У Калуші пройшла творча зустріч із письменником Йосипом Салашем

 

 

Минулої неділі, незважаючи на дощову погоду, у Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка зібрався звичний десяток людей середнього та старшого віку.

 

Практично щотижня тут відбуваються зустрічі з місцевими літераторами або із запрошеними гостями з інших міст, інформує Фіртка з посиланням на КалушФМ.


Цього разу вперше у калуській бібліотеці свої книги загалу презентував калушанин Йосип Салаш. За весь час подібних заходів на вул. Підвальній, 6, він був одним із тих, хто прийшов із найбільшим доробком: приніс вісім виданих книг, про які говорив безперестанку хвилин сорок.


На початку пан Йосип коротенько згадав найважливіші сторінки своєї біографії. Народився Йосип Іванович в останній рік Другої світової у країні, яка цю війну й затіяла, у сім'ї остарбайтерів. Коли йому було менше року, батьки вирішили повернутись додому, а потрапили на виселення. Саме про те, що його батьки пережили в Німеччині, а потім і після повернення в СРСР, йдеться у найважливішій для пана Йосипа книзі – «Відторгнення». Автор писав її 12 років і побудував на спогадах своїх батьків. Нею він планував обмежитись, але опісля видав ще сім і має намір випускати в світ по одній книзі в рік і далі.


У своїх книгах калушанин пише про афганську війну, долю українських заробітчан, українську діаспору тощо. Як стверджує Салаш, усе написане на основі реальних подій, розказаних друзями або десь почутих чи прочитаних. Зокрема, історію про пригоди італійця в Україні автор випадково підслухав, повертаючись додому в дизель-поїзді «Стрий – Івано-Франківськ». Одна жінка розповідала її своїй подрузі. В іншій книзі – «Аргентинське танго» – йдеться про дві калуські сім'ї, які виїжджали на еміграцію в Аргентину, але згодом повернулись на батьківщину.


Йосип Салаш зізнався, що перед тим, як йти на зустріч у бібліотеку, ще раз перечитав усі свої книги і моментами дивувався, як це йому вдалось написати. При цьому він вжив вислів Дюма, що, мовляв, Бог диктував, а він писав. Але, говорячи це, виглядав літератор засмученим. Його смуток пов'язаний із тим, що за свої книги у нього практично немає жодного визнання. Як розповідає пан Салаш, приблизно десять років тому він возив роман «Відторгнення» до Києва у Спілку письменників України. Там книгу взяли і обіцяли прочитати та дати автору якусь відповідь, проте на неї Йосип Іванович чекає й досі. Згодом пан Салаш, взявши свою книгу, відправився у Спілку письменників в Івано-Франківськ і залишив її там почитати тодішньому голові Степану Пушику. Той сказав, що в книзі дуже багато орфографічних помилок. Коли ж Салаш захотів примірник назад, щоб зробити висновки з помилок, виявилось, що Пушик її загубив.


Подавався калушанин і на всеукраїнський конкурс «Коронацію слова», та й там нічого здобути не вдалось. Єдина премія, яка йому дісталась – третя премія на літературному конкурсі Фонду Воляників–Швабінських у 2006-му році.


Насамкінець Йосип Салаш висловив думку про те, що, можливо, і добре, що йому не вдалося стати членом Національної спілки письменників України та здобути інші письменницькі регалії, бо він би заспокоївся, а так у нього є здорова «злість» продовжувати писати. На переконання Салаша, «щасливі люди книжок не пишуть».


28.09.2015 714 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

777
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

599
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1673
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2989
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2452
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2431

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

582

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

594

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1453

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1522
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

555
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

415
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

791
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

184
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

285
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26921
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

748
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

311
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

310
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

635
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1018 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

836