виробів неповнолітнім, а повноліття у них настає не з 18, а з 21 року.

Якось одна із моїх співробітниць, забувши перевірити документи, продала пиво підлітку, який виглядав на всі 30. Хтось, помітивши його з пивом на вулиці, повідомив міліції, юнака через кілька хвилин затримали, і він одразу вказав хто, де і коли продав йому спиртне.

Міліція склала протокол і через кілька тижнів мою співробітницю викликали до суду. Суддя, зважаючи на те, що продавець - іноземець і погано володіє англійською мовою, присудив 300 доларів штрафу і попередив, що за повторний випадок їй загрожує тюремне ув'язнення.

Можливо, якби наше суспільство і правоохоронні органи реагували на подібні випадки відповідно, то й рівень дитячого алкоголізму в нас був би не більший, ніж в США.

Не слід також забувати про супутні наслідки вживання підлітками алкоголю, бо насправді з цього проблеми лише починаються, а закінчуються, як правило, наркоманією, проституцією або в'язницею. Адже зазвичай саме в алкогольному сп'янінні підлітки вперше пробують наркотики, вчиняють розбійні напади, зґвалтування та інші тяжкі злочини.

Серед молоді побутує думка що пити, курити, вживати наркотики - це круто. Всі про це знають, але закривають очі, вважаючи, що ця проблема їх не стосується. А ви точно знаєте, чим в даний момент займаються ваші діти, або коли вони йдуть на дискотеку чи до друзів?

Ви ніколи не зможете проконтролювати, де і з ким зараз ваші діти, а зазвичай їх тягне не в компанію "ботаніків", а навпаки, де круті перці і де можна класно відірватись. Тож замість того, щоб намагатись ізолювати своїх дітей від поганого впливу, краще впливати на правоохоронні органи та активно реагувати на випадки реалізації спиртного підліткам.

Я не хочу ідеалізувати, але впевнений, що суспільний тиск і суспільна активність з цього питання змусить і відповідні контролюючі органи реагувати жорстко і за законом, і не лише у вигляді штрафів, а й у вигляді позбавлення ліцензій та ін.

У селі місця продажу алкоголю неповнолітнім добре відомі - це сільські бари, пункти продажу домашньої горілки, рідше магазини. Щоб припинити продаж, потрібна лише добра воля в першу чергу працівників сільської ради, міліції, можливо, навіть вчителів.

Я не пропоную закривати бари чи дискотеки, можна просто встановити фіксовані часи їх роботи, наприклад, влітку до 23.00, зимою до 22.00. Призначити чергових із працівників сільради та школи, які час від часу перевіряли б, що коїться в селі в нічну пору, в барах чи на дискотеках.

Вони у свою чергу, зафіксувавши підлітка в нетверезому стані, з'ясували б, де він придбав алкоголь, а далі справа техніки - викликати дільничного міліціонера і батьків.

При повторному випадку сільський голова спокійно може припинити діяльність сільського бару чи магазину.

У місті ситуацію виправити набагато складніше - тут врятує лише наполеглива та свідома робота міліції та особистий контроль кожного громадянина зокрема.

 

Автор - Юрій Штиль

Фото Дмитра Ларіна


31.08.2011 Юрій Штиль 1963 1
Коментарі (1)

кабанчик 2011.09.24, 11:45
причем тут милиция, она ничем не поможет, а только хуже сделает... тут нужна отличная антиреклама и агитация
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1602
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1027
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1291 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3758 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33882
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2853

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

366

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

767

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1710

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1080
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

642
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

519
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

897
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1998
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12213
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1506
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1295
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

550
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

262
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

333
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

379
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1272