Україну вилучили з категорії вільних країн у рейтингу американської неурядової організації Freedom House. Згідно зі щорічним рейтингом, Україну віднесено до категорії "частково вільних країн".
Загалом, згідно з доповіддю Freedom House, у 2010 році 25 країн світу продемонстрували зниження рівня демократії. Крім України, до цього списку також потрапили, зокрема, Афганістан, Франція, Угорщина, Іран, Латвія, Мексика, Шрі Ланка, Венесуела.
У 2009 році Freedom House зараховував Україну до "вільних" країн. У Freedom House зазначають, що у таких країнах, як Китай, Росія, Єгипет, Іран і Венесуела, у 2010 році спостерігалося збільшення кількості репресивних заходів.
Зокрема, китайській владі дорікають тиском на інші країни з вимогою бойкотувати вручення Нобелівської премії китайському дисиденту Лю Сяобо, а Росії – засудженням Михайла Ходорковського.
Як зазначалося раніше, Україна посіла останнє місце серед європейських країн в рейтингу економічних свобод (дослідження Heritage Foundation та Wall Street Journal). Також в Україні відзначили найбільший занепад демократії серед всіх країн Європи у рейтингу демократії країн світу (Democracy Index 2010, Economist Intelligence Unit, за версію видання "Економіст").
Крім того, "Репортери без кордонів" відзначили падіння України на 42 сходинки в рейтингу свободи слова.
У свою чергу, у рейтингу економічних свобод 2010 (Index of Economic Freedom), складеному Heritage Foundation і The Wall Street Journal, Україна посіла 162-ге місце серед 183 країн світу. Як свідчать дані дослідження, найближчі сусіди України в цьому рейтингу - Бурунді (160), Того (161), Ліберія (163) і Східний Тимор (164). Автори доповіді оцінили рівень економічних свобод в Україні в 46,4 пункта, що на 2,4 п.п. нижче, ніж торік, коли Україна була на 152-му місці.
А згідно із рейтингом Transparency International щодо рівня корумпованості, Україна в 2010 році посіла 134-те місце.
15