"У нас немає трудотерапії". Що кажуть у наркологічному центрі на Франківщині, який звинуватили у трудовій експлуатації

Південно-західне міжрегіональне управління Держслужби з питань праці виявило у закладі реабілітації від залежностей на Івано-Франківщині випадок трудової експлуатації.

Йдеться про релокований з Харкова у травні 2022 року наркологічний центр "Хелп", нині розташований у Делятині. Наразі там проходять лікування 11 людей.

У коментарі Суспільному очільник центру Богдан Чепіль сказав, що не погоджується з терміном "трудова експлуатація" стосовно свого закладу, а також додав, що у центрі не застосовують трудотерапію, передає Фіртка.

Про ситуацію в наркологічному центрі "Хелп" та як її коментують поліцейські, читайте у матеріалі Суспільного.


"Клієнт підписує контракт, в якому погоджується з усіма правилами й етапами реабілітації"

Зі слів керівника наркологічного центру "Хелп" Богдана Чепіля, у закладі існують правила, яких пацієнти повинні дотримуватися. Перед підписанням контракту клієнти ознайомлюються з ними, а також дізнаються про етапи та терміни реабілітації.

"Якщо людина приїжджає і погоджується, то вона зобов'язана здати на зберігання телефон, документи та дорогоцінні речі на період реабілітації. Правилами центру є дзвінки родичам двічі на тиждень.

Не можна між собою битися, вживати алкоголь та наркотики. Слід дотримуватися розкладу дня", — пояснює Богдан Чепіль.


"Може, наш центр не сподобався організаціям, які вже давно на Франківщині"

З 2017 по 2022 рік центр "Хелп" діяв у Харкові. Після початку великої війни заклад релокували на Івано-Франківщину. Богдан Чепіль каже, що рідні пацієнтів також ознайомлені з умовами та правилами реабілітації.

"Родичі були в шоку від того, що сталося. Коли відчинили двері, забігли о шостій ранку. Ми завжди пускаємо всіх. За цей час разів десять приходили й з СБУ, і з "Червоного Хреста".

Ми завжди впускаємо всіх. І вони проводили опитування, кого утримують добровільно, а кого — ні. У нас немає трудотерапії, бо це вже — трудова експлуатація", — говорить керівник "Хелпу".

Зі слів Богдана Чепіля, ситуація з Держслужбою з питань праці могла виникнути через конкуренцію.

"Моя версія така: може, наш центр не сподобався організаціям, які вже давно працюють на Івано-Франківщині. Маю на увазі, що переїхав такий заклад, до якого люди приїжджають", — каже Богдан Чепіль.


Як коментують ситуацію з трудовою експлуатацією у поліції

У коментарі Суспільному керівник сектору комунікації поліції в області Андрій Яцків розповів, що слідчі відкрили провадження за ст. 146 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає від трьох до десяти років ув'язнення.

Наразі поліцейські провели обшуки у наркологічному центрі "Хелп", триває експертиза. Підозр у відкритому провадженні поки не оголошували, сказав Яцків.


"Утримують у закритих кімнатах із зачиненими вікнами"

23 квітня на сторінці Південно-західного управління Держслужби з питань праці у Facebook оприлюднили підсумки перевірки центру реабілітації від залежностей. Співробітники служби опитали пацієнтів закладу, зокрема 13-річного підлітка.

"За результатами опитувань, з'ясували, що людей утримують у закритих кімнатах із зачиненими вікнами, примушують до виконання різного виду робіт на території закладу, де вони проходять реабілітацію, забирають паспорти та інші документи, обмежують свободу у пересуванні тощо", — йдеться у дописі.

Якщо пацієнти відмовлялися, їх обмежували в солодощах та палінні, забороняли спілкуватися з рідними, примушували до позачергового прибирання та продовжували терміни реабілітації. У цих діях — ознаки трудової експлуатації, пишуть на сторінці Держслужби з питань праці.

За словами керівника "Хелпу" Богдана Чепіля, обшуки відбулися 8 квітня 2024 року. Тоді поліцейські вилучили з центру документацію. Зі слів Чепіля, наразі заклад два тижні "не може нормально працювати".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Міграційна служба Івано-Франківщини зобов’язала виїхати з України двох іноземців-лікарів

"Видворили" через злочини: з Івано-Франківщини депортують громадянина Грузії


24.04.2024 Іван Муканик 636
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5197 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1834 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4042 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3168 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20290 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

816

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2389
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

185
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

691
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

473
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18376
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

973
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1212 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6097 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23386 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

290
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

986 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1164 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

494