У Калуші пройшла творча зустріч із письменником Йосипом Салашем

 

 

Минулої неділі, незважаючи на дощову погоду, у Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка зібрався звичний десяток людей середнього та старшого віку.

 

Практично щотижня тут відбуваються зустрічі з місцевими літераторами або із запрошеними гостями з інших міст, інформує Фіртка з посиланням на КалушФМ.


Цього разу вперше у калуській бібліотеці свої книги загалу презентував калушанин Йосип Салаш. За весь час подібних заходів на вул. Підвальній, 6, він був одним із тих, хто прийшов із найбільшим доробком: приніс вісім виданих книг, про які говорив безперестанку хвилин сорок.


На початку пан Йосип коротенько згадав найважливіші сторінки своєї біографії. Народився Йосип Іванович в останній рік Другої світової у країні, яка цю війну й затіяла, у сім'ї остарбайтерів. Коли йому було менше року, батьки вирішили повернутись додому, а потрапили на виселення. Саме про те, що його батьки пережили в Німеччині, а потім і після повернення в СРСР, йдеться у найважливішій для пана Йосипа книзі – «Відторгнення». Автор писав її 12 років і побудував на спогадах своїх батьків. Нею він планував обмежитись, але опісля видав ще сім і має намір випускати в світ по одній книзі в рік і далі.


У своїх книгах калушанин пише про афганську війну, долю українських заробітчан, українську діаспору тощо. Як стверджує Салаш, усе написане на основі реальних подій, розказаних друзями або десь почутих чи прочитаних. Зокрема, історію про пригоди італійця в Україні автор випадково підслухав, повертаючись додому в дизель-поїзді «Стрий – Івано-Франківськ». Одна жінка розповідала її своїй подрузі. В іншій книзі – «Аргентинське танго» – йдеться про дві калуські сім'ї, які виїжджали на еміграцію в Аргентину, але згодом повернулись на батьківщину.


Йосип Салаш зізнався, що перед тим, як йти на зустріч у бібліотеку, ще раз перечитав усі свої книги і моментами дивувався, як це йому вдалось написати. При цьому він вжив вислів Дюма, що, мовляв, Бог диктував, а він писав. Але, говорячи це, виглядав літератор засмученим. Його смуток пов'язаний із тим, що за свої книги у нього практично немає жодного визнання. Як розповідає пан Салаш, приблизно десять років тому він возив роман «Відторгнення» до Києва у Спілку письменників України. Там книгу взяли і обіцяли прочитати та дати автору якусь відповідь, проте на неї Йосип Іванович чекає й досі. Згодом пан Салаш, взявши свою книгу, відправився у Спілку письменників в Івано-Франківськ і залишив її там почитати тодішньому голові Степану Пушику. Той сказав, що в книзі дуже багато орфографічних помилок. Коли ж Салаш захотів примірник назад, щоб зробити висновки з помилок, виявилось, що Пушик її загубив.


Подавався калушанин і на всеукраїнський конкурс «Коронацію слова», та й там нічого здобути не вдалось. Єдина премія, яка йому дісталась – третя премія на літературному конкурсі Фонду Воляників–Швабінських у 2006-му році.


Насамкінець Йосип Салаш висловив думку про те, що, можливо, і добре, що йому не вдалося стати членом Національної спілки письменників України та здобути інші письменницькі регалії, бо він би заспокоївся, а так у нього є здорова «злість» продовжувати писати. На переконання Салаша, «щасливі люди книжок не пишуть».


28.09.2015 845 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

174
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1519 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1797 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2613
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2362 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7599

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

370

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1081

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1154

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1940
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

323
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

703
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

940
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3150
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

969
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1995
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1047
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35192 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

321
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

529
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

670
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

995