У Палаці Потоцьких ремонтуватимуть корпус "Б"

Минулого року відбулося комплексне обстеження усіх будівель і споруд Комплексу колишнього палацу Потоцьких в Івано-Франківську. У реставраційній практиці воно має назву «первинні реставраційні роботи».

На підставі цих попередніх обстежень стан трьох споруд було визнано аварійним, ще кілька споруд перебувають у незадовільному стані, але мають ознаки аварійності, інформують у Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац».

«Після того, як ми отримали матеріали попередніх досліджень, ми замовили три окремих проєкти: два стосуються корпусу А, який є у задовільному стані та абсолютно придатний до реставрації із пристосуванням (один проєкт стосується зовнішніх робіт – дах, фасади, зовнішня столярка, другий – пристосування внутрішніх приміщень з необхідними інженерними мережами), третій проєкт ми замовили на протиаварійні роботи найбільш проблемного будинку – корпусу Б (власне, ліве крило колишнього палацового корпусу, який дійшов до наших днів). Тут реставраторами-конструкторами були проведені вже більш ґрунтовні інженерні дослідження. Зокрема, по периметру була зроблена геологія, шурфи, щоб зрозуміти: де, чому і які стіни мають проблеми. Проведені обміри і фіксації наявних тріщин показали, що ця будівля перебуває у найгіршому стані», - розповідає директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар.

За його словами, корпус Б – споруда непроста, яка має дуже складний конструктивний стан і багато часових конструктивних змін та нашарувань. Причин руйнування дуже багато: просідання насипного грунту, зовнішні води, деструкція кладки. Свого часу тут була продумана система відведення зовнішніх вод (від дощу, від снігу). Біля кожної споруди були спеціальні цегляні дренажні колектори, які сходилися в один великий колектор. За часу совітів ті колектори були зруйновані. Вода за межі території не виходила, а «шукала» собі місце в тому числі під фундаментами фасадів. Ще одним джерелом руйнування стала ситуація із відкритими елементами фасаду. А це вапняк, алебастр, який чутливо реагує на вивітрювання, вологу, мороз. Подекуди вже не тримається кладка.

«Нещодавно нам привезли вже готовий проєкт протиаварійних робіт по корпусу Б. Зі Львова приїхали архітектор-реставратор, конструктор, які працювали із цим будинком. Під час повторного обстеження споруди вони виявили, що деякі тріщини мають динаміку. Тобто, збільшуються. Виготовлений проєкт передбачає комплексні укріплення частини споруди ззовні, а також укріплення каркасом із дерев’яних елементів усіх склепінь, перекриттів, віконних отворів першого, другого і третього поверхів почергово. Передбачені і металеві елементи – бандажі, тяжі, які будуть використовуватися для «зв’язування» верхніх поверхів. Це потрібно для фіксації всіх несучих конструкцій», – каже Володимир Гайдар.

Згідно ДБН і за своєю суттю, протиаварійні роботи мають зафіксувати будинок у тому стані, який дозволить проводити подальші обстеження, шурфування у підвальних приміщеннях, зондажі і розкриття різночасових тиньку і кладки. Зараз туди людей небезпечно впускати.

«Нам треба розкрити кладку так, щоб подивитися перехід із ренесансу на бароко (палацовий період), а де вже є ознаки перебудов (госпітальний період). Ззовні деякі елементи «прочитуються» і певні висновки маємо, але щоб приймати рішення із пристосування, відновлення – потрібно мати більше інформації. Потребують дослідження і дерев’яні елементи конструктиву на горищі і невеликі підвалини цього будинку. Зараз це робити небезпечно. Тому протиаварійні роботи потрібні для того, щоб зафіксувати, продовжити обстеження, зробити проєкт реставрації», - пояснює архітектор.

Виходячи з побаченого зараз, спеціалісти порекомендували провести попередні роботи для негайного зовнішнього укріплення. Виявлено гостро-аварійний кут будинку з боку від корпусу А, який перебуває в динамічному стані і потребує термінової фіксації – до настання зимового періоду.

«За правилами, отримавши проєкт ми маємо отримати дозвіл на проведення цих робіт (пройти експертизу, яка може зайняти до місяця часу, подати документацію в Міністерство культури, ДАБІ, яка займається будівлями класу СС3 – пам’ятками архітектури). Всі ці процедури займають немало часу і ми не встигнемо провести необхідні роботи до зими. Власне, це стало причиною для скликання спеціальної комісії, яка б погодила нам проведення робіт на цій гостро-аварійній частині. До складу комісії увійшли представники відділу охорони культурної спадщини, управління архітектури, управління держархбудконтролю, управління з питань надзвичайних ситуацій. Ми вже зробили необхідні витяги з проєкту і кошторису, щоб підготувати завдання для підрядної організації на проведення робіт із ліквідації цієї аварійної ситуації. І зробити це вже найближчим часом», - наголошує директор КП ПІК «Палац».

Володимир Гайдар додає, що пошук відповідних спеціалістів, які можуть працювати з такими конструктивами, в Івано-Франківську – це досить велика проблема:

«Наразі дали заявку кільком організаціям, щоб отримати від них притомну відповідь щодо готовності до проведення таких робіт. Сподіваємося, що пошук буде вдалим. А далі будемо «підтягувати» всю необхідну дозвільну документацію, оголошувати тендер і роботи всі інші укріплювальні роботи згідно проєкту».

Вартість термінових першочергових робіт – орієнтовно 113 тисяч гривень. Вартість усього комплексу протиаварійних робіт по корпусу Б обійдеться у суму понад 3 мільйони гривень.


14.11.2019 1061
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

252
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1686
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3135
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1131
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1154
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1188 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1100

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

921

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

408
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

315
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2482
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1233
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1303
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15172
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7472
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

320
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

552
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

444
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

374
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

468