

Третю за рахунком криївку УПА в Косівському районі на Івано-Франківщині відкриють цьогоріч на Покрови. До пам'ятки визвольної боротьби прокладуть туристичний маршрут.
Про це на круглому столі "Архів УПА села Пістинь: національно-історичні паралелі", який сьогодні пройшов у Франківську, повідомив косівський лісничий, який власне і розшукав архів, Петро Пліхтяк, пише Фіртка з посиланням на Курс.
Петро Пліхтяк розповів, що вважає пошук артефактів визвольної боротьби УПА та відновлення криївок на Косівщині своїм обов'язком – його батько воював у лавах українських повстанців на території району.
"На Франківщині патріоти відновили вже 8 криївок. На території Косівщини це вже буде третя криївка – у нашому Пістині", – відзначив він.
Дві попередні криївки УПА відбудували в селах Соколівка і Микитинці Косівського райну. Остання відома тим, що в цьому місці загинув сотенний "Білий". Про криївку, яка була недалеко від місця, де кілька тижнів тому знайшли бідон з архівом УПА, активісти дізналися від місцевих старожилів.
"Ніхто точно не знає, який був первісний вигляд криївки, тому ми визначалися за рельєфом, за розташуванням заглиблень, які, ймовірно, були входами і виходами", – деталізував пан Пліхтяк.
За його словами, криїхвку вже відкопали. На цей час взялися за навішування перекриття з дуба. Завершити роботи і влаштувати урочисте відкриття криївки пістинські ентузіасти планують на свято УПА – на Покрови, 14 жовтня. До криївки, яка знаходиться на вистоті 400 м, прокладуть туристичний маршрут, розрахований передовсім на дітей. По маршруту облаштують місця відпочинку і прийому їжі.
"Цим символічним заходом ми хочемо продемонструвати, що Схід і Захід разом, бо саме про це розповідають документи з цієї криївки. Архів УПА містить свідченння, як разом із західняками в лавах УПА на Косівщині боролися українці зі Сходу", – наголосив Петро Пліхтяк.
До відкриття криївки Музей визвольних змагань Карпатського краю запланував видання наукового збірника, основою якого має стати Пістинський архів УПА.