У Косівському районі школярі створюють еко-меблі

 

 

У Косівському районі школярі створюють еко-меблі для літнього класу, збирають гроші на облаштування шкільного майданчика, розповідають про користь еко-торб.

 

Організаторка програми «Майстерня сільських ініціатив» Іванна Чупак написала для UFRA, чому ці учні восьмих – одинадцятих класів можуть стати прикладом для будь-якого громадського активіста з багаторічним стажем реалізації проектів.

 

Все почалося у жовтні 2014-го року, коли я почала їздити по селах і школах Косівського району, щоб набрати учасників на нову пілотну програму неформальної громадянської освіти шкільної молоді «Майстерня сільських ініціатив». Її мета – розвивати сільський публічний простір, підтримувати молодіжні ініціативи, спрямовані на соціальний, культурний і освітній розвиток сіл, розширювати мережі нових форм освіти для сільської молоді і розвивати волонтерство в сільській місцевості.

 

Зараз «Майстерня сільських ініціатив» втілюється в Івано-Франківській, Черкаській, Донецькій та Дніпропетровській областях.

 

Косівський район був для мене новим і маловідомим регіоном для роботи. Проте, я обрала Косівщину для цієї експериментальної програми не просто так. З одного боку, постійно чула про культурний ресурс гірського району з його майстрами, гуцульською культурою, ба навіть екзотичним базаром щосуботи. З іншого боку, поїхавши туди вперше, зрозуміла, наскільки вдвічі або й утричі важче місцевій молоді отримати ті можливості саморозвитку, які має молодь в околицях Івано-Франківська чи навіть Коломиї.

 

Зусилля виправдали себе. З-поміж понад п’ятдесяти школярів сільських шкіл я обрала двадцять п’ять. Учні з Яблунівської, Старокутської, Космацької загальноосвітніх шкіл та Яблунівської школи-інтернату, які мешкають у дев’яти селах Косівського району протягом чотирьох місяців втілили десять громадських ініціатив!

 

Програма складалася з чотирьох етапів. Спочатку – два семінари-тренінги. Під час них учасники розвивали ідеї та навчалися основам проектного менеджменту, отримували навички й інструменти для творення власної громадської позиції та активності. Далі – реалізація власної ініціативи та семінар-оцінка й розвиток перспектив.

 

Чим же ж я так пишаюся? Типовими толоками зі збирання сміття або черговою промоцією еко-торб? Можливо, це звично у великому місті і з іншою віковою групою та громадою. У випадку ж цих учасників це унікальні процеси, до яких долучалися як бабусі, дідусі, батьки, вчителі, так і лісництво, місцеві ЗМІ та приватні підприємці.

 

Докладніше спинюся на проекті «Еко-меблі», який реалізували двоє хлопців у Яблуневі. Збираючи від односельчан непотрібний їм пінопласт і підключивши до процесу вчительку трудового навчання, вони почали шити крісла з мішковини та пінопластовим наповнювачем, легкі й зручні для сидіння. Мрією і метою хлопців є створити таку кількість крісел, щоб навесні оформити для Яблунівської школи літній клас.

 

Ще один проект – побудова місця для відпочинку у дворі школи – став для мене нетиповим через те, що взялися за нього четверо дівчат. Вони створили в селі справжню фандрайзингову кампанію для будівництва майданчику: зібрали макулатуру на понад 1500 гривень, а серед дрібного бізнесу – понад 4000 гривень.

 

Особисто мене цей результат вражає. Адже йдеться про пошуки додаткових ресурсів для першого проекту чотирнадцяти – шістнадцятирічних школярок. Тепер у дворі школи можна знайти лавиці для сидіння й турніки для занять спортом.

 

У Яблуневі активістки розповсюджують еко-торби. Не просто торби для багаторазового використання, а пошиті з екологічно чистої мішковини. Дівчата, які розробили ідею, підключили до процесу шиття однокласників на уроках трудового навчання, власних мам і бабусь. Так вони несвідомо зробили проект не тільки екологічним, та ще й трансгенераційним. В рамках проекту ідея еко-торб розповсюджувалась, насамперед, у школі. Наступний крок – поширення її в селі та співпраця з магазинами в Яблуневі.

Це тільки три приклади з десяти. Було ще творення смітників на вулицях Космача, відродження гуцульських посиденьок у тому-таки селі, благодійні проекти для підтримки одиноких старших людей в Яблуневі, побудова спортивного майданчика на території школи-інтернату, допомога безпритульним тваринам, еко-толоки зі збирання сміття в околицях села Люча і нарешті творення документального фільму-інтерв’ю зі старожилами села Кути.

 

Ці ініціативи – тільки старт формування живого сільського простору, який тримає в собі величезний нерозкритий ресурс. Під час «Майстерні сільських ініціатив» ми використовували так званий підхід ABCD – Asset Based Community Development. Це означає розвиток громади, зіпертий на її ресурси. Ми менше говорили про проблеми сіл, і в такий спосіб привернули увагу молоді до нерозкритих людських та інституційних ресурсів села. Цей підхід дозволяє створити позитивне бачення того, що є навколо у сільській місцевості, не «зациклюючись» на негативі.

 

Творення ментальної мапи села за допомогою ABCD дало учасникам можливість відрефлексувати, чому варто щось підтримувати і змінювати на краще навколо себе, і чому, можливо, варто колись повернутись і сказати: «Я хочу тут залишитись, працювати і жити».

 

Щойно завершився новий набір учасників на 2015 − 2016-й програмний рік. Нові двадцять п’ять учасників «Майстерні сільських ініціатив» розпочинають навчання з проектного менеджменту 24 жовтня в Косові.

 

Більше про програму «Майстерня сільських ініціатив» можна дізнатися у соцмережах


17.10.2015 426 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1409 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1714 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2509
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2329 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7566
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15285 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

345

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1061

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1128

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1919
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

302
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

678
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

918
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

948
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1974
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1028
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35176 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

293
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

503
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

650
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

967